Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama

Teknolojinin çok hızlı ilerlediği, araçların her geçen gün artma halinde olduğu bu zamanlarda, trafikte sağlıklı ve güvenli sürüşün gerçekleşebilmesi güvenlik güçleri için bir amaç haline gelmiştir. Trafik kurallarını ihlal edenler için cezai uygulamalar bulunuyor. Bu bağlamda trafik kuralı ihlalinde araç sürücülerinin sürücü belgelerine ceza puanları işlenebilmektedir. Bu puanların 100’ü geçmesi halinde Emniyet Genel Müdürlüğü vasıtasıyla araç sürücüsünün ehliyeti geçici süreliğine alınmaktadır. 100 puanın son bir yıllık zaman dilimi içerisinde oluşması gerekliliğine de dikkat çekmek gerekmektedir. Aracın sürücüleri trafik kurallarına uymamalarında caydırıcı bir etki yaratmak ve bu durumda ısrarcı olan sürücülerin trafikten men edilmesini sağlama düşüncesi ile bu şekilde bir işlem yapılmaktadır.

Trafikte seyreden araç, sürücülerin ve yolcuların sağlığını ve güvenliğini temin altına almak amacı ile trafik cezai işlemi yapılmaktadır. Caydırıcı halini güçlendirme amacı ile her geçen zaman daha da arttırılan trafik cezaları para cezasının yanında ehliyet ceza puanı cezası ile birlikte iki etkili işlem olarak gerçekleştirilmektedir. Böylelikle karayolları kanununa göre suç görülen davranışların işlemesi ile beraber sürücüye para cezası ve ehliyet puan cezası işlenmektedir.

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Ehliyet ceza puanı sorgulama işlemi aşağıdaki bağlantı sayesinde yapılabilmektedir. Araç sürücüsü ehliyet ceza puanı sorgulama yardımıyla sürücü belgesi detaylarını ve ehliyet ceza puanını hızlı ve etkili şekilde sorgulayabilmektedir. Ehliyet ceza puanı sorgulamanızı E-Devlet sitesi üzerinden kolay ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Birinci adım olarak aşağıda vermiş olduğumuz internet link bağlantısında tıklamanız gerekmektedir. Tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Öncelikle kimlik doğrulama için kare ile belirtilen yere tıklayınız.

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama

Karşınıza çıkan sayfada sizden kişisel bilgilerinizi isteyen form belirecektir. Bu sayfada TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girdikten sonra ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayıp kimliğinizi doğrulamayı gerçekleştirin.

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama-2

Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınızda beliren sorgulamada ehliyetin belge numarası, bağlı olduğu il ve ilçeyi seçerek sorgula butonuna tıkladıktan sonra karşınıza sürücü belgenizin ehliyet ceza puanı sorgulaması belirecektir.

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama-3

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz