Eski Sürücü Belgesi Değiştirme İşlemleri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Eski Sürücü Belgesi Değiştirme İşlemleri

Eski Sürücü Belgesi Değiştirme İşlemleri

2016 yılından itibaren başlamak ile birlikte 31 Aralık 2020 tarihine dek yapılabilecek olan ehliyet yenileme işlemleri son başvuru tarihi olan bu tarihe dek ertelenebilir. Bu sebeple ehliyetini kaybetmeyen ya da yıpranma gibi sebeplerden dolayı yenilemeye ihtiyaç duymayan kişilerin en kısa zaman içinde ehliyet yenilemesi gerekmiyor. Peki ya eski sürücü belgenizi yine de yenilemek istiyor ve ne yapacağınızı bilmiyor musunuz?

Yeni Sürücü Belgesi Nasıl Çıkartılır?

Eski sürücü belgesini yenilemek isteyen kişilerin her şeyden önce ilk olarak internet üzerinden randevu alması gerekir. Randevu olmaksızın herhangi bir işlem gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Yeni ehliyet belgesi almak isteyen kişilerin randevularını Emniyet Genel Müdürlüğü Sürücü Belgesi Randevu Sistemi üzerinden alması gerekiyor. Randevu almak isteyen kişilerin ise ilk olarak yazımızın sonunda yer alan bağlantıya tıklaması ve hemen ardından beş adımdan oluşan işlemleri tamamlaması gerekiyor.

İlk aşamada yapmanız gereken şey işlem türü ve randevu saati belirlemek olacaktır. Bunun için ise ilk olarak işlem türü menüsünden eski sürücü belgesi yenileme seçeneğini tercih etmeli ve daha sonra randevu almak istediğiniz şehir, birim ve saat bilgilerini girmelisiniz. Ardından ikinci aşama olan kişisel bilgiler bölümünü eksiksiz doldurmalısınız. Üçüncü aşama olan randevu bilgilerinizi gördüğünüz aşamada yazdıklarınızı kontrol edebilir ve dördüncü aşama olan doğrulama aşamasını da geçerek randevunuzu tamamlayabilirsiniz.

Sürücü Belgesi Yenileme Evrakları Nelerdir?

Sürücü belgesini yenilemek için ihtiyaç duyduğunu evraklardan ilki elbette ki eski sürücü belgesidir. Daha sonra nüfus cüzdanı, pasaport ya da avukat kimliği üçlüsünden birine ihtiyacınız olacaktır. Beraberinde sürücü sağlık raporu, kan grubunu belirten herhangi bir belge ya da yazılı beyan, 5×6 ebatlarında arka fonu beyaz olmak üzere 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf ve son olarak da 13 TL’si değerli kağıt bedeli, 2 TL’si vakıf payı olan toplamda 15 TL’lik sürücü belgesi ücretinin vergi dairesi ya da bankalara ödendiğini gösteren bir adet makbuz olacaktır. Şimdi sizlere bu konu ile ilgili olarak daha detaylı bilgiler verelim.

Sağlık Raporu

Bir araya getirmeniz gereken belgelerin arasında en meşakkatli olan belge sağlık raporudur. Zira sağlık raporu alınabilmesi için bazı tahlil ve tetkiklerin yapılması gerekir. Esasında aile hekimi tarafından da verilebilmekte olan sağlık raporu çoğu zaman aile hekimi tarafından sevk edileceğiniz hastane tarafından verilecektir. Sağlık raporu sizin araç sürmeye uygun olup olmadığınızı bilir kişi tarafından değerlendirilmesidir. Bu değerlendirmenin sonucuna göre de araç sürmenizi engelleyecek herhangi bir fiziksel ya da zihinsel etki olup olmadığı ortaya çıkar. Özel hastanelerin bu hususta genellikle 30 TL ve 50 TL arasında ücret aldığı biliniyor. Dilerseniz özel hastaneleri tercih edebilir ve işlemleriniz çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Biyometrik Fotoğraf

Yeni nesil bir fotoğraf yöntemi olan biyometrik fotoğraf artık birçok evrak işinde gereklilik arz ediyor. Yine de kimi fotoğrafçılar biyometrik fotoğraf konusunda bilgi sahibi olmadığı için sizleri yanlış yönlendirebiliyor. Bu nedenle bu fotoğrafı çektirebilmek için ilk olarak işini bilen bir fotoğrafçının yanına gitmeli ve ona biyometrik fotoğraf çektirmek istediğinizi özellikle söylemelisiniz. Biyometrik fotoğraf için alınan ücret ise 15 TL ile 20 TL arasında değişiyor. Ehliyet belgesi almak için ihtiyacınız olan biyometrik fotoğraf sayısı ise 2.

Ehliyet Kartı Ücreti

Ehliyet kart ücretini ödeyebilmek için kullanabileceğiniz iki farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan ilki Vergi Daireleri iken diğer yöntem bankalar oluyor. Eskiden Emniyet Genel Müdürlüğüne gidilerek yapılmakta olan bu işlem artık yerini banka ve vergi dairelerine bıraktı. Vergi Daireleri yoğunluğu ile bilinen devlet kurumları olduğu için sizlere tavsiyemiz bankaları tercih etmeniz olacaktır. 13 TL’si değerli kağıt bedeli ve 2 TL’si vakıf payı olan bu ücreti ATM üzerinden ödemeniz halinde mutlaka şubeye giderek makbuz da talep etmeniz gerekiyor. Bu sebepten dolayı da doğrudan şubeye gitmeniz işinizi hızlandırabilir.

Kan Grubu Kartı

Kan grubu kartının önemi trafikte ortaya çıkan kazalarda kendini gösteriyor. Herhangi bir kaza sebebi ile yaralanmış ve bilincini kaybetmiş bir sürücünün kan grubunun bilinmesi sayesinde ona acil bir şekilde müdahale yapılması da mümkün oluyor.

Tüm bu belgeleri topladıktan sonra tek yapmanız gereken şey randevu aldığınız yere randevu zamanınızdan en geç 15 dakika önce gitmek ve yaklaşık 10 – 15 dakika içinde işlemlerinizi halletmek olacaktır.

Randevu İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz