Ehliyet Kaybolursa Yeni Ehliyet Nasıl Çıkartılır? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyet Kaybolursa Yeni Ehliyet Nasıl Çıkartılır?

Ehliyet Kaybolursa Yeni Ehliyet Nasıl Çıkartılır?

Her geçen gün artmakta olan araç sayısı ile birlikte doğru orantılı bir şekilde artış gösteren ehliyetli kişi sayısı hesaba katıldığı zaman her geçen gün bir başkasının da ehliyetini kaybetmiş olması çok da şaşırtıcı bir hadise oluyor. Siz de ehliyetinizi kaybettiyseniz ve ne yapacağınızı bilmeden, Ehliyet Kaybolursa Yeni Ehliyet Nasıl Çıkartılır sorusunu soruyorsanız, bu yazı tam da size göre!

Yeni Ehliyet Nasıl Çıkartılır?

Ehliyetini kaybeden kişilerin yeni ehliyet çıkarması için iki farklı seçenek bulunuyor. Bunun sebebi 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yeni ehliyet sistemine geçilmiş olması. Şimdi sizlere her iki durumda da ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Ehliyetini kaybetmiş olup çipli olan yeni ehliyet belgesini çıkarmak isteyen kişilerin harç ücreti konusunda indirim fırsatından yararlanması mümkündür.

Ehliyet Kaybı Sebebi ile İstenen Belgeler

  • Nüfus cüzdanı, avukat kimliği ya da pasaport
  • Biyometrik fotoğraf
  • Sağlık Raporu
  • Kan grubu kartı
  • Dilekçe ve parmak izi
  • Kart ücret ödemelerine ait makbuzlar

Sağlık Raporu

Sağlık raporu bu konuda en uğraştırıcı belgelerden birisidir.  Aile hekimi tarafından verilebilmekte olan bu rapor aynı zamanda aile hekimi tarafından yönlendirilecek olan tam teşekküllü bir hastane tarafından da verilebilir. Burada önemli olan gerçekten de araç sürmek için sağlıklı olup olmadığınızın bilinmesi olduğu için en iyi tercih tam teşekküllü bir hastaneye giderek gerekli tahlil ve tetkikleri yaptırmak olmalıdır. Devlet hastaneleri bu konuda zaman kaybına sebep olabildiği için özel hastanelere gitmeniz de mümkündür. Özel kurumlar 30 TL ile 50 Tl arasında bir ücret alır. Sağlık raporu için de fotoğraf gerekir. Zira rapor resimli olmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf

Günümüzde artık biyometrik fotoğraf sık sık istenmeye başlandı. Bu sebeple fotoğrafçıya gittiğiniz zaman biyometrik fotoğraf istediğinizi kesinlikle belirtmeniz gerekiyor. Kimi fotoğrafçılar konuya hakim olmadıkları için ortaya çeşitli sorunlar çıkabilir. Biyometrik fotoğraflar 15 TL ile 20 TL arasında değişmekte olup kimi durumlarda bazı fotoğrafçılar tarafından çok daha yüksek fiyatlar talep edildiği görülür. Ehliyet belgesi için iki adet biyometrik fotoğraf isteniyor.

Ehliyet Kartı Ücreti

Ehliyet kartı ücreti Vergi Daireleri üzerinden ya da belirtilmiş olan bankalar ile ödenebiliyor. Geçmişte bu ödeme Emniyet Genel Müdürlüğüne gidilerek yapılıyor olsa da artık böyle bir uygulama yok. Vergi Daireleri genellikle yoğun olduğu için bu işlemi bankalar aracılığı ile yapmanız zaman kaybını ortadan kaldıracaktır. Ehliyet kart ücretinin 13 TL’si değerli kağıt, 2 TL’si ise hizmet bedeli için alınır. Yani toplamda 15 TL’lik ücret ödenecektir. Fakat ATM’ler üzerinden yapılacak olan ödemeler sonrasında mutlak surette makbuz için şubeye başvurmanız gerekir. Bu nedenle doğrudan şubeden ödeme yapmanız daha doğru bir adım olacaktır.

Kan Grubu Kartı

Örneğin trafik kazası gibi durumlarda ortaya çıkabilecek olan yaralanmalar sebebiyle bireylerin bilinçsiz olması halinde kan grubunun biliniyor olması birçok işlemin çok daha hızlı bir şekilde işlemesini ve belki de sürücünün hayatının kurtulmasını sağlayacaktır.

Dilekçe ve Parmak İzi

Dilekçe sizlere başvurunuz sırasında doldurmanız için verilecek olup parmak izi de yine Emniyette verilir. Ehliyet belgesi için bu sebepten dolayı bireysel olarak müracaat etmeniz gerekir.

Ehliyet Kaybetme Cezası

Eski ehliyetini kaybeden kişilerin herhangi bir ceza ödemesine gerek olmayıp 15 TL değerindeki yeni ehliyet belgesi ücretini ödemeleri yeterli olacak iken, çipli ehliyet belgesini kaybeden kişilerin 137 TL değerinde ücret ödemesi gerekir.

Yeni Ehliyetleri Kaybeden Kişilerden İstenen Belgeler

Yeni ehliyet belgesini kaybeden kişilerden kan grubu kartı haricinde diğer belgelerin aynısı istenir. 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf 5×6 altı boyutlarında olmalı ve arka fonu beyaz olmalıdır.

Randevu

Gerek ilk defa ehliyet alacak olun gerek ise ehliyetinizi kaybetmiş olun yeni bir ehliyet belgesi alabilmek için mutlak surette randevu almanız gerekir. Ehliyet belgesi randevuları Emniyet Genel Müdürlüğü Sürücü Belgesi Randevu Sistemi üzerinden alınabiliyor. Bunun için aşağıda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Daha sonra beş adımdan oluşacak randevu alma işlemini gerçekleştirmeniz lazım.

İlk adımda işlem türünüzü ve randevu saatinizi seçmelisiniz. Bunun için ilk defa sürücü belgesi müracaatı, eski sürücü belgesi yenileme ya da tebdil işlemlerinden birini seçmelisiniz. Daha sonra hangi şehirden randevu almak istediğiniz ve beraberinde birim ve saat tercihinizi yapmalısınız.

Böylelikle ikinci aşama olan kişisel bilgilerinizi gireceğiniz bölüme gelirsiniz. Bu noktada T. C. kimlik numarası, ad, soy ad, doğum tarihi, cep telefonu numarası, e posta adresi ve bu adresin tekrarı ve son olarak da güvenlik kodu bilgilerinizi girmelisiniz. Bu noktada mail adresinizin doğru olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Mail adresinin hatalı girilmesi halinde randevu işlemi de sonuçlanamaz. Zira randevu bilgilerinizin görüntülendiği bir sonraki ekranın ardından yazmış olduğunuz e posta adresine bir doğrulama kodu gönderilir ve bu noktada onay vermeniz halinde de işleminiz sonuçlanır. Randevu aldıktan sonra yukarıda bahsi geçen belgeler ile birlikte randevu aldığınız birime gitmeniz ve işlemleri gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

Randevu İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz