Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular

Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular

Her geçen yıl hem ülkemizde hem de tüm dünya genelinde satın alınan ve trafiğe çıkarılan araç sayısı giderek artış gösteriyor. Kimi insanlar araba almaya para bulamazken kimi insanların ise birden fazla arabaya sahip olduğunu görüyoruz. Elbette araç sürmek için gerekli olan şey bu işin üstesinden geldiğini ortaya koyan bir niteliğe sahip olan ehliyettir. Herhangi bir aracı trafikte kullanmak isteyen kişilerin diğer insanların hayatını ve bu insanlara ve çevreye ait olan malları tehlikeye atmamak yani can ve malları tehlikeye sokmamak için ehliyet alması gerekmektedir. Elbette bu işin üstesinden gelemeyecek olan kişilere ehliyet verilmediği için bu konu ile ilgili de bir sınav yapılmaktadır. Ehliyet sınavları her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çeşitli sayılarda hazırlanmakta olan bir sınavdır. Geçtiğimiz yıl 6 farklı zamanda yapılmış olan bu bu sınava Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavları adı verilmektedir. Bunun için MTSKS kısaltması kullanılır.

2017 Ehliyet Sınav Tarihleri

Geçtiğimiz yıllarda bir yıl içerisinde ortalama olarak her iki ayda bir olmak üzere toplamda 6 kez yapılan ehliyet sınavlarının bu yıl 5’e düşmesi ile birlikte bu sınavların yapılacağı ay ve günlerde de çeşitli değişiklikler oldu. Bu yıl sınavlar Şubat, Mayıs, Temmuz, Ekim ve Aralık aylarında yapılacak. Şimdi bu tarihlerin biraz daha detayına inelim.

1. MTSKS Sınavı 11 Şubat 2017 tarihinde saat 14:00’te yapılacak.

2. MTSKS Sınavı 20 Mayıs 2017 tarihinde saat 14:00’te yapılacak.

3. MTSKS Sınavı 29 Temmuz 2017 tarihinde saat 14:00’te yapılacak.

4. MTSKS Sınavı 07 Ekim 2017 tarihinde saat 14:00’te yapılacak.

5. MTSKS Sınavı 23 Aralık 2017 tarihinde saat 14:00’te yapılacak.

Ehliyet Sınav Yerleri Nasıl Öğrenilir?

Ehliyet sınav yerini öğrenmek isteyen kişilerin tek yapması gereken şey Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesinde yer alan sorgulama ekranını kullanmak olacaktır. Bu bir yana yukarıda belirtmiş olduğumuz sınav tarihlerinden yaklaşık olarak bir hafta öncesinde sınav giriş yerleri sürücü kurslarına iletilmekte olduğu için dilediğiniz takdirde sürücü kurslarına giderek bu yerlerden ehliyet sınavlarına nerede ve ne zaman gireceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sınavda Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

2017 yılında da sürücü adayları ehliyet alabilmek için sınavlara girecek. Bu sınavdan başarılı bir şekilde ayrılmak isteyen kişilerin ise 100 üzerinden hesaplanacak olan puan sisteminde en az 70 puan alması gerekiyor. ÖSYM tarafından yapılmakta olan birçok sınavın aksine bu sınavda ise verilen yanlış cevapların, yapılan doğru sayısı üzerinde herhangi bir etkiye sahip olması söz konusu olmadığı için bu konu ile ilgili olarak endişelenmenizi gerektiren bir şey bulunmamaktadır. Hatta bu nedenle boş bırakmak yerine arada kaldığınız şıklardan birini tercih etmeniz en doğrusu olacaktır.

Geçtiğimiz yıllarda 3 aşamalı olarak yapılmakta olan teorik sınav, trafik, ilk yardım ve motor bölümlerinden oluşmakta olup tek bir sınavda 30’ar soru sorulmakta ve her bölüm ayrı bir şekilde değerlendirilmekteydi. Fakat günümüzde her aşama birleştirilerek sınavda sorulan soru sayısı da 60’dan 50’ye düşürüldü. Bu sınavdaki soru dağılım ise son yapılan sınava bakılacak olursa, 23 tane trafik ve çevre sorusu, 12 tane ilk yardım sorusu, 9 adet araç tekniği sorusu ve geçtiğimiz yıldan itibaren sınavlarda yerini alan trafik adabı konusundan 6 tane soru olmak üzere toplamda 50 tanedir. Sürücü adaylarının 50 adet sorudan en az 35 doğru yapmaları ve böylelikle sınır olan 70 puana ulaşmaları gerekmektedir. Ehliyet sınavlarında 50 soru için 60 dakika verilmiş olsa da elektronik ortam üzerinden yapılan sınavlarda bu süre 45 dakikaya indirilmiş durumdadır. Tüm ehliyet sınıfları aynı sınava girmekte ve aynı sorular üzerinden ter dökmektedir.

Ehliyet Sınav Ücretleri

2017 yılında yapılacak olan ehliyet sınavları için herhangi bir kılavuz yayınlanmış olmadığı için elle tutulur bir açıklama üzerinden sizlere bilgi vermemiz doğru olmayacaktır. Bu nedenle sizlere geçtiğimiz yıl belirlenmiş olan sınav ücreti olan 60 TL’lik teorik sınav ücretinden ve 70 TL olarak belirlenmiş direksiyon sınav ücretinden bahsedebiliriz. Bu yılda da bu ücretlerin bu fiyatlara benzer şekilde olması bekleniyor. Bununla birlikte ehliyet sınavları için yapılacak olan telafi sınavları için verilecek olan ücretlerin 180 ve 250 TL arasında değişiklik göstermesi muhtemel.

Sınava başvurmak isteyen kişilerin Ziraat Bankası ve Türkiye Halk Bankası üzerinden Kurumsal Tahsilat Programı aracılığı ile sınav ücretini yatırması ve banka dekontu ya da ATM işlem fişi üzerine kursiyer adı, soy adı, T. C. kimlik numarası ve sınavın adını yazması gerekmektedir. MTSKS uygulama takviminde belirtilmiş olan başvuru süresi dahilinde banka dekontu ya da ATM işlem fişini Özel MTSK müdürlüklerine teslim etmeniz gerekmekte olup, T. C. kimlik numarası ile ilgili bir yanlışlığa sahip olan adayların sorumlulukları kendi üzerlerinde olacaktır. Bu aşamadan sonra ise sürücü kursları geriye kalan tüm işlemleri bizzat halledecektir.

Çıkmış Sorular

Ehliyet sınavı ya da herhangi bir sınava çalışan kişilerin genellikle bu sınavlara girmeden önce yaptıkları bir şey bulunmaktadır. Bu da geçmiş sınavlarda çıkan sorulara bakmaktır. Böylelikle adaylar kendilerine girecekleri sınavlara daha hazır ve nazır hissederler. Ehliyet sınavı çıkmış sorularına ulaşabilmek için tek yapmanız gereken şey Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesinde yer alan ehliyet sınavı sayfasında bulunan çıkmış sınav soruları bölümüne girmek olacaktır. Fakat bununla uğraşmak istemeyen kişiler aşağıda yer alan linke tıklayarak da bu bölüme kolay bir şekilde ulaşabilirler.

Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz