Ehliyet Puanı Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyet Puanı Sorgulama

Ehliyet Puanı Sorgulama

Ulaşım konusunda en çok tercih edilen motorlu araçlar hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Günlük hayatımızda kimi zaman toplu taşıma aracı kullansak bile kimi zamanda kendi aracımızı ve motorlarımızı tercih etmekteyiz. Bu araçları trafikte kullanabilmemiz için ehliyete ihtiyacımız vardır. Ehliyetleri alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olamamız ve Milli Eğitim Bakanlı’ ğınca yapılan sınavlarda başarılı olmak gerekmektedir. Ehliyet sahibi olan insanlar trafik kullarını bilerek almakta ve bu kurallara uymaları gerekmektedir. Trafik kurallarını ihlal eden sürücelerin ehliyetlerine ceza puanı işlenmektedir. Her bir trafik kuralı ihlali belirli ceza puanına karşılık gelmektedir. Bu puanlara göre belirlenmiş olan cezalar verilmektedir ve hatta bu ceza ehliyetin alınmasına kadar gidebilir. Eğer ceza puanınız 100 puana ulaşmış ise ehliyetinize 2 ay süre ile el konulacaktır. Tekrar ehliyet sahibi olabilmeniz için ceza süresinin bitmesi ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğine göre bir eğitim alınması gerekmektedir. Bu eğitim sonucunda geçerli görülen kimselere ehliyet verilmektedir.  İkinci kez 100 puana ulaşana kişilerin ehliyetlerine 4 ay süre ile el konulmaktadır ve farklı yaptırımlar uygulanmaktadır.  Bu nedenle zaman zaman ehliyet puanı sorgulama işlemi yaparak kaç puanda olduğunuzu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu işlemi kısa bir sürede internet üzerinden yapabiliyorsunuz ve bu nedenle dilediğiniz zaman sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ehliyet Puanı Sorgulama İşlemi İnternet Üzerinden Nasıl Yapılmaktadır ?

Yapılan çalışmalar ve hayata geçirilen birçok uygulama sayesinde sayısız sorgulama işlemini internet üzerinden kolaylıkla yapabilir bir hale geldik. Kurumlarında bu uygulamaları kullanması ile ortak bir site oluşturulmuştur. E-Devlet sitesi birçok sorgulama işlemine ev sahipliği yaptığı gibi ehliyet puanı sorgulama işleminin yapılmasına da olanak tanımaktadır.  Bu site üzerinden işlem yapabilmek için E-Devlet şifresine ihtiyaç vardır, bu şifreyi herhangi bir PTT şubesinden belirlenmiş ücret karşılığında alabilirsiniz. Almış olduğunuz bu şifreyi bu site üzerinden yapacak olduğunuz bütün işlemler için kullanacağınız için kaybetmemeniz gerekmektedir. Eğer şifreyi kaybettiyseniz daha fazla ücret karşılığı yeni şifrenizi alabiliyorsunuz. Yazımızın sonunda sorgulama ekranına kolay bir şekilde ulaşabilmeniz için bağlantı adresi yer almaktadır. Bu adrese tıkladığınız zaman E-Devlet sitesi üzerindeki sorgulama ekranı karşınıza çıkacaktır. İlk olarak ‘kimliğimi şimdi doğrula’ yazılı kutucuk üzerine tıklanması gerekmektedir.

Adsız

Daha sonra yönlendirildiğiniz ekranda sistem girişinizi sağlayabilmeniz için sizden T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. Bu bilgileri doğru bir şekilde gereken yerlere yazmanız gerekmektedir. Bilgileri verdikten sonrasın ise ‘sisteme giriş yap’ yazılı kutucuk üzerine tıklanmalıdır.

Adsız

Bu şekilde sistem girişinizi sağladığınız zaman ehliyet puanınız ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmış olacaksınız. Bu şekilde kısa bir süre içerisinde ehliyet puanı sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız. Böylelikle ehliyet puanınızı öğrenmiş olacak ve bir sonraki puan cezanızda nasıl bir durumla karşılaşabileceğinizi öngöreceksiniz.

Ehliyet Puanı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz