Eski Ehliyet Nasıl Değiştirilir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Eski Ehliyet Nasıl Değiştirilir?

Eski Ehliyet Nasıl Değiştirilir?

1 Ocak 2016 yılından itibaren kullanılmaya başlanmış olan yeni ehliyete bir an önce başvuruda bulunmanız gerek yok. Zira devlet 31 Aralık 2020 tarihine dek ehliyet yenileme işlemlerini gerçekleştirmeniz için zaman tanımıştır. Gerek ehliyetini kaybetmiş olan kişiler, gerek yıpranma gibi sebeplerden dolayı ehliyetini değiştirmek isteyen kişiler ya da yeni ehliyeti kullanmak isteyen kişilerin yeni ehliyet alması için önünde herhangi bir engel bulunmuyor. Fakat dediğimiz gibi zorunlu durumlar haricinde dilerseniz belirtilmiş olan tarihe dek beklemenizde bir sakınca yok. Peki ya Eski Ehliyet Nasıl Değiştirilir diye merak ediyorsanız gelin bu sorunuza cevap verelim.

Yeni Sürücü Belgesi Nasıl Çıkartılır?

Eski ehliyet belgesini değiştirmek ve yeni ehliyet belgesinden yararlanmak isteyen kişilerin mutlak surette internet üzerinden randevu alması gerekiyor. Her ne kadar yeni sürücü belgesi 31 Aralık 2020 tarihine kadar değiştirilme zorunluluğuna sahip olmasa da yeni ehliyetin yurt dışında yer alan birçok ülkede kullanılabilecek olması da özellikle yurt dışına çıkacak olan kişiler için büyük bir önem taşıyor. Randevu olmadan herhangi bir işlem yapılmasının mümkün olmaması sebebi ile ilk olarak Emniyet Genel Müdürlüğü Sürücü Belgesi Randevu Sistemi üzerinden randevu almanız gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken ilk şey ise yazımızın sonunda yer alan randevu linkine tıklamak olacaktır. Bu noktadan sonra ise sizleri beş farklı aşama bekliyor.

İlk aşamada işlem türü ve randevu saati tercihini yapmanız gerekiyor. İşlem türü menüsü üzerinden eski sürücü belgesi yenileme seçeneğini tercih ettikten sonra hangi şehirde randevu almak istediğiniz seçmeli ve karşınıza gelecek olan trafik tescil birimi ve bu birimlerin uygun olduğu saatler arasından kendiniz için uygun bir saati seçmelisiniz. Daha sonra ikinci aşamada kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Bunun için T. C. kimlik numarası, isim, soy isim, doğum tarihi, cep telefonu numarsası ve e posta bilgilerinizi girmelisiniz. Güvenlik kodunu girmeden önce son olarak yapmanız gereken şey e posta adresinizi bir kez daha yazmak olacaktır. Bunun sebebi ileriki aşamalarda karşınıza çıkacak olan mail doğrulama safhasında hatalı mail adresi girmeniz halinde randevu alma işlemlerinize devam edemeyecek olmanızdır. Bu sebepten dolayı da yazmış olduğunuz e posta adresinizin doğru, kullanıma açık ve sizler tarafından erişebilir olduğuna emin olmanız gerekiyor.

Bir sonraki aşamada randevu bilgilerinizi görebilir yanlış girdiğinizi düşündüğünüz bilgileri düzenleyebilirsiniz. Daha sonra e posta adresinize gönderilecek doğrulama postası ile işleminizi doğrulamalı ve randevu alma işlemlerinizi sona erdirmelisiniz. Randevu aldığınız saatten en geç 15 dakika önce randevu almış olduğunuz trafik tescil birimine gitmenizde fayda var.

Sürücü Belgesi Yenileme Evrakları Nelerdir?

Ehliyet sürücü belgesini yenilemek isteyen kişilerin randevu aldıkları trafik tescil birimine gitmeden önce yanlarında bulundurması gereken bazı belgeler vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Eski sürücü belgesi
  • Sürücüye ait sağlık raporu
  • Pasaport, avukat kimliği ya da nüfus cüzdanı
  • 5 x 6 ebatlarında olan arka fonu beyaz, herhangi bir şekilde gölgelenmemiş iki adet biyometrik fotoğraf
  • Kan grubunun yazılı olduğu bir beyan ya da belge
  • 2 TL’Si vakıf payı, 13 TL’si değerli kağıt bedeli olan 15 TL’lik sürücü belgesi ücretinin anlaşmalı bankalara ya da Vergi Dairesine ödenmiş olduğunu göstermekte olan makbuza ihtiyacınız olacaktır.

Şimdi bu noktalarda dikkat etmeniz gereken diğer şeylerden bahsedelim.

1. Sağlık Raporu

Eski sürücü belgesini yenilemek isteyen kişileri en çok sağlık raporu almak uğraştıracaktır. Sağlık raporu alabilmeniz için çeşitli tetkik ve tahlillerden geçmeniz gerekir. Her ne kadar aile hekimi tarafından yapılabiliyor olsa genellikle aile hekimi tarafından sevk edildiğiniz hastane size bu raporu verecektir. Dilerseniz özel hastaneleri de tercih ederek bu işlemi hızlı ve kolay bir şekilde halletmeniz mümkün olsa da özel hastaneler 30 TL ve 50 TL arasında bir ücret karşılığında bu raporu sizlere verecektir. Sağlık raporu alabilmeniz için zihinsel ya da fiziksel olarak herhangi bir sorununuz olup olmadığınız incelenecek ve bu durumların araç sürmeniz açısından bir engel taşıyıp taşımadığı kontrol edilecektir. Ardından buna göre sizlere bir sağlık raporu verilecektir.

2. Biyometrik Fotoğraf

Günümüzde yeni yeni ortaya çıkmış olan biyometrik fotoğrafa artık birçok farklı konuda ihtiyacınız olacaktır. Bazı fotoğrafçıların biyometrik fotoğraf konusunda bir uzmanlığı olmayabilir. Biyometik fotoğraf çektirmek istiyorsanız pipo ya da şapka gibi nesneler takmamalı, yüzünüzde herhangi bir ifade olmadan doğrudan doğruya ekrana bakmalı ve ekranın ortasında olmalısınız. Saç modeliniz ve yüzünüz tamamen görülmeli, başınızı herhangi bir yana döndürmemelisiniz. Fotoğrafın 400 dpi çözünürlükte olması, üzerinde leke ya da bükülme olmaması, gölge ya da desene sahip olmayan beyaz bir arka fona sahip olması gerekir. Biyometrik fotoğrafların ücretleri genellikle 15 TL ve 20 TL arasında değişir. Yeni bir ehliyet belgesi için ise 2 adet biyometrik fotoğrafa ihtiyacınız olacaktır.

3. Ehliyet Kartı Ücreti

Ehliyet kartı ücretini ödemek için gerek Vergi Dairelerini gerek ise Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesini kullanabilirsiniz. Ayrıca bu kurum tarafından akıllı cihazlar için üretilmiş olan mobil uygulamaları ya da anlaşmalı bankaların Mobil ya da İnternet Bankacılığını kullanmanız mümkündür. Fakat ödemenizi her ne şekilde yaparsanız yapın 15 TL tutarındaki ehliyet kart ücretini ödediğinizi gösteren makbuz ya da fişe sahip olmanız gerekir. ATM üzerinden yapılan ödemelerde bu sebepten dolayı ödeme sırasında şubeye gidilmesi gerekir. Bu sebeple doğrudan şubeye giderek ödeme yapmanız da işlemlerinizi hızlandırır.

4. Kan Grubu Kartı

Kan grubu kartı özellikle kaza anlarında ortaya çıkar. Zira kaza sebebi ile yaralanan ya da bilincini kaybederek konuşacak durumda olmayan kişilerin kan grubuna bu kartlar sayesinde bakılabilir ve gerekli işlemler de bu şekilde hızlı bir şekilde yapılabilir.

Randevu İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz