Emniyet Kemeri Takmama Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Emniyet Kemeri Takmama Cezası

Emniyet Kemeri Takmama Cezası

Emniyet kemeri, otomotiv üretici firmalar tarafından ulaşım araçlarının içinde yer alan araç sürücüleri ve yolcuların güvenliğini sağlayabilmek ve ulaşım sırasında bu insanların can güvenliğini sağlayabilmek adına üretilmiş olan bir düzenektir. Her ne kadar aracın arkasında oturan kişilerin emniyet kemeri takma zorunluluğu bulunmuyor olsa da araçların arka koltuklarında da emniyet kemeri bulunur. Zira kaza anında bu kişileri oldukları yerde tutacak bir şeylerin olması gerekir. Bu sebeple zorunlu olmasa dahi bu bireylerin emniyet kemeri kullanmasında fayda vardır. Bugün sizlere Emniyet Kemeri Takmama Cezasından bahsedeceğiz.

Emniyet Kemerini Kimler Takmalıdır?

M1 sınıfı araçların, M1G ile N1G sınıfında yer alan arazi taşıtlarının, kamyon, çekici ve kamyonet sınıfları olan N1, N2 ve N3 sınıflarının, otobüs ve minibüs sınıfları olan M2 ve M3 sınıflarının tüm koltuklarında emniyet kemerinin bulunması ve kullanılması zorunludur. Sadece araç dururken kullanılmakta olan koltuklar ve ayakta yolcu taşımakta olan M2 ve M3 kategorisinde yer alan Sınıf I ve Sınıf A otobüslerinde yer alan koltuklarda emniyet kemerinin bulunması zorunlu kılınmamış olup, yerleşim yeri içerisinde yolcu taşıyan M2 ve M3 sınıfı umum servisleri haricinde otobüs ve minibüsler ile dolmuş otomobillerinde yolculuk eden yolcular, park yerlerinde ya da geri giderken saatte 25 kilometre hızı geçmeyen sürücüler ve ambulansı süren kişi ile yanında oturan kişi haricinde kalan hasta ya da yaralıya müdahale etme görevi bulunan görevlilerin emniyet kemeri takması zorunlu kılınmamıştır.

Emniyet kemeri 1 Ağustos 1998 tarihi ile 13 Şubat 2009 tarihleri arasında üretilmiş olan M2 ve M3 sınıfına ait otobüs ve minibüslerin tüm koltuklarında zorunlu değildir. Minibüs şoförü ve yan koltuğunda oturan yolcuların, şehirler arası yolculuk yapan otobüslerde arka koltuklar hariç olmak üzere sürücü de dahil olmak üzere en ön ve önünde boşluk yer alan arka koltuklarda oturan kişilerin, önünde boşluk olan kapı önü koltuklarda oturan kişilerin, iki katlı şehirler arası otobüslerde merdiven önünde, önünde boşluk olan en arka koltuklarda ya da en önde oturan kişilerin, masa etrafında yer alan koltuklardan araç gidiş yönüne doğru dönük olarak oturan yolcular için emniyet kemeri bulundurulmalı ve kullandırılmalıdır.

M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda 150 santimetreden kısa olup 36 kilogramdan düşük ağırlığa sahip olan çocuklar için uygun bir şekilde çocuk bağlama sisteminin kullanılması gerekir. Bununla birlikte 135 santimetreden uzun olan çocukların ön koltukta oturmama şartı ile emniyet kemeri kullanması mümkündür.

M2 ya da M3 sınıfında yolculuk etmekte olan yolcular koltuklarına oturduktan sonra araç hareket etmeyi başladığı anda sürücü, muavin ya da grup lideri olarak belirlenmiş kişi tarafından işitsel ve görsel bir şekilde emniyet kemerinin bağlanması konusunda uyarılmak zorundadır.

Sağlık sorunları sebebi ile emniyet kemeri takamayan kişilerin bu konu ile ilgili olarak sağlık raporu alması halinde kurallardan muaf tutulacaktır.

Emniyet Kemerini Takmama Cezası Nedir?

Karayolları Trafik Kanununda yer alan 78 numaralı maddenin 1. fıkrasının a bendine göre emniyet kemeri bulundurulması gereken ve yukarıda bahsetmiş olduğumuz araçlarda emniyet kemeri bulundurmayan ya da bu araçlarda emniyet kemeri kullanmayan kişilere 95 TL tutarında ceza verilecek olup, bu kişilerin varsa ehliyetlerine 15 ceza puanı yazılacaktır. Belirlenmiş tarihler içerisinde bu idari para cezasını ödeyen kişilerden %25 oranında indirim yapılacak ve bu kişiler 71,25 TL ödeyecektir.

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Emniyet kemeri takmadığınız durumlarda adınıza trafik cezası yazılacaktır. Bu tür durumları internet üzerinden kolay bir şekilde sorgulamanız mümkündür. Bunun için EGM rresmi internet sitesini ya da E Devlet sistemini kullanabilirsiniz.

EGM Trafik Cezası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için aşağıda yer alan ilgili linke tıklamanız ve daha sonra adınızı, soy adınızı, doğum tarihinizi ve T. C. Kimlik numaranızı girmelisiniz. Böylelikle Doğrula seçeneğine basabilir ve işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E Devlet sistemi üzerinden araç plakasına yazılan ceza sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için yine aşağıda yer alan ilgili linke tıklamanız ve daha sonra T. C. kimlik numarası ile birlikte E Devlet şifresini girmeniz gerekiyor. Bu şifreye sahip olmayan kişilerin kendilerine en yakın PTT merkez şubesine giderek 2 TL karşılığında bu şifreyi alması ve bu şubeye giderken yanlarında kimliklerini mutlak surette götürmesi gerekiyor. Bu site üzerinden yapacağınız sorguda son bir yıla kadar trafik cezalarını sorgulamanız mümkündür.

Trafik cezasını ceza yazıldığı anda nakit bir şekilde, Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden ya da bulunduğunuz şehirde yer alan Vergi Dairelerine giderek ödeyebilirsiniz. Ayrıca anlaşmalı bankalar aracılığı ile de işlem yapmanız mümkündür. Yine aynı şekilde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından akıllı cihazlar için üretilmiş olan mobil uygulamaları da kullanabilirsiniz.

EGM Üzerinden Trafik Cezası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

E Devlet Sistemi Üzerinden Trafik Cezası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz