Ehliyetsiz Araç Kullanma Ve Kullandırma Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyetsiz Araç Kullanma Ve Kullandırma Cezası

Ehliyetsiz Araç Kullanma Ve Kullandırma Cezası

Araç kullanımı, gerek iş hayatında gerekse özel yaşantıda büyük yer almaktadır ve kolaylık sağlamaktadır. Kişinin trafiğe açık alanda araç kullanabilmesi için, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yetkili kurslardan alacağı sürücü yetkinlik belgesi, yani ehliyete sahip olması gerekmektedir. Sürücü yetkinlik belgesi yani ehliyet olmadan araç kullanımı tespit edildiği takdirde kişi ağır yaptırımlara maruz kalır. Öncelikle ehliyet alabilmek için sürücü adayının en az ilköğretim mezunu olması gerekmektedir. Bununla birlikte bu konu ile ilgili bazı hukuki zorunluklar vardır. Bu zorunluluklar ise kişinin uyuşturucu ve yanıcı madde kapsamlı suçlardan hüküm giymemiş olmasıdır. 2017 senesi itibari ile ülkemizde 17 çeşit ehliyet bulunmaktadır. Yani her araç sınıfı için kişinin alması gereken ehliyet farklıdır. Örnek vermek gerekirse otomobil ve kamyon kullanımına olanak tanıyan B sınıfı ehliyet ile iş makinası ve kamyon tarzı araç kullanımına izin verilmemektedir. Sürücü adayı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yetkili kurslara kayıt yaptırırken kullanacağı araç çeşidine göre kayıt yaptırması gerekmektedir. Yine araç çeşidine bağlı olarak değişmek ile beraber ehliyet sahibi olabilmek için minimum 16 yaşında olmak gerekmektedir. Sürücü adayının otomobil kullanabilmesi için ise en az 18 yaşını doldurmuş olması ve 19 yaşından gün almış olması gerekmektedir.

Araç kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte ehliyetsiz araç kullanan sürücü sayısında da bir hayli artış yaşanmaktadır. Kişinin trafiğe çıkabileceğini gösteren yetkinlik belgesi olmadan trafiğe çıkması ise hem kendi canını hem karşı tarafın canını tehlikeye atmaktır ve ehliyetsiz araç kullanmanın cezası vardır. Bu yazımızda ehliyetsiz araç kullanma ve kullandırmanın cezalarını ayrıntıları ile aktaracağız .

2017 yılı itibariyle trafik cezalarına, Maliye Bakanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranına göre  % 5,58 oranında zam yapıldı. Buna göre de ehliyetsiz araç kullanma ve kullandırma cezalarında da belirli oranda artışa gidildi.

2016 yılında ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 1.698 TL iken, bu tutar 2017 yılında 1.763 TL olarak belirlenmiştir.

2017 yılı için bu cezaya maruz kalan ehliyetsiz sürücüler erken ödemesi durumunda 1.322 TL ödeyebilirler.

Ayrıca kendi aracını ehliyetsiz bir sürücüye kullandıranlara da aynı ceza tutarı kesilir. Bu durumda araç sahibine (2017 yılı için) 1763 TL kesilir.

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası da normal araçlarda ki gibidir. Cezada bir indirim ya da bir farklılık yoktur.

Açıklama: Sürücü ile araç sahibi aynı kişi değilse trafik zabıtası tarafından tescil plakasına da ayrıca aynı tutarda ceza tutanağı düzenlenecektir. Yani ehliyetsiz bir şekilde bir yakınınızın aracını kullanırken yakalanmanız ve tespit edilmeniz durumunda sizinle beraber o kişi de cezaya maruz kalmaktadır.

Ehliyetsiz Kazada Sigorta Ödeme Yapar Mı?

Yapılan sigorta kişi ile firma arasındadır ve sınırsız bir vaat oluşturmamaktadır. Her sözleşmenin olduğu gibi sigorta sözleşmelerinin de belirli şartları vardır. Trafik sigortaları genel şartlarında alkolsüz kullanım ve yeterli ehliyet şartı vardır. Bu şartlar oluşmadığında sigorta şirketi Karşı taraf için değil ama ehliyetsiz araç kullanan sürücü için devreye girmez. Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafikte seyredecek olan motorlu araçlara, İhtiyari mali sorumluluk ( Trafik sigortası) sigortası yaptırılması zorunludur. Bu sebeple kişiye sürücü yetkinlik belgesi olmadığından dolayı sigorta şirketi karşı tarafın aracını yaptırır ancak hasar bedelini ehliyetsiz araç kullanan sürücüden tazmin eder. Yapılan tüm değerlendirmelerden de anlaşılacağı üzere; sürücünün alkollü ya da ehliyetsiz olması durumunda sigortacı, zararın teminat dışında kaldığını ileri sürerek tazminat ödemekten kaçınamayacaktır. Sigortacı üçüncü kişilerin zararını ödeyecek fakat ödediği tazminatı kusuru oranında araç sahibine ve sürücüye rucü edecektir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Nereye Ödenir?

Bu konuda sizlere “Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı” düzenlenir.

Burada yazılı olan tutar Maliye Bakanlığına bağlı muhasebe birimleri ile vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca yetkilendirilen banka ve PTT’lere yatırılabilir.

2017 için erken ödeme durumunda ceza meblağının 1.322 TL’ye düşeceğini unutmayınız

Ehliyetine El Konulan Sürücülerin Ehliyetsiz Araç Kullanması

Herhangi bir sebeple sürücü belgesine el konulan bir kişiye de ehliyetsiz muamelesi yapılır ve aynı ceza tutarları bu kişilere de uygulanır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz