Ehliyet Ücreti Harcı Nereye Yatırılır? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyet Ücreti Harcı Nereye Yatırılır?

Ehliyet Ücreti Harcı Nereye Yatırılır?

Bireylerin trafikte araç kullanabilmeleri için ehliyet sahibi olmaları gerekiyor. İşte bu ehliyetleri alabilmeleri için de alacakları ehliyet sınıfına göre harç ücreti ödemeleri gerekiyor. Biz de bugün bu konu ile ilgili olarak merak edilen ehliyet harç ücretlerinin ne kadar olduğundan bahsederek ve “Ehliyet Ücreti Harcı Nereye Yatırılır?” sorusuna cevap vereceğiz.

Ehliyet alma sürecinde teorik sınava girecek olan adayların 70 TL tutarında ücretleri ödemeleri gerekiyor. Bununla birlikte geçtiğimiz yıla göre %5,58 oranında zam gelen ehliyet harç ücretleri ile birlikte geçtiğimiz yıla göre bazı ufak farklılıklar olduğunu da belirtelim. Elbette bu fiyatlar ilk defa ehliyet alacak olan kişiler için geçerli olacak.

2017 Yılı Ehliyet Harç Ücretleri

3 farklı ödenmesi gereken ehliyet harç ücreti bulunmaktadır. Bunlardan ilki ehliyet harç ücreti olup her sınıf için farklı tutara sahiptir. Bir diğer ödeme ise değerli kağıt bedeli olarak ödenecek olan ehliyet kart ücreti olup bu tutar tüm ehliyet sınıfları için aynıdır. Bununla birlikte son olarak Polis Yardımlaşma Vakfına yatırılacak olan katkı bedeli bulunmaktadır.

Belge Harç Ücretleri

Harçlar Kanunu Genel Tebliğinde yer alan 78. maddeye göre aşağıda yer alan harç ücretleri ilk defa ehliyet alacak sürücüler için geçerli olacaktır. Eski tip ehliyetlerini yeni tip çipli ehliyetler ile değiştirmek isteyen kişilerin 15 TL tutarında ücret ödemeleri yeterli olacaktır.

A, A1 ve A2 ehliyet sınıfına ait harç ücreti 143,70 TL

B ehliyet sınıfına ait harç ücreti 433,10 TL

F ve H ehliyet sınıfına ait harç ücreti 133,70 TL

C, C1, C1E , D, D1, D1E ve DE ehliyet sınıfına ait harç ücreti 722,50 TL

Uluslararası sürücüsü belgesi 288,50 TL

Belge harç ücretleri Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır. Fakat yatırmış olduğunuz belge harç ücretinin dekontunu Emniyet Müdürlüğü’ne giderken yanınızda götürmeniz gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın.

Sürücü Belgesi Kartı Harç Ücreti

Tüm gruplar için belirlenmiş olan sürücü belgesi kartı harç ücreti 126 TL’dir. Bu ücret ehliyet alınırken Emniyet’e ödenecek olan ödenek olup, sürücü belgesinin kaybolması ya da yenilenmesi halinde yine bu tutar ödenecektir. Sürücü Belgesi Kart harç bedelinin 17 TL’si Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’na ait olan bir hizmet bedelidir.

2017 Polis Vakfı Ücreti

Polis vakfı ücretleri de tüm ehliyet sınıfları tarafından ödenmesi gereken ve 22 TL tutarında olan bir ücrettir.

Araçların LPG ruhsata işlenmesi durumunda, motorlu araç tescil belgesi için ödenecek olan tutar 80,80 TL olarak belirlenmiştir.

Yeni tescil işlemlerinde şoförler odasından nakil dosyası için ödenecek ola tutar 1,32 TL, motorlu araç tescil belgesi için ödenecek olan tutar 80,80 TL ve motorlu araç trafik belgesi için ödenecek olan tutar 102,00 TL’dir.

Araç üzerinde meydana gelen değişiklikler ve belgelerin zayi edilmesi durumunda motorlu araç tescil belgesi için ödenecek olan ücret 76,50 TL iken, motorlu araç trafik belgesi için ödenecek olan ücret 108 TL’dir.

Yıllık geçici plaka için Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmelik hükümleri uyarınca verilecek olan geçici trafik belgelerden A sınıfı trafik belgesi için ödenecek olan ücret 2.186,25 TL, diğer ehliyet sınıflarından 205,30 TL ve karayolu uygunluk belgesine sahip olmayan araçlara verilecek olan izin belgelerinden alınacak olan ücret 248,10 TL olarak belirlenmiştir.

Ehliyet Harç Ücretleri Hangi Bankalara Yatırılır?

Ehliyet harç ücretlerini ödemek isteyen kişilerin kullanabilecekleri banka sayısı bir hayli fazladır. Ehliyet harç ücreti ve ehliyet kart ücretini ödemek isteyen kişilerin kullanabilecekleri bankalar ile polis teşkilatı vakfı bedeli ayrı ayrı ödenebileceği gibi ortak bankalar kullanılarak da ödenebilmektedir.

Ehliyet kart ücreti ve ehliyet harç ücreti ve polis teşkilatı vakfı bedeli için ortak kullanılabilecek bankalar şu şekildedir; Akbank, Aktif Yatırım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Şekerbank, Tekstilbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, ING Bank, QNB Finansbank, Anadolu Bank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Halk Bankası, Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası şeklindedir.

Bununla birlikte ehliyet kart ve harç ücretleri için ayrıca kullanılabilecek olan bankalar arasında şu bankalarda bulunmaktadır; Türkland Bank, Alternatif Bank, Turkish Bank, Odea Bank, Fibabanka, Burgan Bank, Arap Türk Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Denizbank, HSBC Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve Türkiye İş Bankası şeklindedir.

Ehliyet Harç Ücretleri Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ehliyet belgesi almak isteyen kişilerin öncelikle randevu alması gerekmektedir. Randevu alan kişilerin daha sonra harç ücretlerini yatırmasında fayda vardır. İşleri son ana bırakmamak adına böyle yapılması daha doğru olacaktır. Harç ücretleri başvuru yapılacak olan Emniyet birimlerinde ödenememektedir. Ehliyet kart ücreti, ehliyet harç ücreti ve Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına ödenecek olan katkı payını mutlaka ödemelisiniz. Biraz önce bahsi geçen bankalardan üç ücreti de ödeyebileceğiniz ortak bir bankaya giderek ödeme yapmanız sizin için daha kolay bir işlem olacaktır. Aksi takdirde farklı farklı bankalara giderek zamanınızın bir bölümünü boşa harcamış olursunuz. Son olarak dikkat etmeniz gereken nokta başvuru sırasında tahsilat makbuzunu yanınızda bulundurmanızdır. Bu nedenle özellikle İnternet Bankacılığı yöntemini kullanmakta olan kişilerin ilgili bankanın şubesine giderek “Tahsil Edilmiştir.” kaşesini bastırması gerekmektedir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz