Emniyet Araç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Emniyet Araç Sorgulama

Emniyet Araç Sorgulama

Yeni geliştirilen uygulamalar sayesinde araç sorgulamaları yapabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. 2. el araç piyasasının çok rağbet gördüğü bu yıllarda ; güvenilir bir yerden araç almak çok önemlidir. Yeni uygulanan yöntemler ile araçların kazalı halleri, parça değişimleri gizlenebiliyor. Veyahut araçların önceki vergi borçları , trafik cezası veya muayene cezaları ruhsata eklenmekten kaçınılıyor. Bu sayede aracı fiyatı olduğundan 2 – 3 katı fazlasına satılıyor. İşte tüm bu durumlardan ve kurnaz satıcılar tarafından mağdur edilmemek adına, yeni geliştirilen bu araç sorgulamaları uygulamaları sayesinde vatandaşlarımız daha doğru seçimler yapabiliyor.

Bu araç sorgulamalarının başlıca yapıldığı siteler, Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi , E Devlet online internet sitesi, Gelir İdare Başkanlığı internet sitesi ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi internet sitesidir.  Tüm bu sitelerden araç sorgulamalarını online olarak yapabiliyoruz. İnternetin bulunduğu hemen her yerden bu sitelere erişim sağlayarak araç sorgulama hizmetlerinden yararlanabiliriz. Şimdiki yazımızda ise sizlere Emniyet araç sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız.

Emniyet Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Normalde araç sorgulama işlemleri E-devlet internet sitesinden yaptığınızda sorgulanan araçların ruhsat bilgilerine erişilmektedir. Ayrıca bu sorgulama ile sadece aracın plakasını bilmeniz yeterlidir. Bu sayede ilgilendiğiniz tüm araçların sadece plakasını bilmeniz sorgulama için yeterlidir. Sorgulama sonucunda araçların haciz ve kaçak olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

Emniyet araç sorgulama işlemi ile de araçların otopark borçları ve trafik cezaları ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Emniyet araç sorgulama işlemini yapmaya başlamak için ilk olarak aşağıda verilen linke tıklayınız. Ardından karşınıza aşağıda verilen görüntü gelecektir.

Emniyet Araç Sorgulama

Burada görüldüğü gibi Emniyet Araç Sorgulama işlemi için ilk olarak boşluklu alanların doldurulması gerekmektedir. Sırasıyla sorgulama yapacağını kişinin ismi ve soy ismi boşluklu alanlara yazılır. Yine aynı kişinin tc kimlik numarası ve doğum yılı girilir. Girilen bilgilerin doğruluğundan da emin olmanız gerekmektedir. Daha sonra ‘doğrula’ butonuna basılır. Ve karşınıza 4 farklı sorgulama ekranı gelir. Bu sorgulama ekranı görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Emniyet Araç Sorgulama

Resimde de görüldüğü gibi 4 farklı emniyet araç sorgulama seçeneği vardır. Bu sorgulama seçenekleri sırasıyla;

1- Araç plakasına yazılan ceza sorgulama

2- Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama

3- Tüzel kişi ceza sorgulama

4- Otoparka çekilen araç ceza sorgulamadır.

Emniyet araç sorgulama işlemi için ‘otoparka çekilen araç sorgulama’ seçeneğini seçerek araca ait bulunan otopark borçları ve bunun ayrıntılı dökümüne ulaşabilirsiniz.

Emniyet araç sorgulama işlemi için eğer ‘ Araç plakasına yazılan ceza sorgulama ‘ seçeneğini seçerseniz de araca ait kesilmiş cezalar, bu cezaların kesiliş tarihi yer ve zamanı, aynı zamanda ödeme dokümanları ve son ödeme tarihi gibi birçok önemli bilgiye bu işlem ile ulaşabilirsiniz.

Emniyet araç sorgulama işlemleri ile bir 2. el araç almadan önce mutlaka bu tür araç sorgulamasını yaparak daha kesin bilgiler ışığında satın alımlarınızı yapabilirsiniz.

Emniyet Araç Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz