Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası

Her vatandaşın trafik düzeni ve güvenliği için ehliyet alarak trafiğe çıkması şarttır. Ehliyetsiz şekilde araç kullanmak trafikte kazalara sebebiyet vereceği gibi ehliyetsiz motor kullanmak da aynı şekilde büyük risk taşımaktadır. Bu gibi riskleri ortadan kaldırmak adına Karayolları Trafik Müdürlüğünce hazırlanan Ceza Kanunundaki maddelerden bazıları ehliyetsiz araç kullanımını yasaklanmıştır. Aynı şekilde ehliyetsiz motor kullanmak da yine bu maddeler gereğince yasaklanmıştır.

Kalabalık şehirlerdeki trafik yoğunluğu düşünüldüğünde motor kullanmak yeni ve güzel bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Günümüz de kuryelerin yani işyerlerine bağlı motorlar trafikte daha çok karşımıza çıkıyor olsa da bireysel motor kullanımı da yaygın hale gelmiştir. Fakat motor kullanımında da dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Bilindiği gibi motor kullanmak araç kullanmaktan çok farklıdır. Bunlardan belkide motor sürücüsü için gerekli olan kıyafet ve kask takma özenidir. Açık kullanılan kaskların yanında özellikle gözlük ve sperlik kullanılmalıdır. 50 km üzeri hızlarda kask speri açılmamalı göze kaçacak herhangi bir şey (böcekler, çöpler vb.) trafikte kaza riskini getirmektedir. Alınacak olan kask hangi marka olursa olsun mutlaka çene altından bağlı şekilde kullanılmalıdır. Trafiğe çıkarken mutlaka açık renk ya da yansıtıcıları olan mont ve kıyafetler kullanmaya özen gösterilmelidir. Ayrıca dirsek, sırt ve omuzlar için korumalıkları kullanılması oluşabilecek herhangi bir kazada sürücünün yaralanmasını büyük ölçüde engellemektedir. Motora hakim olma becerisi ehliyet aldıktan sonra bile boş arazilerde yapılacak çalışmalarla artırılması gereken bir konudur. Ancak alınacak eğitimler sayesinde kaza riski en aza indirilebilinir. Şehir içi ulaşımda motor sürücülerinin motora hakimiyeti yolda oluşabilecek herhangi bir engel (bozulmuş asfalt, derin mazgallar, kaldırım kenarlarında bulunan su kanalları, açılan çukurlar vb.) durumlardan en az etkilenecek şekilde kullanmaları önemlidir. Dikkat edilmesi gereken diğer konu ise sinyal konusudur. Araçlardan farklı olarak motorlarda sinyaller sürekli açık kalmaktadır. Motor sürücüsünün trafikte bu konuda pratik yapması ve sürekli kapalı olup olmadığını kontrol etmesi önemlidir. Bir diğer önemli husus ise görünür olmaktır. Yaşanan motor kazalarının çoğunda araçlar motoru fark etmedikleri için gerçekleşmektedir ya da ehliyetsiz motor kullanımından kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda Karayolları Genel Müdürlüğü ehliyetsiz motor kullanma cezası uygulanmaktadır.

Karayolları Trafik Yönetmeliğince Madde 75’e göre Sürücü belgeleri, Karayollarında sürülecek araçların cins ve gruplarına göre ayrılmıştır. “A1” Sınıfı Sürücü Belgesi Motorlu bisiklet kullanacaklar için “A2” Sınıfı Sürücü Belgesi  Motosiklet kullanacaklar için belirlenmiştir. Motor kullanmak isteyen herkesin öncelikli olarak belirlenen sınıftaki sürücü belgesini almış olması şarttır. Karayolları Genel Müdürlüğünün Ceza Kanununda birçok madde ehliyetsiz araç kullanma kavramı içerisine çok değişik ceza ile yasaklanmıştır. Sürücü Belgesi iptal edilmiş halde ehliyetsiz araç kullanma 36/3-c maddesi ile yasaklanırken, sürücü belgesi yetkili makamlarca elinden alınmış olanların ehliyetsiz araç kullanması cezası madde 36/3-b’de belirtilmiş, araç kullanırken ehliyet yanında değilse ve gösteremiyorsa cezası madde 44/1-b, ehliyet sınıfı tutmuyorsa 39/1-a, ehliyet almamış kişinin araç kullanma cezası madde 36 ile belirtilmiştir. Tüm bu maddelerdeki araç ibaresi motorlar için de geçerli olup ehliyetsiz motor kullanan sürücüler de aynı şekilde cezalandırılmaktadır.

Özellikle üzerine duracağımız konu ehliyetsiz motor kullanma cezasıdır. Eğer ehliyet olmadan trafiğe çıkıldıysa Kanunda belirtilen 36-a maddesine aykırılık durumundan uygulanacak olan cezayı inceleyelim. Ehliyetsiz motor kullanma cezası, 1.698 TL  şeklinde hesaplanmış olup peşin ödemelerde bu miktar %25 indirilerek  1.273,50 TL’ye indirilmektedir. Aynı şekilde ceza ehliyetsiz motor kullanan ve kullandıranlara yazılacak olup ceza yazılan kişi araç kullanmaktan men edilmektedir. Diğer bir husus olarak sürücü aynı zamanda motorun sahibi değilse, ayrıca motorun kullanılmasına izin veren sahibine de tescil plakası üzerinden aynı miktarda ceza tutanağı düzenlenmektedir. Aşağıda vereceğimiz linke tıklayarak 2016 Trafik Ceza Kanunun’daki konu ile ilgili maddeleri inceleyebilir ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Sizlerde trafikte herhangi bir risk ya da kazaya sebebiyet vermemek adına ehliyetsiz şekilde motor kullanmayınız kullandırmayınız.

2016  Karayolları Trafik Kanunu tüm maddelerini incelemek için TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz