Ford Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ford Araç Vergileri

Ford Araç Vergileri

Ford ya da tam adıyla Ford Motor Company, 16 Haziran 1903 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. Adını kurucusunun soyadından almaktadır. Kurucusu Henry Ford’dur. Ford, amblemini şu cümlelerle açıklamaktadır: “Mavi plaka üzerine süslü harflerle yazılı Ford, nostaljik bir geçmişi anımsatmaktadır. 1903 yılından beri kullanılan Ford sembolünde, geçici bir durum için Köln Katedrali’nin silüeti vardı. 16 Haziran 1903’te ABD HighlandPark, Michigan’da kurulmuş olsa da Ford’un şu anki merkezi Dearborn Michigan’dadır. Dünyanın en eski otomotiv markası olan Ford Motor Company, günümüzde de sektöründe liderliğini sürdürmektedir. Ford Motor Company, tam 6 kıt’ada 200 farklı pazar alanında araç üretimi yapıp otomotiv piyasasını şekillendirmektedir. Ford’un dünya genelinde 187 bine yakın çalışanı bulunmaktadır. Ford Motor Compoany’e bağlı farklı otomotiv markalarıyla iş birliği bulunmaktadır. Bunlar Aston Martin, Ford, Lincoln ve Mercury’dir. Ayrıca Ford, Jaguar ve Land Rover’ı da 2008 yılında bir Hint şirketi olan Tata’ya, Volvo’yu ise 2009’da Çin şirketi olan Geely’e satmış bulunmaktadır. Sadece 2007 yılındaki cirosu 172,455 Milyar Dolar olan Ford,her yıl otomotiv endüstrisinin genel anlamda hem şekillenmesine hem de gelişmesine katkı saplamaktadır. Ford üretim tekniği olarak diğer markalardan daha az masraflarla üretim olanakları sağlayabiliyordu. Bunun için değiştirilebilir parçalar kullanma yolunu kullanmaktadır. Ford tarihi boyunca yalnızca Birinci Dünya Savaşı sırasında büyük bir ekonomik kriz yaşamıştır ama o dönem Amerika’da olup da ekonomik buhran yaşamayan bir şirket zaten neredeyse yokmuş. Yine aynı şekilde II. Dünya Savaşı zamanında da büyük çöküntüler yaşayan Ford, bu kez II. Savaşta tank üretimi yaparak varlığını sürdürmeye çalışmıştır ve bu büyük savaş dönemlerinin bitmesinin ardından eski dönemlerinin günlerine dönmek bir yana, daha da ileri gitmiştir. Biz de bu yazımızda Ford araç vergilerinden bahsedeceğiz.

Ford’un Türkiye’ye Gelişi

Ford, Türkiye’ye, diğer ülkelerin halklarına açıldığı tarihte açılmıştır. Bu 1955 senesidir. Ford, 1955’te Kanada, Meksika, Birleşik Krallık, Almanya, Arjantin, Brezilya, Güney Afrika, Avustralya ve Türkiye olarak birçok ülkede fabrika açarak Uluslar arası alanda bu kadar etkin rol oynadığı ileri senelerin temelini atmıştır. Türkiye’de Otosan A.Ş ile bir ortaklık yaparak piyasaya adım adan Ford, ilk başta yüzde 49 oranında ortaklığa sahipti. Daha sonra, 3 Ekim 1997 yılında Ford ve Otosan yüzdelerini eşitlemişlerdir.

Ford Hangi Modellere Sahiptir?

Ford araç vergilerine geçmeden önce Ford araçlarını inceleyelim. Ford, farklı araç tiplerinde farklı modellere sahip, geniş ürün yelpazesi olan bir otomotiv markasıdır. Ford Motor Company’nin araç tiplerini binek araçlar, spor araçlar, ticari araçlar, arazi araçları olarak ayırabilir.

Ford’un binek araç modelleri: Ford Ka, Ford Focus CC, Ford Taurus, Ford Five Hundred, Ford Freestar, Ford Edge, Ford C-MAX, Ford S-MAX, Ford Focus RS, Ford Fiesta, Ford Focus ST, Ford Mondoe, Ford Thunderbird, Ford Galaxy, Ford Falcon, Ford Crown Victoria, Ford GT, Ford GT40, Ford Escort, Ford Focus.

Ford’un spor araç modelleri: Ford GT40, Ford GT, Ford Mustang.

Ford’un ticari araç modelleri: Ford Transit, Ford E-Series, Ford Transit Connent, Ford Transit Connect Electric, Ford Ranger, Ford E-Series Super Duty, Ford Tourneo Courier, Ford Cargo.

Ford’un arazi araç modelleri: Ford Kuga, Ford Explorer, Ford Explorer Sport Trac, Ford Escape, FordExpedition.

Motorlu Taşıtlar Vergisi

Motorlu Taşıtlar Vergisi, kara yolu, hava yolu ve motorlu deniz taşıtlarının yılda iki kez ödemesi gereken bir araç vergisidir. Her senenin Ocak ve Temmuz aylarında kullanılan aracın bazı özelliklerine göre hesaplanan tutar, o sene gelen yüzdelik zam oranının eklenmesiyle ödenmesi beklenir. Motorlu Taşıtlar Vergisi için 2017 yılında gelen zam oranı yüzde 3.883’tür. 2017 yılının Ocak ayının Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi, 31 Ocak 2017 tarihi itibariyle bitmiştir. Bir dönem ödenmemiş olan MTV’lerin ödemesi diğer dönem araç kullanıcısından tahsil edilir. Eğer bir sene boyunda 2 seferde de ödemediyse, kullanıcı, bir mektupla uyarılır ve belli bir sürede hepsini yatırması beklenir ama yine ödeme yapılmasıyla Maliye Bakanlığı tarafından kullanıcının banka hesabından tüm tutara haciz konulur. Ford araç vergileri de bu kapsamdadır.

Ford Araç Vergileri Ödemesi

Ford araç vergilerinin ödenmesine gelelim. Ford, üretim teknikleri bakımından daha az masraflı üretim politikasına sahip olduğu için motor silindir hacminin daha az olması yoluyla daha az MTV ödenir. Ama yine de modelin çıkış yılına ve motor silindir hacmine göre ve o yıl gelen MTV zammına göre tutarlar sürekli güncellenmektedir. Kullanıcılar, Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi’nden Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarlarını hesaplayabilirler.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulamak ya da Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz