Ehliyetsiz Araba Kullanma Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyetsiz Araba Kullanma Cezası

Ehliyetsiz Araba Kullanma Cezası

Ehliyet; trafik kanununa göre motorlu kara taşıtların kullanım hakkını elde etmek yani araç kullanmaya ehil olmak anlamına gelmektedir. Ehliyet kara taşıma araçlarının kullanım yetkisi belgesidir ve bu belge özel düzenlenen kurs ve sınavlar sonucu alınır. Ehliyetsiz olarak araç kullanmak sonucunda ise kişiye verilmektedir. Ehliyetin diğer adı sürücü belgesidir. Ehliyet olmadan araç kullanmak aşırı riskli ve tehlikeli bir davranıştır. Her ne kadar iyi araç kullanılırsa kullansın sürücü belgesi olmadan bir kurs tarafından sürücü belgesi almaya hak kazanmadan sürücü koltuğuna geçmemelidir. Kişiler yeterince araç kullanmayı bilmeyip sadece öğrenme amaçlı araç kullanmaları durumunda hem yayalara hem de diğer sürücülere tehlike oluştururlar. Bu tehlike maddi değeri yüksek kazalar hatta ölümcül kazalar bile olabilmektedir. Ehliyetsiz bir şekilde trafiğe çıkan sürücülerin karıştığı kazalarda haklı bile olsalar haksız durumu düşeceklerdir. Bunun sonunda da ağır cezaya çarptırılırlar.

Ehliyet ya da sürücü belgesi; İç İşleri Bakanlığı tarafından eğitim vermeye izin verilmiş kurumlardan alınmaktadır. Bu kurs merkezlerinde hem araç ile ilgili (motor), ilk yardım, trafik, ayrıca direksiyon dersleri de verilmektedir. Bu kurslardan alınan eğitim bir ücret karşılığı alınmakta olup, sınavlar ise Bakanlık denetiminde yapılmaktadır. Bu tür kurslarda en çok zorlanılan konuların başında direksiyon sınavları gelmektedir. Direksiyon sınavına hazırlanan sürücü adaylarının yalnızca bulunduğu kurslarından veya o kursun kurs hocalarından direksiyon dersi almalarında fayda vardır. Çünkü bu kişiler alanında profesyonelleşmiş kişiler olmakla beraber; sürücüleri sınava hazırlarken mental olarak da eğitmektedirler. Bizler her ne kadar araç sürmeyi öğrenme konusunda yakınlarından direksiyon dersi almakta ısrar etmektedirler. Fakat bu yanlış bir yaklaşımdır. Çünkü sürücü kurslarındaki araçlar ve antreman yapılan alan sınava yönelik olduğu için kişinin de sınavına fayda sağlamaktadır.

18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşının ehliyet almaya hakkı bulunmaktadır. Bu ehliyeti de sürücü kurslarının sınavlarından başarılı bir şekilde geçilmesi ile elde edilmektedir. Sürücü belgesi yani ehliyeti olmadan kimse araç süremez. Sürmek sakıncalı ve yasaktır. Bu kurala uyulmadığı takdirde kişiler cezalandırılır. Şimdi sizlere ehliyetsiz araba kullanma cezasının ne kadar olduğunu anlatacağız.

Ehliyetsiz Araba Kullanma Cezası Ne Kadardır?

Ehliyetsiz ya da sürücü belgesiz araç kullanmak kati surette yasaktır. Bu yasak Trafik yönetmeliğinde de belirtilmiştir. Buna göre ehliyetsiz araç kullanırken yakalanan sürücüler Trafik kanunun da belirlenen ceza uygulanır. Trafik ceza maddelerinden Madde 36-a’da; sürücü belgesiz araç kullanmak ve sürülmesine izin vermek durumunda bu maddenin ihlali söz konusu olmaktadır. Bu durumda sürücü belgesiz aracı “Kullananlara ve kullandıranlara” cezai işlem uygulanmaktadır. 2016 yılı verilerine göre sürücü belgesiz olarak araç kullananlara ve kullandıranlara 1.698 TL ceza yazılmaktadır. Cezanın erken ödenmesi durumunda da %25 indirimli 1.273,5 TL ceza uygulanır. Aracı kullanan sürücü aynı zamanda aracın sahibi değilse, ayrıca aracının kullanılmasına izin vermiş olan kişi de tescil plakasının üzerinden aynı seviyede ceza tutanağı düzenlenmektedir. Ayrıca mahkemelerce ya da Cumhuriyet savcılıkları tarafından veya Kara yolları Trafik Kanununda belirtilmiş olan yetkililer tarafından sürücü belgesi geçici olarak veya tedbir almak amacı ile geri alındığı durumda, taşıt kullanan kişilere ve kullandıran kişilere bunun yanında Sürücü belgesi iptal edildiği halde araç kullanan ve kullandıranlara da 1 .698 TL ceza yazılmaktadır.

Ek olarak da; sürücü ehliyeti varsa, fakat üzerinde taşımıyor ve kendisinde istenildiğinde gösteremiyorsa, ceza tutarı olarak 172 TL idari para cezası ödemek ile yükümlü tutulmaktadır.

Aldığınız cezayı ise Trafik şubelerine, Emniyet müdürlüklerine başvurarak nereye ödemeniz gerektiğine dair bilgiler alabilirsiniz. İsterseniz E-devlet sistemi üzerinden ehliyet ile ilgili sorgulamalar yaparak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz