Emniyet Şeridi İhlal Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Emniyet Şeridi İhlal Cezası

Emniyet Şeridi İhlal Cezası

Trafiğin akışını ve güvenliğini düzenleyen bazı kurallar bulunmaktadır. Sürücü, yolcu ve yayaların bu kurallar doğrultusunda hareket etmesi gerekmektedir. Trafik kuralları trafikte oluşabilecek kötü durumların önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Bizler trafiğin değişmez etmenleri olarak trafik kurallarına uymamız gereklidir. Bu kurallar birçok alanda ve geniş geniş yazılmıştır. Maalesef bu kurallar olmasına rağmen her gün binlerce trafik kuralı ihlal edilmektedir. Ayrıca binlerce de trafik cezası kesilmektedir. Bunların kötü sonucu olarak da trafik kazaları da oluşmaktadır. Buna göre 2016 yılında trafik kurallarına uymayan yaya ve yolculara 1.490.000 TL, sürücülere ise 630.578.000 TL para cezası kesildi. Bu cezaların en çok verildiği alanların başında park yasağı gelmektedir. Ayrıca en çok ceza aşırı hız, alkollü araç kullanma ve emniyet şeridini ihlal etme suçlarından verilmektedir. Trafik kurallarından biri de emniyet şeridinin kullanımı düzenlemek amacı ile yapılmıştır. Emniyet şeridi; otoyol veya bölünmüş kara yollarında; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma veya kaza incelemesi amacıyla kullanılmak üzere ayrılmış olan ve yol eksenine paralel oluşturulan yol bölümüdür. Emniyet şeridi yalnızca acil durumlarda kullanılmak amacı ile sürücülerin kullanımına izin verilir. Fakat bazı zamanlarda sürücülerin böyle acil bir durum olmadığı halde emniyet şeridini kulladıklarını görebiliyoruz. Aslınsa burada amaç kalabalık olan ana şeritten geçmeyerek yolunu kısaltmak ve trafikten kaçmaktır. Bu olay tamamen yanlıştır. Bu durumun birçok sakıncası vardır. Örneğin yasak olduğu halde emniyet şeridinden geçildiğinde bir ambulansın acil geçmesi gerekirken yolu işgal etmiş olursunuz. Ya da acil kurtarma veya yardım hallerinden emniyet şeridini kullanmak zorunda olan bu kişilerin işlerini de zorlaştırmış olacaksınız. 2016 yılında emniyet şerit ihlalinden dolayı sürücülere 6.712.335 TL ceza kesilmiştir. Trafik ceza oranlarının düşmesi için sürekli olarak çabalanmaktadır. Bu yüzden de ceza miktarlarının artırılması yapılmaktadır. Her yıl gelen zamlarla trafik ceza miktarları artmaktadır. Buna göre 2017 yılında trafik ceza miktarları % 3,83 artmıştır. Akabinde tüm cezalarda artış gözlendi. Emniyet şeridi ihlal cezası da bu akabinde artmıştır. Gelin şimdi sizlere emniyet şeridi ihlal cezası ile ilgili bilgiler paylaşalım. Bunun için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Emniyet Şeridi İhlal Cezası Ne Kadardır?

Emniyet şeridinde geçişlerin acil durumlarda olmadığı sürece geçişi yasaktır. Bu konu ile ilgili maddeler de Trafik Ceza Kanunu’nda yer almaktadır. Kara yolları kanununda bulunan 71. maddesinde” geçiş üstünlüğüne sahip araçlar için emniyet şeridinden geçmek yasal iken bu kuralın dışında kalan tüm araçların yaptığı emniyet şeridi ihlallerinde cezai işlem uygulanır. Kara yolları Trafik kanununun trafik ceza maddelerinden  47/1-c  maddesinde; trafik işaret levhalar cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen ya da gösterilen hususlara uymamak durumunda bu madde gereğince cezai işlem uygulanmaktadır. Bu ceza sürücülere uygulanmaktadır. Emniyet şeridi ihlal cezası 2016 yılında 92 TL idi. Eğer ceza tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde cezayı ödediğiniz takdirde indirim alır ve ceza miktarı 69 TL’ye düşerdi. 2017 yılında gelen zamlarla beraber emniyet şeridi ihlal cezası 95.50 TL olmuştur. % 25 İndirimli olarak cezayı 71.75 TL olarak ödenecektir. Ayrıca bu sürücülere 20 ceza puanı da verilmektedir. Sürücüler emniyet şeridi ihlal cezasını ödemedikleri takdirde sürücünün cezasına faiz işlenecektir.

Kesilen trafik cezaları bazı durumlarda elinize ulaşmayabilir. Adresinize tebliğ edilmeyen cezaların tespiti ile gecikmeden dolayı oluşacak olan faize itiraz edebilirsiniz. Bu amaçla tek yapmanı gereken cezanın size tebliğ edilmediğini kanıtlamaktadır. Bu sayede emniyet müdürlükleri veya vergi dairelerine giderek durumu beyan edebilir ardından da dilekçe yazılarak cezaya itiraz edebilirsiniz.

Emniyet Şeridi İhlal Cezası Nereye Ödenir?

Emniyet şeridi ihlallerinden alacağınız trafik cezalarını ödemek için vergi dairelerine gitmelisiniz. Burada cezanızın makbuzu ile ödeme yapabilirsiniz. Günümüzde dijital alandaki gelişmelerden payını alan sistemlerden biri de ceza sistemidir. Artık birçok cezayı internetten birkaç tık ile ödeyebiliyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken ceza sorgulama işlemi sonunda cezayı ödemek için işlem yapmak. Bu amaçla Gelir İdaresi Başkanlığı online internet sitesinde faydalanabilirsiniz. Bu amaçla yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak siteye giriş yapın. Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Emniyet Şeridi İhlal Cezası 1

Bu işlem ile aslında adınıza bulunan emniyet şeridi ihlal cezasını sorgulayacaksınız. Ardından sorgulama işlemine başlamak için aracınızın plakasını girin. Eğer ‘özel plaka ‘  var ise ‘evet’ şıkkını seçin. Ardından T. C. kimlik numarası ya da Vergi kimlik numarası girilir. Son olarak da aracın tescil tarihini gün ay yıl olarak yazınız. Tamam seçeneğine tıklayarak; emniyet şeridi ihlal cezasının miktarını ulaşmış olacaksınız. Eğer online olarak bu cezayı ödemek isterseniz, orta resimde görülen ”ceza bilgileri” kısmına gelin.

Emniyet Şeridi İhlal Cezası 2

Buraya tıkladığınızda aşağıda bulunan ”kredi kartı ile ödeme” butonuna tıklayarak emniyet şeridi ihlal cezasını ödeyebilirsiniz. Emniyet şeridi ihlal cezasını ödemek için ise muhakkak Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bir bankaya ait kredi kartına sahip olmalısınız. Ancak bu durumda ödeme işlemi yapabilirsiniz.

Emniyet Şeridi İhlal Cezası Ödeme İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Anlaşmalı Olduğu Bankaların Listesini Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz