Ehliyet Sınav Yerleri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyet Sınav Yerleri

Ehliyet Sınav Yerleri

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yılda 6 kez yapılmış olan ehliyet sınavı bu yıl 5’e düşürüldü. MTSKS olarak da bilinen Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavları ile ilgili detaylı bilgilere ve ehliyet sınav yerlerine ilişkin tüm bilgilere bu içerik sayesinde ulaşabilirsiniz.

2017 Ehliyet Sınav Tarihleri

Bu yıl yapılacak olan ehliyet sınavları Şubat, Mayıs, Temmuz, Ekim ve Aralık aylarında yapılacak.

11 Şubat 2017 tarihinde saat 14:00’te 1. ehliyet sınavı yapılacaktır.

20 Mayıs 2017 tarihinde saat 14:00’te 2. ehliyet sınavı yapılacaktır.

29 Temmuz 2017 tarihinde saat 14:00’te 3.ehliyet sınavı yapılacaktır.

07 Ekim 2017 tarihinde saat 14:00’te 4. ehliyet sınavı yapılacaktır.

23 Aralık 2017 tarihinde saat 14:00’te 5. ehliyet sınavı yapılacaktır.

Sınavda Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle adayların ehliyet sınavının teori ayağını başarılı bir şekilde geçebilmeleri için 100 puan üzerinden en az 70 puan almaları gerekiyor. Bununla birlikte özellikle ÖSYM tarafından yapılmakta olan sınavların aksine bu sınavda yapılacak olan yanlışların sayısı verilmiş olan doğru cevapların sayısını herhangi bir şekilde etkilemeyecektir. Bu sayede adaylar birden fazla şık arasında kalmaları halinde arasında kaldıkları şıklardan birini tercih ederek şanslarını deneyebilecekler.

Geçmiş yıllarda 3 farklı aşama ile birlikte yapılan ehliyet sınavının teorik ayağı ilk yardım, motor ve trafik bölümlerinden oluşmakta ve her bir bölüme ait puanlar ayrı ayrı değerlendirilmekteydi. Günümüzde ise bu aşamalar bir araya getirilerek tek bir çatı altında toplandı ve toplamda 60 olan soru sayısı 50’ye düşürülerek her bir soruya düşen puan notunun da 2 olmasına karar verildi. Bu noktada ehliyet sınavlarında çıkacak olan soruların dağılımı ise şu şekilde belirlendi; 23 tane trafik ve çevre sorusu, 12 tane ilk yardım sorusu, 9 tane araç tekniği sorusu ve geçen yıl sorulmaya başlanmış olan trafik adabı konusundan da 6 tane soru ile toplamda 50 soru soruluyor. Böylece adaylar her bir doğru cevap için 2 puan alacakları için 50 sorunun 35 tanesini bilerek en az 70 puana ulaşmaya ve direksiyon sınavına girmeye hak kazanmaya çalışıyorlar. Bu sınavda 50 soru için 60 dakika verilmiş olsa da aynı sınava elektronik ortam üzerinden giren kişilere 45 dakika verilmektedir.

Ehliyet Sınav Ücretleri

Milli Eğitim Bakanlığı yani kısaltılmış adı ile MEB tarafından yapılacak olan ehliyet sınavı için 2017 yılına ait sınav kılavuzu yayınlanmamış olsa da geçtiğimiz yıllara göre bu konu ile ilgili olarak bilgi vermemiz mümkündür. Geçtiğimiz yılda ehliyet sınavı için ödenmiş olan ücretler teori sınavı için 60 TL iken direksiyon sınavı için 70 TL idi. Bu yılda bu tutarlarda pek bir değişiklik olması beklenmiyor. Bununla birlikte geçerli bir mazereti olan ve çeşitli sebeplerden dolayı ehliyet sınavına girememiş olan kişilerin girecekleri telafi sınavları için 180 TL ve 250 TL arasında ücret ödemeleri gerekiyor.

Sınava başvuracak olan adayların ehliyet sınavına ilişkin ücretleri Ziraat Bankası ya da Türkiye Halk Bankası üzerinden Kurumsal Tahsilat Programı aracılığı ile ödemeleri gerekiyor. Ardından ise ATM işlem fişi ya da banka dekontunu almaları ve üzerlerine kendi isimlerini, soy isimlerini, T. C. kimlik numaralarını ve sınavın adını yazmaları gerekiyor. Daha sonra ise Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursiyerleri Sınavları kapsamında belirlenmiş ve yayınlanmış olan uygulama takvimi tarihleri dahilinde banka dekontu ya da ATM işlem fişinin  Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Müdürlüklerine gönderilmesi gerekiyor. Bu esnada kimlik numarası sebebi ile ortaya çıkabilecek olan yanlışlıklardan ise sürücü adayı sorumlu tutuluyor. Bu aşamadan sonra ise geriye kalan işlemleri sürücü kursları yerine getiriyor.

Ehliyet Sınav Yerleri Nasıl Öğrenilir?

Ehliyet sınav yerleri birkaç farklı şekilde öğrenilebilmektedir. Bu yollar Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden olmak ile birlikte E-devlet sistemi üzerinden de yapılmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilmek için aşağıda yer alan linke tıklamanız yeterli olacaktır. Bu aşamada tek yapmanız gereken şey T. C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi girmek olacaktır. E-devlet şifreniz yoksa ise tek yapmanız gereken şey size en yakın PTT merkez şubesine giderek 2 TL karşılığında bir şifre temin etmek ve ardından bu şifre ile birlikte siteye giriş yapmak olacaktır. Böylece sadece ehliyet sınav yerlerini değil birçok farklı konuda işlerini halledebileceğiniz bir sisteme giriş yapmış olursunuz.

Ehliyet Sınav Yerlerini Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz