Engelli Sürücü Belgesi Değişimi | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Engelli Sürücü Belgesi Değişimi

Engelli Sürücü Belgesi Değişimi

Geçmişte engelli olduğu için H sınıfı engelli sürücü belgesi almış olan kişilerin yeni yönetmeliğe göre tedavülden kalkmış olan bu sürücü belgesini A ya da B sınıfı ehliyet sürücü belgesine dönüştürmesi gerekir. Araç kullanıcısı olup H sınıfı ehliyet sürücü belgesine sahip olan kişilere B sınıfı ehliyet sürücü belgesi verilecektir. Biz de bugün sizlere Engelli Sürücü Belgesi Değişimi hakkında bilgi vereceğiz. Bunun için bir kez daha sağlık raporunun alınması ve ehliyet değişimi için başvuruda bulunmak gerekir.

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Bu konu ile ilgili düzenlenmiş olan mevzuatın neredeyse kökünden değişmesi sebebi ile bireylerin bir kez daha sağlık raporu alması gerekecektir. Bunun nedeni ise AB standartlarına uygunluktur. İlk olarak beyan formu doldurmanız gerekmekte olup bu form gideceğiniz kurumda sizlere verilecektir. Sağlık raporu almak isteyen kişilerin Sağlık Bakanlığı ya da üniversitelere bağlı olan sağlık tesislerine, aile sağlık merkezlerine ya da Bakanlık tarafından ruhsat verilmiş olan özel tıp merkezi, özel hastane, özel poliklinik ya da özel muayenehane gibi özel sağlık kuruluşlarına giderek uzman tabip, tabip ya da aile hekimlerine başvurması gerekir. Doldurulacak olan beyan formu incelendikten sonra sürücü adayına muayene yapılacak ve sağlık raporu düzenlenecektir. Aile hekimi tarafından yapılacak olan sağlık raporları için ücret alınmaz. Engelli bireyler ile ilgilenen doktorun bireyin sahip olduğu engel uzmanlık alanı dışında olması halinde uzman tabip muayenesi için sevk etmesi muhtemeldir. Bununla birlikte sağlık raporlarında kişinin durumuna özel bir şekilde belirli dönemlerde kontrol muayenesi ön görülmediği takdirde bireylerin salmış oldukları sağlık raporu iki yıl boyunca geçerli olacaktır.

Ehliyet Değişim İşlemleri

Ehliyet değişim işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin her şeyden önce Emniyet Genel Müdürlüğü Sürücü Belgesi Randevu Sistemi üzerinden randevu alması gerekir. Bunun için ise ilk olarak yazımızın sonunda yer alan bağlantıya tıklamanız gerekiyor. Daha sonra ise beş adımdan oluşan bir süreç sizleri bekleyecektir.

İlk aşamada yapmanız gereken şey işlem türü olarak eski sürücü belgesi yenileme seçeneğini seçmek olacaktır. Daha sonra ise hangi şehirden randevu almak istediğinizi seçmeli ve beraberinde karşınıza gelecek olan ve o şehirde yer alan trafik tescil birimleri ile bu birimlerin müsait oldukları gün ve saat dilimleri arasından kendiniz için uygun bir zaman aralığı belirlemek olacaktır.

İkinci aşamaya geçiş yaptığınız zaman kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekir. Bu bilgiler, T. C. kimlik numarası, isim, soy isim, doğum tarihi, cep telefonu numarası ve e posta adresi bilgileridir. E posta adresinin tekrar girilme sebebi ise dördüncü aşamada yapılacak olan doğrulama işleminin bu e posta adresine gönderilecek olan posta ile yapılacak olmasıdır. Üçüncü aşamada girmiş olduğunuz bilgileri kontrol edebilir ve yanlış yazdığınız bir bilgiyi düzeltebilirsiniz. Bilgilerinizin doğru ve eksiksiz bir şekilde yazıldığından emin olmanızı tavsiye ederiz. Dördüncü aşamada bahsi geçen e posta sizlere gönderilecek ve doğrulama işlemi gerçekleştirilecektir. Bunun için kullanıma açık olup sizin tarafınızdan da erişilebilir olan bir e posta adresi girmeniz de fayda vardır. Zira doğrulama işlemi gerçekleşmediği sürece randevu almanız mümkün olmayacaktır. Son olarak beşinci aşamaya gelindiği zaman sizlere bir referans numarası verilecektir. bu numarayı saklamanızda fayda vardır. Bu numara ile birlikte randevu sorgulama, değiştirme ve iptal etme işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Başvuru İçin Gereken Belgeler

Ehliyet değişimi için başvurmak isteyen engelleri bireylerin başvuruları sırasında eski sürücü belgelerini, pasaport, avukat kimliği ya da nüfus cüzdanından birini, biraz önce bahsetmiş olduğumuz sağlık raporunu, 5 x 6 santimetre boyutlarında olup arka fonu beyaz olacak iki adet vesikalık biyometrik fotoğrafı, kan grubunu belirtmekte olan yazılı beyan ya da belgeyi ve 13 TL’si değerli kağıt bedeli, 2 TL’si vakıf payı olan toplamda 15 TL tutarında ehliyet kart ücretinin banka ya da vergi dairelerine yatırıldığını gösteren fiş ya da makbuzu randevuya gideceğiniz yere götürmeniz gerekir. Ehliyet geçerlilik süresi beş sene olacaktır. Randevu yerine randevu saatinden en geç 15 dakika önce bahsi geçen bu belgeler ile gitmeniz gerekir. 5 ile 10 dakika arasında sürecek olan ehliyet değiştirme işlemlerinizin ardından sizlere geçici ehliyet belgesi verecek ve bu belgenin aslı 15 gün içinde PTT aracılığı ile ücretsiz bir şekilde evinize teslim edilecektir. Unutmayın, bu belgeyi birinci dereceden yakınlarınız da dahil olmak üzer e yalnızca siz alabilirsiniz. Bahsi geçen belgelerin dikkat etmeniz gereken bazı noktaları yer alıyor. Sağlık raporundan bahsettiğimiz için şimdi diğer başlıklara kısaca değineceğiz.

1. Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik vesikalık fotoğrafların gölgeli ya da esenli olmaması ve arka fonunun beyaz olması gerekir. Bu fotoğraf çekilirken sağa, sola ya da herhangi bir tarafa bakmadan doğrudan doğruya kameraya bakmalı ve bunu yaparken yüzünüzde hiçbir ifade bulunmamalıdır. Saç modeliniz ve yüzünüz tamamen çıkmalı, çeneden saça kadar olan bölüm net bir şekilde gözükmelidir. Bu sebeple pipo ya da şapka gibi aksesuarlar kullanılmamalıdır. Bu fotoğrafların 400 dpi çözünürlüğe sahip olması ve 5 x 6 santimetre boyutlarında olması gerekir. Genellikle 15 ile 20 TL arasında değişen biyometrik fotoğraf, herke tarafından yapılamadığı için bu konuda ne istediğinizi gitmiş olduğunuz fotoğrafçıya net bir şekilde demeniz de fayda vardır.

2. Ehliyet Kartı Ücreti

Ehliyet kart ücretleri Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden ya da bu kurum tarafından akıllı cihazlar için çıkartılmış olan ve tamamen aynı işleve sahip ola mobil uygulamayı kullanarak ödenebilir. Ayrıca anlaşmalı bankaları Mobil ya da İnternet Bankacılığı hizmetlerini tercih edebilir ya da bu bankaların şubelerine gidebilirsiniz. Son olarak bu bankalara ait ATM’leri tercih edebilecek olsanız da her halükarda bu ücretin ödendiğini kanıtlar nitelikte olan makbuz ya da fişe ihtiyacınız olacağı için doğrudan doğruya banka şubesine giderek işlem yapmak da bu süreci hızlandıracaktır.

3. Kan Grubu Kartı

Kan grubu kartı özellikle kaza gibi durumlarda yaralanma ya da bir başka sebepten dolayı bilincini kaybeden kişilere yapılacak olan organ ya da kan naklinde önem taşır ve bu sebepten dolayı da bu bilginin mutlak surette verilmesi gerekir.

Randevu İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz