Emniyet Plaka Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Emniyet Plaka Sorgulama

Emniyet Plaka Sorgulama

Kara yollarında güvenliği sağlamak ve bizlerin can ve mal varlığını korumakla yükümlü emniyet yetkileri bizlere birçok hizmet sunmaktadır. Bunun yanında araç ve trafik ile ilgili konularda üstün performansla görev almaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğünün tüzel olarak görev verdirdiği trafik polisleri vasıtasıyla kara ve deniz ulaşımının daha emniyetli yapılması için rutin olarak denetlemeler yapılmaktadır. Bilhassa nüfusu kalabalık olan şehirlerde trafik büyük bir çile haline gelmektedir. Örneğin iş giriş ve çıkış saatlerinde ya da öğrencilerin okula giriş-çıkış saatlerinde trafik fena halde sıkışmaktadır. Bu durumda insanlar için büyük bir vakit kaybına neden olmaktadır. Bunun sonucunda ise birçok trafik kazası meydana gelmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü bu durumları önlemek adına; trafik ışıkları, trafik levhaları, radar, trafik polisleri tarafından çevirmeler gibi uygulamalar ile çare aramaktadır. Haliyle denetimler sonucunda kesilen cezalar ile sürücülerin yahut yayaların dikkatsizlikleri ve tehlike arz eden davranışları kontrol altında tutulmaya çalışılır. Trafik polisi tarafından verilen bu trafik cezaları, aynı hata yinelendiği zaman ehliyete el koyma cezasına çarptırılırlar. Bazı ileri durumlarda ise 5 defa aynı hata tekrarlandığında trafikten men cezaları uygulanmaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafik denetimleri sırasından uyguladığı cezaları araç plakaları baz alınarak yazmaktadırlar. Trafik cezası kesildiğinde ceza posta aracılığıyla size ait adrese tebliğ edilir. Bazı durumlarda posta yoluyla cezanın tebliği uzun sürmektedir. Bu bağlamda ceza almış kişiler Emniyet Genel Müdürlüğü’nün erken ödemenin yarattığı fırsatlardan faydalanamazlar. Adınıza veya aracınıza kesilmiş bir cezanın varlığını veya cezanın ayrıntılarını Emniyet plaka sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

EGM Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik çevirmeleri sırasında size kesilen cezalar var ise artık beklemeksizin Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesinden hızlı ve pratik olarak yapabilirsiniz. Bununla beraber Emniyet Genel Müdürlüğü’nün  erken ödeme indirimlerinden de faydalanırsınız. Ceza kesildiği günden itibaren 15 gün içinde ceza ödendiği takdirde ceza miktarından % 25’lik bir indirim yapılmaktadır. Bu sayede ceza alan kişiler indirimden faydalanıp sadece geriye kalan cezayı ödeyerek, aslında bu cezadan fayda sağlamış olacaklardır.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online sitesinden emniyet plaka sorgulama işlemi için ilk olarak siteye giriş yapılması gerekir. Daha sonra  ana sayfada bulunan ‘ trafik cezası ve otopark sorgulama ‘ kısmına tıklanır.

emniyet plaka sorgulama

 

Daha sonra emniyet plaka sorgulama işlemi yapmak için ‘sorgulama yapan kişinin kimlik bilgileri’ kısmındaki okla belirtilen alanlara bilgiler girilir ve  ‘doğrula’ butonuna basılır.

emniyet plaka sorgulama

Doğrulama işleminin ardından ekrana dört farklı seçenek gelecektir. Bu seçeneklerden ‘Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ seçilmelidir.

emniyet plaka sorgulama 2Hemen bir bir alt kısımda ise ‘araç plakasına yazılan trafik ceza sorgulama’ görüntüsü görülür. Karşınıza gelen ekrandan istenilen  ‘Plaka ‘ ve ‘Tescil Belge Seri ve Numarası’ bilgileri de girildikten sonra ‘sorgula’ butonuna basılır. Emniyet plaka sorgulama işlemi ile aracınıza ait trafik cezaları ve cezalar da ayrıntılı dökümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Emniyet Plaka Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz