Ehliyet Sınav Ücretleri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyet Sınav Ücretleri

Ehliyet Sınav Ücretleri

Her yıl olduğu gibi bu yıl da MEB yani Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak olan ehliyet sınavları hakkında birçok sürücü adayının merak ettiği çeşitli hususlar bulunmaktadır. Örneğin geçtiğimiz yıla nazaran 6 defa değil 5 defa yapılacak olan Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı yani MTSKS’ye en fazla 4 kez katılabilme hakkı bulunur. Teorik sınavına da direksiyon sınavına da en fazla 4 kez katılabilirsiniz. Şimdi sizlere bu sınav hakkında daha detaylı bilgiler verecek ve ehliyet sınav ücretleri hususunda bilgiler vereceğiz.

2017 Ehliyet Sınav Tarihleri

MTSKS Şubat, Mayıs, Temmuz, Ekim ve Aralık aylarında yapılacaktır.

İlk ehliyet sınavı 11 Şubat 2017 tarihinde saat 14:00’te yapılacaktır.

İkinci ehliyet sınavı 20 Mayıs 2017 tarihinde saat 14:00’te yapılacaktır.

Üçüncü ehliyet sınavı 29 Temmuz 2017 tarihinde saat 14:00’te yapılacaktır.

Dördüncü ehliyet sınavı 07 Ekim 2017 tarihinde saat 14:00’te yapılacaktır.

Beşinci ehliyet sınavı 23 Aralık 2017 tarihinde saat 14:00’te yapılacaktır.

Ehliyet Sınav Yerleri Nasıl Öğrenilir?

Ehliyet sınav yerlerini öğrenmek için kullanabileceğiniz ilk yer Mili Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesi olmak ile birlikte daha da hızlı bir şekilde sonuca ulaşabilmek için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Elbette bunun için bir adet e-devlet şifresine sahip olmanız gerekeceği için hali hazırda bu şifreye sahip değilseniz size en yakın PTT şubesine yanınızda kimliğinizle birlikte giderek bu şifreyi temin edebilirsiniz. Bununla birlikte yanınızda götürmeniz gereken sınava giriş belgelerinizi sınav tarihinden yaklaşık bir hafta kadar önce kayıtlı olduğunuz sürücü kursuna giderek temin edebilir ve böylece sınava nerede ve ne zaman girebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sınavda Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Bu yılda ehliyet sınavına girecek ola oldukça fazla sayıda aday var. Bu sınava girerek başarılı bir sonuç elde etmek isteyen kişilerin ise 100’lük puan sistemli bu sınavdan en az 70 puan alması gerekiyor. Özellikle ÖSYM tarafından yapılan sınavların aksine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bu sınavda yanlış verilen cevapların yapılan doğru sayısına herhangi bir etkisi olmayacağı için sürücü adaylarının bu konuda endişelenmesine gerek bulunmuyor. Bu durum özellikle birden fazla şık arasında kalmış olan adayların işine yarayacak.

İlk yardım, motor ve trafik adlı üç farklı bölümde oluşan teorik sınav tek bir sınav altında 30 adet sorudan oluşarak her bir bölüme ait puanların farklı farklı değerlendirilerek toplam sonuca ulaşılması ile yapılıyordu. Ancak günümüzde bu aşamalar tek bir sınav altında toplanarak soru sayısı da 60’dan 50’ye düşürüldü. Bu da tek bir soru başına düşen puanı 2 yapmış oldu. Geçtiğimiz sınavlarda sorulan soru sayısı 50 iken bu süre için verilen dakika tam 60 dakikaydı. Bununla birlikte aynı sınava elektronik ortam üzerinden kişilerin yalnızca 45 dakikası oluyor. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan sınavlarda sorulan sorular şu şekilde dağılmış bulunuyor; trafik ve çevre konusundan 23 tane, ilk yardım konusundan 12 tane, araç tekniği konusundan 9 tane ve geçtiğimiz yıl sorulmaya başlanmış olan trafik adabı konusundan 6 adet soru ile toplamda 50 soru üzerinden geçerli bir not almak isteyen kişilerin en az 35 doğru yaparak 70 puana ulaşmaları gerekiyor.

Ehliyet Sınav Ücretleri

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmakta ve her yıl buna göre sınavlar ile ilgili kılavuz yayınlanmakta olup bu yıl sınav ücretleri hususunda herhangi bir kılavuz yayınlanmadığı için sizlere net bir bilgi vermemiz mümkün olmayacak olsa da geçtiğimiz yıl yapılan sınavlarda teorik sınava giren bireylerin 60 TL, direksiyon sınavına giren kişilerin ise 70 TL ödediği bilinmekte olup bu yıl da bu hususta oldukça küçük değişiklikler olması ya da hiçbir değişiklik olmaması beklenmektedir. Bununla birlikte çeşitli nedenlerden ötürü ehliyet sınavının telafisine girmek isteyen kişilerin 180 TL ve 250 TL arasında bir ücret ödemesi gerekiyor.

Sınava başvuracak olan kişilerin Ziraat Bankası ya da Türkiye Halk Bankası üzerinden sınav ücretlerini Kurumsal Tahsilat Programı kapsamında ödemesi gerekiyor. Ardından ATM işlem fişi ya da banka dekontu alınmalı ve alınan belgenin üzerine sürücü adayının adı, soy adı, T. C. kimlik numarası ve sınavın adının yazılması gerekiyor. Beraberinde ise Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursiyer Sınavları uygulama takviminde yer alan süre dahilinde bu belgenin Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Müdürlüklerine gönderilmesi gerekiyor. Bu aşamada T. C. kimlik numarası ile ilgili herhangi bir yanlış bilgi yazmış olan kişilerin ise tüm sorumluluk kendilerine ait olacaktır. Bu aşamadan sonra yapılacak olan tüm işlemler ise sürücü kursları tarafından düzenlenecektir.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz