Ehliyetsizlik Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyetsizlik Cezası

Ehliyetsizlik Cezası

Ehliyet ya da sürücü belgesi; yetkili kurumlar tarafından verilen kara yolunda seyreden motorlu ya da motorsuz araçların kişiler sayesinde idare edilebilmesine olanak sağlayan, kimlik işlevi görebilen resmi belgeye denmektedir.

Öncelikle alacağınız sürücü belgesinin şartlarını sağlıyor olmanız gereklidir. Bu şartlar yaş, sağlık, tecrübe ve eğitim şartıdır. Sonrasında bir sürücü kursuna başvurarak kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Sürücü kursuna başvuru esnasında sizden bazı evraklar istenecektir. Ayrıca TC kimlik numaranız ile ilgili bankaya sınav harcını belirtilen tarihten önce yatırmalısınız. Ödemeler sisteme geç yansırsa sınava alınmama ihtimalinden dolayı, ödemeyi son güne bırakmamanız yararınıza olacaktır. Değişen yeni yönetmelik gereği kurstaki teori ve uygulama derslerine devam zorunluluğu getirilmiştir. Kurstan ders saatlerini öğrenerek derslere girip eğitim aldıktan sonra, MEB tarafından açıklanmış tarihte yazılı sınava giriyorsunuz. %70 başarı gösteren kursiyer uygulamalı (direksiyon) sınava girmeye hak kazanıyor. Bu sınavda da başarılı olduktan sonra, bağlı bulunduğunuz kurs tarafından sertifikanız hazırlanacak, herhangi bir ilçeye ait Emniyet Müdürlüğünden e-randevu sistemi aracılığı ile randevu alınarak sertifika ve diğer belgelerinizle müracaat ederek sürücü belgesini alabiliyorsunuz. Sürücü belgesi kullanılan araç türüne göre farklılık gösterebilir. En çok kullanılan sürücü belgesi sınıfı, otomobil sürücü belgesi sınıfı olan B’dir. 2013 yılında değişen yeni MTSK Yönetmeliğine göre, eskiye oranla sürücü belgesi almak biraz zorlaştı. 2016 Ocak ayında yürürlüğe giren yeni yönetmelikle köklü değişimlerle birlikte çok daha zorlaşmıştır. Artık 2017 yılından itibaren “stajyer ehliyet” verilmeye başlanacak. Stajyer ehliyet ise; sürücü 2 sene boyunca yaptığı hatalar yüzünden 75 ceza puanına ulaşırsa ehliyetine el koyulacak ve psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girmesi gerekecektir. Psikoteknik belgesi aldıktan sonra sürücü kursuna başvurarak tekrar ehliyet alması gerekecektir.

Ehliyet ya da sürücü belgesinin oluşu trafiğin ve bireylerin güvenliğinin sağlanmasıdır. Bu bağlamda bireylerin diğer kişilerin güvenliği açısından ehliyetsiz bir biçimde araç kullanmaması gerekmektedir. Ehliyetsiz bir biçimde araç kullanan bireylere ise belirlenen kurallar kapsamında ceza uygulanmaktadır. Peki ehliyetsizlik cezası nedir?

Ehliyetsizlik Cezası Ne Kadardır?

Ehliyetsiz araç kullanmak kesinlikle yasaktır ve bunun sonunda ehliyetsizlik cezası verilir. Bu yasak Trafik Kanununun Ceza Maddelerinden Madde 36-a belirtilmiştir. Bu maddeye göre; sürücü belgesiz araç kullanmak ve sürülmesine izin vermek yasaktır. Bu yasağın ihlali sonucunda sürücüye idari para cezası verilmektedir. 2016 yılı verilerine göre ehliyetsizlik cezası 1.698 Türk Lirası ceza yazılır. Ayrıca ehliyetsiz olarak araç kullananlara ve kullandıranlara da aynı ceza söz konusudur. Cezanın erkan ödenmesi durumunda ise %25 indirimli 1.273,5 TL ceza uygulanır. Aracı kullanan sürücü aracın sahibi değilse, aracın kullanılmasına izin vermiş olan sahip adına da ceza tutanağı düzenlenmektedir. Ehliyetsizlik cezası kapsamında bu ceza verilir.

Ehliyetinizi kaybettiğiniz durumlarda  aracınızı kullanmaya devam ettiğinizde çevirmede yakalandığınız takdirde ceza alabilirsiniz. Bunun  için ehliyetinizi yeniden çıkarmanız gerekmektedir. Kaybettiğiniz ehliyetinizi yeniden çıkarmak istediğinizde istenen belgeler aşağıda başlıklar halinde sıralanmıştır.

  1. Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
  2. Sürücü Olur Sağlık Raporu
  3. Biyometrik fotoğraf
  4. Kart ücreti ödemeleri
  5. Kan grubu kartı
  6. Dilekçe ve parmak izidir.

Bu belgeler ile gerekli mercilere başvurarak ehliyetinizi yeniden çıkarabilirsiniz. Ehliyetsiz olduğunuz zamanlarda aldığınız cezalar için de itiraz edebilirsiniz. Hatta cezayı ödedikten sonra da itiraz edebilirsiniz. Şayet itirazınız kabul edilir ise parayı geriye alabiliyorsunuz. Fakat dikkat edilmesi gereken şey ise yeterli kanıtlar olmasıdır. Şayet mahkeme aleyhinize sonuçlanırsa cezayı faizi ile birlikte ödemek zorunda kalabilirsiniz. Aşağıda sizler için cezaya itiraz dilekçesi paylaştık. Bu dilekçede itiraz için gerekli tüm yönlendirmelere ulaşabilirsiniz.

Ehliyetsizlik Cezasına İtiraz Dilekçesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz