Ehliyet Borç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyet Borç Sorgulama

Ehliyet Borç Sorgulama

Zaman içerisinde değişen ve gelişen durumlar ile birlikte artık borç sorgulamaları da internet üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Ehliyet borç sorgulama işlemi de bu şekilde yapılan işlemlerden sadece birisidir. Bizlerde bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikli olarak ehliyetin ne olduğundan bahsetmemiz gerekirse eğer trafikte aracımızla seyir halinde gidebilmemiz için gerekli olan belgedir. Ehliyet alabilmek için ilk olarak 18 yaşını doldurmamız gerekmektedir. Arkasından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenmiş olan kurlara giderek sonrasında yazılı ve direksiyon sınavlarında başarı olmamız gerekmektedir. Tüm bunlar sağlandıktan sonra gerekli ödemeleri de yaparak ehliyetimizi alabiliyoruz. Almış olduğumuz bu ehliyet bizim trafikteki nüfus cüzdanımız gibidir. Yapmış olduğumuz trafik kural ihlalleri bu belge üzerinden kayıt altına alınmaktadır. Trafiğin seyrini sağlamak için belirli trafik kuralları konulmuştur. Hem kendi can güvenliğimiz hem de trafikteki diğer kişilerin can güvenliği için bu kurallara uymamız gerekmektedir. Eğer bu kurallara uymazsak bu durum ceza puanı olarak ehliyetlere yazılmaktadır. Trafik cezaları belirlenmiş olan ceza puanlarını kapsamaktadır ve bunlar ehliyete işlendikçe toplanmaktadır. Toplamda 100 ceza puanına ulaşıldığında ehliyete 2 ay boyunca el konulmaktadır. Böyle bir durumda ehliyeti alınan sürücüler Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğine  tabi tutularak yeniden eğitim alırlar. Bu eğitimi başarılı bir şekilde tamamladıklarını belgeledikleri zaman sürücü belgelerinin ehliyet ceza puanı silinmiş bir şekilde almaktadırlar. Her ceza puanı belirli bir borca neden olduğundan bunları ödememiz gerekmektedir. Şimdi ehliyet borç sorgulamasını nasıl yapacağımıza bir bakalım.

Ehliyet Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır ?

Ehliyet borç sorgulaması önceleri kuruma direkt olarak gidilerek yapılmaktaydı ancak günümüzde geliştirilen internet siteleri sayesinde kolaylıkla oturduğumuz yerden yapılmaktadır. E-Devlet sitesi de bu sitelerden sadece birisidir ve birçok kurumun işlemine ev sahipliği yapmaktadır. Ehliyet borç sorgulaması da bu siteden yapılan işlemlerden sadece birisidir. Bu site üzerinden işlem yapabilmek için öncelikle E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir ve bu şifre herhangi bir PTT şubesinden alınabilir. Belirlenen ücreti ödeyerek almış olduğunuz bu şifreyi unutmamak için değiştirerek kullanabilirsiniz. Ehliyet borç sorgulama ekranına kolay bir şekilde ulaşabilmeniz için yazımızın sonunda sizlerle bağlantı adresi paylaştık. Bu adrese tıkladığınız zaman karşınıza açılacak olan ilk ekranda öncelikle ‘kimliğimi şimdi doğrula’ yazılı kutucuk üzerine tıklanması gerekmektedir.

Adsız

Daha sonra yönlendirilmiş olduğunuz diğer ekranda sizlerden iki bilgiyi girmeniz istenmektedir. Bunlardan ilki T.C. kimlik numaranız iken ikincisi de E-Devlet şifrenizdir. Bu bilgileri gerekli yerlere yazdıktan sonra ‘sisteme giriş yap’ diyerek sistem girişinizi sağlamalısınız.

Adsız

Ceza puanı ekranına ulaştığınız zaman ceza puanı olarak ehliyete yazılan borcunuzun detaylarına ulaşmış olacaksınız. Böylelikle E-Devlet sitesi üzerinden bu şekilde oldukça kısa ve kolay bir şekilde ehliyet borç sorgulamanızı tamamlamış olacaksınız.

Ehliyet Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz