G Sınıfı Ehliyet | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

G Sınıfı Ehliyet

G Sınıfı Ehliyet

Günümüzde birbirinden farklı araçlar için birbirinden farklı ehliyetler alınır. Bu belgelerden birisi de G Sınıfı ehliyet belgesidir. G sınıfı sürücü belgesi ile iş makinesi türünde olan motorlu taşıtları kullanabilmeniz mümkündür. G sınıfı ehliyet sürücü belgesine sahip olan kişiler M sınıfına dahil edilmiş olan araçları da kullanabilecektir. G sınıfı ehliyet belgesi için ayrıca tecrübe ya da deneyim aranmamak ile birlikte bu ehliyet belgesinin geçerlilik süresi de 10 yıl olarak belirlenmiştir.

G Sınıfı Ehliyet Başvuru Şartları

 1. A2”, “B”, “BE”, C1”, C1E”, “F” ve “G” sınıf ehliyet sürücü belgelerini almak isteyen kişilerin 18 yaşını bitirmiş olmaları gerekir.
 2. Pratisyen tabip ya da uzman tabip tarafından verilecek olan sürücü olur sağlık raporunun alınmış olması gerekir.
 3. Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Müdürlüğüne sabıka kaydının olmadığına dair dilekçenin verilmiş olması gerekir.
 4. Daha önce sürücü belgesi almış olan kişilerin bu belgelerinin süresiz bir şekilde geri alınmamış olması gerekir.
 5. Son altı ay içerisinde cepheden çekilmiş bir adet vesikalık fotoğrafın Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Müdürlüğüne teslim edilmiş olması gerekir.
 6. Nüfus cüzdan fotokopisinin Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Müdürlüğüne teslim edilmiş olması gerekir.

İş Makinesi Operatörlük Belgesi Nedir?

İş makinesi operatörlük belgesini almak isteyen sürücü adaylarının motor dersinden teorik bir sınava girdikten sonra alabilecekleri operatörlük belgesi araç cinsine göre daha sonra uygulamaya tabi tutulacaktır. G sınıfı sürücü belgesi almak isteyen kişilerin en az 18 yaşını bitirmiş olmaları ve 18 yaşından gün almış olmaları gerekir. Günümüzde yürürlükte olan yönetmeliklere göre G sınıfı ehliyet sürücü belgesini almak isteyen kişilerin en az ilkokul diplomasına sahip olması gerekir.

İş makinesi operatörlük belgesine sahip olan kişilerin araç trafiğinin açık olduğu yollara çıkarak iş makinesi kullanabilmeleri G sınıfı ehliyet sürücü belgesini almaları ile mümkün olacaktır. İş makinesi operatörlük belgesine sahip olmayan kişilere ise G sınıfı ehliyet sürücü belgesi verilmeyecektir. İş makinesi operatörlük belgesine sahip olan kişilerin ise sürücü belgeleri olmaları halinde herhangi bir sınava tutulmalarına gerek olmadan G sınıfı ehliyet sürücü belgesi aldıktan sonra Trafik tescil birimlerine gidebilirler.

Vinç, yükleyici, kazıyıcı ve forklift gibi iş sahalarında kullanılmakta olan araçları kullanmak isteyen kişilerin iş makinesi operatörlük belgesine sahip olmaları gerekir. İş makinesi operatörlük belgesine sahip olmak istiyorsanız öncelikle teorik sınava daha sonra ise almak istediğiniz belgeye uygun olan araç cinsine göre uygulama sınavına girersiniz.

İş Makinesi Operatörlük Sınavı Nasıl Yapılır?

İş makinesi operatörlük sınavları yeni yapılmış olan değişiklikler ile birlikte sürücü kurslarda yapılacak olan merkezi sınavlar ile alınabilir bir hale gelmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenecek olan ortaokul ya da liselerde hafta sonu yapılacak olan bu sınavlara sabah saatlerinde girdikten sonra bu sınavı geçmeleri halinde de uygulama sınavlarına girecektir. Bu sınav süresince Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri gözlemcilik yapar.

Sınav Tarihleri Ne Zaman?

G sınıfı ehliyet sürücü belgesi için her ay açılmakta olan dönem kayıtları her ayın 1. günü ile 10. günü arasında gerçekleşir ve gerekli tüm belgeleri getirecek olan sürücü adayların kayıtları yapılır. Sınav kayıtları bittikten sonra ise Mili Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak olan açıklama göre sınav tarihleri belli olur ve genellikle her ayı ilk üç haftası içerisinde hafta sonları yapılır.

İş Makinesi Operatörlük Belgesi Ehliyet Yerine Geçer Mi?

İş makinesi operatörlük belgesi tek başına ehliyet yerine geçmez. İş makinesi operatörlük belgesine sahip olan kişilerin bu belgeleri ile birlikte trafik tescil birimlerine başvurması gerekir. Bununla birlikte ilk defa yapılacak olan sürücü belgesi müracaatında gereken belgeler şu şekilde sıralanabilir;

 • Şoförler odasından alınacak olan sürücü belgesi dosyası
 • Resmi ya da özel sağlık kuruluşlarından temin edilecek olan sürücü olur sağlık raporu
 • Nüfus cüzdanı, avukat kimliği ya da pasaport
 • İki adet 5 x 6 boyutlarında arka fonu beyaz olan biyometrik vesikalık fotoğraf
 • Kan grubunu belirten belge ya da yazılı beyan
 • Sürücü belgesi hizmet bedeli ile değerli kağıt belgesinin toplamı olan sürücü belgesi harcının vergi dairesi ya da anlaşmalı bankalara ödendiğine gösteren makbuz

Bu belgeler ile birlikte internet üzerinden alacağınız randevu doğrultusunda bir trafik tescil birimine giderek ehliyet sürücü belgesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

G Sınıfı Ehliyet Sertifika Çeşitleri

Fore Kazık Makinesi, Su Tankeri, Kar Süpürme Aracı, Zemin Süpürme Makinesi, Mobil Akaryakıt İkmal, Vinç, Sondaj makinesi, Silindir, Gryder, Kaya Delici, Kaya Kırıcı, Finisher, Biçer Döver, Kazıcı Yükleyici, İş Kamyonu, Forklift, Ekskavatör, Beton Pompası, Dozer, Kaya Kamyonu, Loder, Transmikser, Beko loder

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz