Ehliyet Sınav Tarihleri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyet Sınav Tarihleri

Ehliyet Sınav Tarihleri

Günümüzde ehliyet almak isteyen kişi sayısı bir hayli fazla. Gün geçtikçe trafiğe çıkan araba sayısının artması, giderek daha gelişmiş model araçların piyasaya sürülmesi ve bir yerden bir yere giderken özellikle en olmadık zamanlarda ihtiyaç duyulan araçları sürmek için her bireyin araca göre ehliyet alması gerekiyor. İşte bu sebeple de her yıl çeşitli dönemlerde ehliyet sınavları yapılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı yani MEB tarafından her yıl olduğu gibi bu yılda ehliyet sınav tarihleri açıklandı. Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavları olarak da bilinen MTSKS tarihleri böylece açıklanmış oldu. Geçtiğimiz yıllarda bir yıl içerisinde 6 kez yapılmakta olan ehliyet sınavlarının sayısı bu yıl 5’e düştü. Peki ya bu tarihler ne zaman? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2017 yılında yapılacak olan ehliyet sınav tarihleri ile ilgili tüm bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

2017 Ehliyet Sınav Tarihleri

2017 yılında geçtiğimiz yıllarda bir yıl içerisinde 6 kez yapılmakta olan ehliyet sınavlarının sayısı 5’e düşürüldü. Bu yıl yapılacak olan ehliyet sınavları Şubat, Mayıs, Temmuz, Ekim ve Aralık aylarında yapılacak. Şimdi bu sınavların detaylarına bir göz atalım.

MTSKS 1. Sınavı 11 Şubat 2017 tarihinde saat 14:00’te yapılacak.

MTSKS 2. Sınavı 20 Mayıs 2017 tarihinde saat 14:00’te yapılacak.

MTSKS 3. Sınavı 29 Temmuz 2017 tarihinde saat 14:00’te yapılacak.

MTSKS 4. Sınavı 07 Ekim 2017 tarihinde saat 14:00’te yapılacak.

MTSKS 5. Sınavı 23 Aralık 2017 tarihinde saat 14:00’te yapılacak.

Ehliyet Sınav Yerleri Nasıl Öğrenilir?

Ehliyet sınav yerlerini öğrenmek isteyen sürücü adaylarının Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olan sorgulama ekranını kullanmaları mümkündür. Bununla birlikte sürücü adaylarının sınava nerede gireceklerini sınav tarihinden yaklaşık bir hafta öncesinde sürücü kurslarına bildirilmektedir. Bu nedenle de sürücü adayları diledikleri takdirde sürücü kurslarına giderek ehliyet sınavına nerede gireceklerini öğrenebilirler.

Sınavda Başarılı Olabilmek İçin Gerekenler

Bu yıl da sürücü adayları girecekleri ehliyet sınavlarından başarılı olabilmeleri için tüm sorularda 100 üzerinden en az 70 puan almakla yükümlüdür. Bu sınavda ÖSYM tarafından yapılan sınavların aksine yapılan yanlış cevapların herhangi bir şekilde verilen doğru cevapları götürmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ortalama olarak bakacak olursak ehliyet sınavlarında 23 adet trafik ve çevre sorusu, 12 adet ilk yardım sorusu, 9 adet araç tekniği sorusu ve geçen yıldan itibaren sorulmaya başlanmış olan trafik adabı konusunda da 6 soru sorulmaktadır. Sürücü adaylarının başarılı olabilmeleri için sorulacak olan 50 sorudan en az 35 doğru yapabilmeleri ve 70 puana ulaşabilmeleri gerekmektedir. Ehliyet sınavları 60 dakika üzerinden yapılmakta olup elektronik ehliyet sınavları ise 45 dakika içerisinde sona ermektedir. Tüm ehliyet sınıfları için aynı sorular sorulmaktadır.

Ehliyet Sınav Ücretleri

2017 yılında yapılacak olan ehliyet sınavının ücretlerinin ne kadar olacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmış değil. Geçtiğimiz yıl yapılmış olan ehliyet sınavları için belirlenmiş olan sınav ücreti 60 TL iken, direksiyon sınavı için belirlenmiş olan ücret 70 TL idi. Bu yıl içinde yapılacak olan sınavlarda da yine buna yaklaşık ücretlerin verilmesi bekleniyor. Bununla birlikte ehliyet sınavı için yapılacak olan telafi sınavlarının 180 TL ve 250 TL arasında değişiklik göstermesi bekleniyor.

Ehliyet sınav ücretlerini Türkiye Halk Bankası ve Ziraat Bankası’na yatırmanız yeterli olacaktır. Dekont üzerinde T. C. Kimlik numarası, isim, soy isim ve sınav adının doğru yazılması gerekmektedir. Ayrıca Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı takviminde belirtilmiş olan ödeme süresini de geçirmemeniz önem arz etmektedir. Bununla birlikte ödeme yapıldıktan sonra dekontu sürücü kursuna vermesi gerekmektedir. Kişisel bilgiler doğru olması halinde endişe etmeniz gereken hiçbir şey bulunmamaktadır. Zira sürücü kursları ilgili işlemleri kendileri halletmektedir.

Sınav İle İlgili Diğer Bilgiler

Geçtiğimiz yıl ve bu yıl arasında gerçekleşmiş olan bir diğer husus ise ehliyet sınav saatleri konusunda oldu. Ehliyet sınavları geçtiğimiz yıllarda saat 11:00’de yapılıyordu. Bu yıldan itibaren ise saat 14:00’te yapılacak. Bu uygulama ile birlikte kursiyerlerin sınava geç kalmaları gibi durumların önüne geçilmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi hedeflendi. Sınava girecek olan adayların da sınav saatinde belirtilen sınav giriş yerlerine gerekli tüm sınav evrakları ile birlikte gitmesi gerekiyor. Sürücü adaylarının sınava girebilmeleri için yanlarında sınav giriş belgeleri ve nüfus cüzdanlarının mutlak surette bulunması gerekiyor.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz