Ehliyet Sınav Soruları | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyet Sınav Soruları

Ehliyet Sınav Soruları

Her yıl MEB yani Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmakta olan ehliyet sınavı çeşitli sayılarda hazırlanır. Geçtiğimiz yıllarda bir yıl içinde 6 kez yapılan MTSKS yani Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavları bu yıl 5 defa yapılacaktır. Ehliyet sınavına dair detaylı bilgilere ve ehliyet sınav sorularına ulaşmak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

2017 Ehliyet Sınav Tarihleri

Biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi bu yıl yapılacak olan ehliyet sınav sayısı konusunda bir değişiklik yaşandı. Bu yıl beş defa yapılacak olan bu sınav Şubat, Mayıs, Temmuz, Ekim ve Aralık aylarında yapılmak üzere kararlaştırıldı.

11 Şubat 2017 tarihinde saat 14:00’te 1. MTSKS Sınavı yapılacaktır.

20 Mayıs 2017 tarihinde saat 14:00’te 2. MTSKS Sınavı yapılacaktır.

29 Temmuz 2017 tarihinde saat 14:00’te 3. MTSKS Sınavı yapılacaktır.

07 Ekim 2017 tarihinde saat 14:00’te 4. MTSKS Sınavı yapılacaktır.

23 Aralık 2017 tarihinde saat 14:00’te 5. MTSKS Sınavı yapılacaktır.

Ehliyet Sınav Yerleri Nasıl Öğrenilir?

Ehliyet sınavına nerede gireceğini öğrenmek isteyen kişilerin yapması gereken tek şey MEB’e ait olan resmi internet sayfasında yer alan sorgulama ekranına girmek olsa da bu hususta başvurulabilecek bir diğer yöntem de sürücü kursları olacaktır. Sınav tarihlerinden yaklaşık olarak bir hafta kadar önce sınav giriş yerleri sürücü kurslarına iletilir ve böylece sürücü adayları da diledikleri takdirde sürücü kurslarına giderek sınava nerede ve ne zaman girebileceklerini öğrenirler.

Sınavda Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Her yıl olduğu gibi bu yılda ehliyet sınavına girecek olan birçok aday bulunuyor. Bu sınavda başarılı bir sonuç almak isteyen kişilerin yapması gereken şey 100 puan üzerinden yapılacak ola bu sınavdan en az 70 puan almak olacaktır. Bu sınavda diğer birçok sınavda olanın aksine yanlış verilen cevapları yapılan doğru sayısı üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmaması da adayların yüzünü güldürecek olan bilgilerden birisi. Zira böylelikle iki ya da daha fazla şık arasında kalan adayların hatta sorunun cevabı hakkında en ufak bir fikri dahi olmayan kişilerin boş bırakmak yerine bir şıkkı tercih ederek en azından şansını denemesi mümkün hale gelecektir.

Geçtiğimiz yıllarda 3 farklı aşama üzerinden yapılmakta olan teorik sınav ilk yardım, motor ve trafik bölümlerden oluşturuluyordu. Tek bir sınavda 30 tane soru soruluyor ve her bir bölüme ait puanlar ayrı ayır değerlendiriliyordu. Fakat günümüzde bu aşamalar bir araya getirilerek sınavda sorulan soru sayısı da 60’dan 50’ye düşürüldü. Böylelikle her bir soruya düşen puan sayısı da 2 oldu. Geçtiğimiz sınavda sorulan sorulara göre dağılım ise şu şekilde; 23 adet trafik ve çevre, 12 adet ilk yardım, 9 adet araç tekniği ve geçtiğimiz yıl müfredata girmiş olan trafik adabı konusundan 6 adet soru ile toplamda 50 adet soru soruluyordu. Böylelikle 50 soru üzerinden başarılı olmak isteyen adayların da 70 puana ulaşabilmeleri için her soru başına kazanılabilecek puan sayısının 2 olması sebebi ile en az 35 doğru cevap vermesi gerekiyor. 50 soru için 60 dakika verilmiş olan ehliyet sınavının elektronik ortam üzerinden yapılması halinde ise bu süre 45 dakikaya iniyor.

Ehliyet Sınav Ücretleri

Bu yıl yapılacak olan ehliyet sınavları için milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden herhangi bir kılavuz yayınlanmadığı için sınav ücretleri konusunda net bir bilgi vermek de mümkün değil. Bu sebeple de sizlere geçtiğimiz yıl ehliyet sınavı için ödenmiş olan ücretler ile bilgi vereceğiz. Geçtiğimiz yıl ehliyet sınavının teorik sınav ayağına giren kişiler 60 TL tutarında bir ücret ödemiş olup, direksiyon sınavına giren kişiler de 70 TL tutarına ücret ödemiştir. Bu yılda da bu ücretlerde pek bir değişiklik olması beklenmiyor. Bununla birlikte telafi ehliyet sınavına çeşitli sebeplerden dolayı girememiş olan kişilerin telafi sınavı için de 180 TL ve 250 TL arasında bir ücret ödemesi gerekecek.

Sınava başvuracak olan kişilerin Türkiye Halk Bankası ve Ziraat Bankası üzerinden Kurumsal Tahsilat Programını kullanarak sınav ücretlerini yatırmaları ve ATM İşlem fişi ya da banka dekontunun üzerine adayın ismi, soy ismi, T. C. kimlik numarası ve sınav adının yazılması gerekiyor. Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursiyerleri Sınavları uygulama takviminde belirtilmiş olan süre içerisinde ATM işlem fişi ya da banka dekontunun Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Müdürlüklerine teslim edilmesi gerekmektedir. Bu esnada T. C. kimlik numarası ile ilgili yanlış bir bilgi vermiş olan kişilerin sorumlulukları kendi üzerlerinde olacaktır. Bu noktadan itibaren sürücü kursları geriye kalan bütün işlemleri gerçekleştirecektir.

Çıkmış Sorular

Hangi sınava çalışırsanız çalışın mutlak surette bu sınavda sorulmuş olan geçmiş sorulara bakmanız gerekecektir. Ehliyet sınavına da girecek olan adayların geçmiş ehliyet sınavlarına bakarak bu sorulardan yola çıkması ve buna göre çalışması doğru olacaktır. Ehliyet sınavında çıkan sorulara ulaşmak için tek yapmanız gereken şey Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesinde yer alan ehliyet sınavı ile ilgili olan sayfaya girmek ve bu bölüm üzerinden ehliyet sınav sorularına bakmak olacaktır. Fakat dilerseniz bununla uğraşmak istemiyorsanız aşağıda yer alan linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz