Ehliyet Ceza Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyet Ceza Sorgulama

Ehliyet Ceza Sorgulama

Trafikte seyir halinde bulunduğumuz zaman içerisinde hatalı davranışların yanı sıra trafiğe çıkmadan önce uyulması gereken kuralların uygulanmamasından dolayı kalıcı cezalar uygulanmaktadır. Para cezaları bu uygulamalarda caydırıcı kabul edilmediği için çözüm olarak ehliyet cezası düşünülmüştür. Böylelikle her kusurlu harekete ait ceza puanı belirlenmiş ve kişiye ait ehliyet numarası üzerine bu puanlar işlenmiştir. Bu işlemlerden dolayı sahip olunan ceza puanları sonucunda sürücü belgemiz geçici ya da sınırsız süre geçersiz sayılabilir.

Ehliyet ceza sıfırlama diye bir olay yoktur. Bu cezalar ancak düşülebilir. Örneğin Şubat ayında verilmiş olan 10 puanlık ceza ancak bir yıl sonraki Şubat ayında toplam puanınızdan düşülmektedir. Bu yüzden ehliyet ceza sorgulama işlemi hayatınızda önemli bir yer tutar. Çünkü bu sınırlı derece olan puan limitinizin dolması durumunda ehliyetinize el konulabilir. Bu durumu kontrol altında tutarak olası büyük cezalardan kurtulmak için gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Ehliyet Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Herhangi bir kurumu ziyaret etmeden kolaylıkla ehliyet cezanızı öğrenebilirsiniz. Devlet kurumlarının birçoğunu çatısı altında barındıran vatandaşların kişisel profillerinin bulunduğu ve bu profil yardımıyla birçok kamu kurum ve kuruluşundaki işlemlerini yürütebildiği, sorgulayabildiği sistem E-Devlet sistemi olarak bilinmektedir. Bu sistemi kullanabilmeniz için yapmanız gereken öncelikle adınıza sahip olan şifrenizi PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında sahip olmaktır. Daha sonrasında güvenli bir sistem olan bu hizmeti sahip olduğunuz şifreyle istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Ehliyet ceza sorgulamasını yapabilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı linki ekledik. Bu link yardımıyla yönlendirileceğiniz sayfada sizden kimlik bilgilerinizin doğrulanması istenecektir. Aşağıda çerçeve içerisine alınmış bölüme tıklayarak kimlik bilgileri doğrulama işlemine başlayınız.

ehliyet

Kimlik bilgilerinizi doğrulama işlemi aslında E-Devlet güvenlik bilgilerinin doğru şekilde girilmesidir. Bu işlem de TC kimlik numaranız ve daha önce PTT şubesinden temin etmiş olduğunuz şifre yardımıyla gerçekleşmektedir. Bu bilgileri resimde ok işareti ile gösterilen boşluklara doğru şekilde tıkladıktan sonra sisteme giriş yap butonunu kullanarak ehliyet ceza sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi unutursanız tekrar PTT şubesinden şifre almanız gerekmektedir. Bu yüzden şifrenizi temin ettikten sonra hatırlayacağınız bir şifre halinde değiştirmeniz önerimizdir.

ehliyetedevlet

Ehliyet Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz