Ehliyet Puan Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyet Puan Sorgulama

Ehliyet Puan Sorgulama

Trafikte sürücülerin ve yayaların uyması gereken kurallar mevcuttur. Bu kuralların dışına çıkılması durumunda ceza alırız. Bu cezalar trafik suçuna göre değişiklik gösterir. Araçlara yazılan trafik cezaları Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamında belirlenerek devletin bu kurumu dahil Gelir İdaresi Başkanlığı kapsamında da ödeme işlemleri gerçekleştirilir. Bir diğer ceza durumunu göz önüne alacak olursak bu cezayı yiyen sürücülerin araçlarının dışında ehliyetlerine de bazı cezalar getirilir. Trafik cezaları bireyleri caydırıcı olmaya yönelik uygulanır. Lakin bazı sürücüler trafik cezası yemekten çekinmeyerek gerekli dersleri çıkarmaz. Bu durumlarda ceza işlemlerinin yaptırımlarının arttırılmasına yönelik bir uygulama daha vardır. Bu uygulama ehliyet olarak bilinen sürücü belgelerine yazılan puanlardır. Trafikte her ihlal için belirlenmiş bir ceza puanı mevcuttur. Belirli süre içerisinde sürücüler trafikte yapmış oldukları hatalı davranışlar sonucu ceza puanına maruz kalırlar. Bu puanın 100 olması durumunda sürücüye trafiğe çıkma yasağı verilerek belirli süreyle ehliyete el koyulur. Bu cezalar bir yıl içerisinde silinmez ve cezanın yenmiş olduğu tarih bir yılı doldurduğunda o cezanın puanı düşer ama diğer ceza puanları silinmez. Puan hesaplaması devrederek belirlenir ve hesaplanır. Bu yüzden ehliyet puanımız hakkında ayrıntılı bilgiye tam olarak sahip olamayabiliyoruz. Bu yüzden ehliyet puan sorgulama işlemini yapmak hem güvenli hem hızlı olur. Bu yazımızda ehliyet puanı sorgulama işlemini ele alarak sizlere yardımcı olmaya çalıştık.

Ehliyet Puan Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sürücü belgesine yazılan cezalar Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kontrol edilir. Fakat sürücülerin sürekli herhangi bir Eminet Şubesini ziyaret ederek cezasını öğrenmesi mümkün değildir. Bu yüzden ehliyet puan sorgulama işleminin elektronik ortama aktarılması faydalı bir uygulama olarak hizmet vermektedir. Devletin birçok kurumunun tek çatı altında hizmetlerini yürüttüğü ve vatandaşların tek platform üzerinden işlemlerini yürütebildiği hizmet E-Devlet hizmetidir. Bu hizmetlerden birisi de ehliyet puan sorgulamasıdır. Yazımızın sonunda yer alan bağlantı linkini kullanarak E-Devlet üzerinden ehliyet puanı sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistem yardımıyla ehliyet puan sorgulamasını yapabilmeniz için resim ile gösterilen kimlik doğrulaması için gerekli olan TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi ilgili boşluklara yazmalısınız ve sisteme giriş butonuna tıklamalısınız.

hgsborcu

Sisteme giriş yaptıktan sonra ehliyet puan sorgulama için bazı bilgileri daha doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgiler ehliyetinizin üzerinde yazan belge numaranız, ehliyeti almış olduğunuz il ve ilçe bilgileridir. Bu bilgileri aşağıdaki resimde de ok işareti ile gösterilen boşluklara doldurduktan sonra sorgula butonu yardımıyla ehliyet puanınızı öğrenmiş olursunuz. E-Devlet üyeliğiniz yoksa sorgulama işlemini yapamazsınız. PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında E-Devlet şifresi sahibi olarak E-Devlet hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

ehliyetpuanı

Ehliyet Puan Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz