Emniyet Trafik Cezası Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Emniyet Trafik Cezası Sorgulama

Emniyet Trafik Cezası Sorgulama

Araç sayısının her geçen gün artışı, trafiğin de sıklaşmasına neden olmaktadır. Haliyle bu durumda trafik kazalarının artışını beraberinde getirmektedir. Trafik kazaları özellikle de işe gidiş ve çıkış saatlerinin zamanlarında daha yoğun olmaktadır. Bunun nedeni ise bu saatler içinde insanların aşırı acele etmeleri sonucu dikkatsizlikten dolayı kazaların meydana gelmesidir. Trafik kazalarının en çok meydana geldiği durumlardan birkaçı ise aşırı hız , alkollü araç kullanımı ve dikkatsizliktir. 2016 yılı itibarı ile verilen trafik cezalarında artış olması, verilen trafik cezalarının miktarında artış olmaktadır. Bu ceza miktarının artışı ise sürücülerin daha dikkatli olmalarını ve caydırıcılığı artırmak için yapılmaktadır. Tabi bu yaptırımlar maalesef kazaların artışını da önleyecek kadar etkili olmamaktadır. Şimdi yeni geliştirilen sistemler ile beraber araçlara kesilen trafik cezaları internet ortamından sorgulamalar yaparak öğrenilmektedir. Bu amaçla birçok internet sitesi bu doğrultuda kullanılmaktadır. E-devlet online internet sitesi, gelir idaresi başkanlığının online internet sitesi ve son olarak emniyet genel müdürlüğünün online internet sitesi de trafik cezası sorgulamasının yapılmasına imkan veren sistemlerden bir kaçıdır. Şimdiki yazımızda sizlere emniyet trafik cezası sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız.

Emniyet Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz üzere trafik cezası sorgulama işlemleri günümüzün çağına adapte olmuş şekilde internet üzerinden yapılmaktadır. Bu sorgulama işlemleri ile gerekli bilgilere daha da kolay ulaşılmaktadır. Emniyet genel müdürlüğünün sitesinden yapılan bu tür sorgulamalar ile trafik cezası aldığını durumlarda size tebliğ edilmesini beklemeden araç sahipleri cezasını zamanında öğrenmekte olup aynı zamanda son ödeme tarihini de geçirmeyerek faizli ödemekten kurtulmaktadır. Bu amaçla emniyet trafik cezası sorgulama işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesinde yapılmaktadır.Emniyet trafik cezası sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için aşağıda verecek olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız yeterlidir.

emniyet trafik cezası sorgulama

Bu ekran görüntüsüne ulaştığınızda oklarla belirtilen boşluklu yerlere sırasıyla isim, soyisim, T.C. kimlik numarası ve doğum yılı bilgilerinizi girmelisiniz. Ardından ise doğrula butonuna basınız. Bu işlemi ardından saniyeler içinde karşınıza  4 farklı sorgulama ekranı gelecektir. Bunlar;

1- Araç plakasına yazılan ceza sorgulama

2- Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama

3- Tüzel kişi ceza sorgulama

4- Otoparka çekilen araç ceza sorgulamadır

emniyet trafik cezası sorgulama

 

Bu seçenekler içerisinden ‘araç plakasına yazılan ceza sorgulama’ seçeneğine tıklayınız. Bir müddet sonra şayet aracınıza ait bir ceza var ise bu cezalar ekrana gelecektir. Emniyet trafik ceza sorgulama işlemleri ile aracınıza ait plaka üzerinden adresinize gönderilen trafik cezalarının tutarını, tarihini ve bunlara benzer bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bir dipnot olarak belirtmek gerekirse; trafik cezasının size kesildiği andan itibaren 15 gün içerisinde cezayı ödediğiniz takdirde, trafik kurumunun size sağladığı bazı indirim ve faizsiz ceza ödeme fırsatından da faydalanabilirsiniz.

 

Emniyet Trafik Cezası Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz