Ehliyet Ceza Puanı | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyet Ceza Puanı

Ehliyet Ceza Puanı

Araç kullanabilmek için ihtiyacımız olan en temel faktör ehliyettir çünkü ehliyetsiz araç kullanımı ülkemizde yasaktır. Ehliyetimiz olmadan araç kullanımında kanunlarca belirlenmiş ola ağır cezalar almaktayız. Ehliyet alabilmek için 18 yaşını geçme zorunluluğu bulunmaktadır. Yaşınızı doldurduğunuz zaman gerekli kurslara gidip Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yazılı ve direksiyon sınavlarından geçerli puanı almanız gerekmektedir. Bu şartları sağladığınız zaman ehliyetinizi alabileceksiniz. Ehliyet aldıktan sonra trafiğe çıktığımız zaman uymamı gereken önemli kurallar vardır. Kurallara uyulmadığı takdirde bu iş için görevlendirilmiş olan trafik polisleri tarafından bizlere cezalar yazılmaktadır. Kimi araç plakalarına yazılırken kimi de ehliyet üzerinden yazılır. Ehliyete yazılan cezalara göre belirlenmiş olan puanlar işlenmektedir. Karayolları Trafik Kanununun kural ihlali saydığı durumlarda yazılan cezaların temel hedefi  caydırıcılığa sahip olmasıdır. Ehliyet ceza puanı toplamda 100′ e ulaştığı zaman ehliyete 2 ay süre ile el konulmaktadır. Fakat el konulan ehliyetin geri alımı için yine  Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğine göre tabi tutulacakları eğitimi tamamladıklarına dair belge almaları gerekir. Ancak bu şekilde yeniden ehliyet sahibi olabilirler. İkinci ve üçüncü kez 100 puanı aşılır ise bu sefer daha farklı yaptırımlara tabi tutulmaktadırlar. Ehliyet ceza puanınızı öğrenmekte artık çok kolay bir hal almıştır. Bu bilgiye internet üzerinden yapacak olduğunuz işlemle hızlı bir şekilde ulaşabiliyoruz. Dilerseniz şimdi ehliyet ceza puanı nasıl öğrenilir ona bakalım.

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama İşlemi İnternet Üzerinden Nasıl Yapılmaktadır ?

Bu işlem birçok kurum işleminin yapıldığı E-Devlet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Yani bu bilgiye ulaşmak için artık hiçbir devlet dairesine gidip herhangi bir yardım almanıza gerek yoktur. İnternet üzerinden yaparak sıra bekleyip zaman kaybetmenize de gerek kalmamıştır. İlk olarak bu site üzerinden işlem yapabilmek için E-Devlet şifrenize ihtiyaç vardır. Eğer daha önceden bu şifreyi almadıysanız size en yakın PTT şubesine giderek şifrenizi kapalı bir zarf içerisinde alabilirsiniz. Almış olduğunuz bu şifreyi unutmamak adına değiştirerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Ehliyet ceza puanını öğreneceğiniz sayfaya kolay bir şekilde ulaşabilmeniz için yazımızın sonunda sizlerle bağlantı adresi paylaştık. Bu adrese tıkladığınız zaman açılacak olan ekranda ‘kimliğimi şimdi doğrula’ yazılı alan üzerine tıklanması gerekir.

Adsız

Hemen arkasından yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz bu ekranda sizlerden birkaç bilgi istenecektir. Bunlardan ilki T.C. kimlik numaranız iken ikincisi de E-Devlet şifrenizdir. Bu bilgileri gerekli kutucuklara doğru bir şekilde yazdıktan sonra ‘sisteme giriş yap’ yazılı kutucuk üzerene tıklanmalıdır.

Adsız

Bu şekilde sistem girişinizi gerçekleştirdiğiniz zaman ehliyetinize ait bilgiler karşınıza çıkacaktır. Özellikle ehliyet ceza puanınıza işlenmiş olan trafik ihlallerine detaylı olarak ulaşmış olacaksınız. Böylelikle ehliyet ceza puanınıza ulaştığınız gibi almış olduğunuz cezaları da göreceğinizden daha çok bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

Ehliyet Ceza Puanı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ !

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz