Ehliyet Cezası Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyet Cezası Sorgulama

Ehliyet Cezası Sorgulama

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların zamanlarının büyük çoğunluğu trafikte geçmektedir. Büyük şehirlerde yaşamasak bile genel olarak ulaşım araçlarını kullanmamız gerekmektedir. Günlük hayatımızda kullandığımız motorlu araçlar için belirli şartlarla verilen ehliyeti almamız gerekmektedir. Ehliyet alabilmemiz için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olma şartı vardır ve bunun sonrasında ise Milli Eğitim Bakanlı’ ğı tarafından düzenlenmiş olan yazılı ve direksiyon sınavında başarılı olmamız gerekmektedir. Bu aşamalardan sonra ehliyetimizi alıp trafikte yer alabiliyoruz fakat trafikte uymamız gereken belirli kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara öncelikle kendi ve trafikte yer alan diğer insanların can güvenliği için uymalıyız daha sonrasında ise trafik cezası almamak için kurallara uyarak trafikte yer almalıyız. Kimi zaman kırmızı ışıkta geçerek kimi zaman hatalı sollama yapmak gibi çeşitli kural ihlalleri yapmaktayız. Uymadığımız trafik kuralları için bizlere yazılan cezalar ehliyete yazılmaktadır, ehliyete yazılan ceza puanına göre belirli cezalar almaktayız. Almış olduğumuz bu cezaları internet üzerinden yapacak olduğumuz ehliyet cezası sorgulama işlemi ile ayrıntılı bir şekilde öğrenebiliriz. Bu işlemi bu şekilde yaparak kuruma direkt olarak gitmenize gerek kalmamaktadır. Uzun süre kaybı olmadan oldukça basit bir şekilde işleminizi tamamlayabiliyorsunuz. Bizlerde işleminizi kolay bir şekilde yapabilmeniz için bu yazıyı sizlere hazırladık. Verilen bilgileri adım adım takip ederek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Ehliyet Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

E-Devlet sitesi ülkemizde bulunan birçok kurumun internet işlemlerine ev sahipliği yapmaktadır. Hem güvenli oluşu hem de düzenli bir site olmasından dolayı insanlar genellikle bu siteyi tercih etmektedir. Bu site üzerinden birçok kuruma ait sorgulama işlemi yapıldığı gibi Emniyet Genel Müdürlüğü’ ne bağlı olarak ehliyet cezası sorgulama işlemi de yapılmaktadır. Site üzerinden işlem yapabilmek için E-Devlet şifresine ihtiyacımız vardır. Bu şifreyi herhangi bir PTT şubesinden belirli bir ücret karşılığında almaktayız. Almış olduğumuz bu şifresi sitedeki tüm işlemler için kullanabiliyoruz bu nedenle şifremizi aldığımız zaman unutmamak adına şifreyi değiştirerek kullanmanızı tavsiye ederiz. Unutulan şifreler için PTT’ ye yeniden başvuru yapmanız gerekmektedir. Sorgulama ekranına hızlı bir şekilde gidebilmeniz için öncelikle yazımızın son kısmında yer alan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bu şekilde karşınıza yeni bir ekran açılacaktır. Arkasından açılacak olan bu yeni ekranda ‘kimliğimi şimdi doğrula’ yazılı kutucuk üzerine tıklanmalıdır.

Adsız

 

Daha sonra yönlendirilmiş olduğunuz yeni ekranda sizlerden T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. Bu bilgileri gerekli yerlere yazdıktan sonra ‘sisteme giriş yap’ yazılı alan üzerine tıklamanız gerekmektedir.

Adsız

Bu şekilde sistem girişinizi gerçekleştirdiğiniz zaman ehliyet cezası sorgulama ekran sayfası önünüze açılacaktır ve ehliyet cezanız ile ilgili tüm detaylı bilgilere ulaşmış olacaksınız. Bu şekilde ehliyet cezası sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Ehliyet Cezası Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ !

 

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz