Ehliyet İptal Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyet İptal Sorgulama

Ehliyet İptal Sorgulama

Ulaşım insanların hayatını etkileyen en önemli faktörlerden birisidir çünkü hayatımızda büyük bir rol oynamaktadır. Çeşitli ulaşım araçları olmasına rağmen genellikle insanlar kendi motorlu taşıtlarını kullanmayı tercih etmektedirler. Araçları kullanabilmemiz için şüphesiz ki ehliyet almamız gerekmektedir. Ehliyet alabilmemiz için 18 yaşını soldurmamış olmamız ve Milli Eğitim Bakanlığı’ nca yapılan sınavlarda başarılı olmamız gerekmektedir. Bu şekilde ehliyet almaya hak kazanmış oluyoruz. Ehliyetsiz araç kullanımı ülkemizde yasak olduğu gibi ehliyetli kullanımlarda da trafik kurallarına uymamız gerekmektedir. En ufak bir ihlal ya bizim ya da bir başkasının hayatına mal olabilir bu yüzden araç kullanırken tüm kurallara uymak zorundayız. İhlal edilen kurallar doğrultusunda öncelikle ehliyet ceza puanı sistemi oluşturulmuştur. Belirli puana göre kademe kademe cezaları vardır. Kanunlar aracılığı ile düzenlenmiş olan ve sürücülerin uyması gereken trafik kurallarına uymaması durumunda yapılan yaptırımlar arasında ehliyet iptalde yer almaktadır. Ehliyeti iptal edin bir kimse kesinlikle trafikte araç kullanamaz. Ehliyet iptal sebepleri arasında alkol veya uyuşturucu madde kullanılan bir kimsenin araç kullanması,  3 kere kırmızı ışıkta geçme ve 3 kere hız limitlerini üzerine çıkılması durumlarında sürücünün ehliyeti trafik polisi tarafından iptal edilebilmektedir. İptal edilmiş olan ehliyetlerin geri alımı için de belirli prosedürler uygulanmaktadır. Ehliyetinizin iptal edilip edilmediğini artık ehliyet iptal sorgulama işlemi ile internet üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Böylelikle bu bilgileri almak için bizzat kurumlara gitmeden istediğiniz zaman internetten bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Bizlerde bu yazımızda sizlere ehliyet iptal sorgulama işlemini nasıl yapacağınız hakkında detaylı bilgiler verdik. Vermiş olduğumuz bilgileri kullanarak sorgulama işleminizi kolay ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Ehliyet İptal Sorgulama İşlemi İnternet Üzerinden Nasıl Yapılmaktadır ?

Ehliyet iptal sorgulama işlemi birçok sorgulama işlemini tek bir çatı altında toplayan E-Devlet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Birçok kurumun sorgulama işleminin de yapıldığı bu sitede işlem yapabilmek için E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Bu şifreyi dileğiniz bir PTT şubesinden gerekli ücreti ödeyerek alabilirsiniz ve almış olduğunuz bu şifreyi unutmamak adına değiştirerek de kullanabilirsiniz. Unutulmuş olan şifreler için yeniden PTT şubesine gidip daha fazla ücret ödemeniz gerekir. Elinizde şifreniz var ise sorgulama işlemini yapacak olduğunuz sayfaya kolay bir şekilde ulaşmanız adına yazımızın sonunda sizlerle paylaştığımız bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Linke tıkladığınız zaman açılacak olan E-Devlet ekranında ilk olarak ‘kimliğimi şimdi  doğrula’ yazılı alan üzerine tıklanması gerekmektedir.

Adsız

Daha sonrasında yönlendirildiğiniz yeni ekranda sizlerden T.C. kimlik numaranız ve size ait olan E-Devlete şifreniz istenecektir. Bu bilgileri gerekli yerlere doğru bir şekilde yazdıktan sonra ‘sisteme giriş yap’ yazan kutucuk üzerine gidilmesi gerekmektedir.

Adsız

Böylelikle sistem girişinizi gerçekleştirmiş olacaksınız ve ehliyet iptal sorgulama işlemi hakkında detaylı bilgiye sahip olabileceksiniz.

Ehliyet İptal Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz