Ehliyet Randevu Alma | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyet Randevu Alma

Ehliyet Randevu Alma

Ehliyet belgesi motorlu taşıtları kullanmak isteyen vatandaşlara verilen bir belgedir ve yasal olarak motorlu taşıt kullanmak isteyenlerin trafik ortamında kullanmalarını mümkün kılan belgedir. Bu belgeyi almak için bir takım işlemlerden geçmek gerekmektedir. Bu işlemler öncelikli olarak sınavlar ile başlamaktadır ve bu sınavlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmaktadır. Bu sınavlar sürücü olmak isteyen vatandaşlar için büyük önem arz etmektedir. Çünkü bu sınavlar sınava giren sürücü adaylarının trafik, motor ve ilk yardım gibi konulardaki bilgilerini ölçmektedir. Bu sınavlar iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama teorik bir sınav olup 50 sorudan oluşmaktadır. Bu sınava giren sürücü adaylarının yapması gereken en az 35 tane soru cevaplamaktır. Çünkü sınav 100 puan üzerinden değerlendirilmekte ve 70 puan barajını geçenler başarılı sayılmaktadır. Bu yüzden adayların bu sınavda 70 puan üstüne çıkarak ikinci sınava girme hakkını elde etmeleri gerekmektedir. İkinci aşama sınavda ise sürücü adaylarının direksiyon hâkimiyetleri ve trafikte seyir halinde gösterdikleri kontrol ölçülmektedir. Bu ölçümü Milli Eğitim Bakanlığının atamış olduğu 2 adet gözetmen yapacaktır. Bu gözetmenler ile sürüş adayı direksiyon başında bir sürüş turuna çıkacaklardır. Bu süre boyunca tamamlamanız gereken bir parkur bulunmaktadır ve bu parkurun sonuna ulaştığınızda başarılı olmuş sayılırsınız. Bu sınavdan da başarılı olmanız durumunda sizi bekleyen son aşama artık ehliyeti alma aşamasıdır ve bu aşama için yapılması gereken birtakım şeyler bulunmaktadır. Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu 2 aşamalı sınavdan başarılı geçmeniz durumunda sizin adınıza bir ehliyet dosyası oluşturulmaktadır. Bu dosya içerisinde bulunan ve sizin ehliyet almaya hak kazandığınızı belirten belgelerden bir tanesi de sertifikanızdır. Bu sertifika Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanıp kayıtlı olduğunuz sürücü kursuna gönderilmektedir ve ulaşmasının ardından ehliyet dosyasının içerisine konmaktadır. Sürücü kursu sizin adınıza ehliyet dosyanızı tamamlayarak size teslim etmektedir. Teslim edilmesinin ardından size düşen görevlerden bir tanesi ödemeniz gereken harç ve kart ücretidir. Bunları ödeyip ehliyet dosyasına eklemeniz gerekmektedir. Daha sonrasında sürücü kursunuzun size belirttiği yere teslim etmelisiniz. Bütün bunlardan sonra sıra ehliyet randevu alma işlemine gelmektedir. Bunu yapabilmek için yapılması gereken Emniyet Genel Müdürlüğünün hazırlamış olduğu ehliyet randevu alma internet sayfasına ulaşmaktır.

Ehliyet randevu alma işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Öncelikli olarak ehliyet randevu alma işlemini gerçekleştirmek için yapılması gereken Emniyet Genel Müdürlüğünün hazırlamış olduğu ehliyet randevusu alma internet sayfasına ulaşmaktır ve bu sayfaya ulaşmak için sizlere aşağıdaki kısımda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız yeterlidir.

Ehliyet randevu alma sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Ehliyet randevu sayfasına ulaştıktan sonra sayfanın alt kısmında bulunan 3 aşamalı bölüme gelmeniz gerekmektedir. Mavi renkte bulunan “Randevu Al” simgesine tıklamanız gerekmektedir. Buraya tıkladıktan sonra randevu işlemlerini başlatabileceğiniz kısma ulaşacaksınız. Gelecek olan ekranda sizi bekleyen 5 aşamalı bir işlem gözükmektedir. Bunlardan ilki işlem türünüzdür. Buradan daha öncesinde bir ehliyet alıp almadığınıza veya tebdil gibi işlem yaptırıp yaptırmak istemediğinize göre değişen bir takım işlem türleri bulunmaktadır. Buradan size uygun olanı seçmeniz gerekmektedir. Eğer ilk defa bir ehliyet alma işlemi gerçekleştiriyor iseniz ilkini seçebilirsiniz. Daha sonrasında ise ehliyet randevusunu almak istediğiniz şehri seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra alt kısımda seçtiğiniz şehirlerde bulunan emniyet müdürlükleri ve en erken randevu alabileceğiniz tarihler gözükmektedir. Burada size uygun olanı seçtikten sonra açılacak olan ekranda kişisel bilgilerinizin girilmesi istenmektedir. Bu kısımda T.C. kimlik numaranız, adınız ve soyadınız, doğum tarihiniz, cep telefonu numaranız ve e-posta adresinizi girmeniz gerekmektedir ve bu bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmelidir. Daha sonrasında ise güvenlik kodunu girerek bir sonraki aşamaya geçebilir ve randevu bilgilerinizin olduğu kısma gelebilirsiniz. Bu aşamadan sonra ise gelecek olan aşamada e-posta gönderimi bulunmaktadır ve bilgiler e-posta adresinize gönderilmektedir. Son olarak ise onay durumu sayfasına ulaşacaksınız ve buradan da onay işlemini gerçekleştirerek ehliyet randevu alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken durumlardan birisi ise size verilen referans numarasını kaybetmemenizdir. Bu referans numarası ile daha sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğünün hazırlamış olduğu ehliyet randevu sorgulama sayfasında randevu sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Randevu işlemini aldıktan sonra size ayrılmış olan tarih ve saatte randevuyu aldığınız emniyet müdürlüğünde olmanız gerekmektedir. Ayrıca yukarıda size vermiş olduğumuz bağlantıya ulaştıktan sonra sayfanın en alt kısmında toplamanız gereken belgelerin listesi de bulunmaktadır. Bu belgelerin listesini ise ilgili kısımdan inceleyebilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz