Ehliyet Bilgileri Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ehliyet Bilgileri Sorgulama

Ehliyet Bilgileri Sorgulama

Ulaşım hayatımızın en temel ihtiyaçlarından birisi halindedir. Çünkü evimize, işimize, okulumuza ve daha birçok yere araçlarla gitmekteyiz. Trafikte sürücü olarak yer alabilmek için öncelikle ehliyet sahibi olmamız gerekmektedir. Ehliyet alabilmek için gereken ilk şart 18 yaşını doldurmaktır, sonraki durum ise Milli Eğitim Bakanlığı’ nca düzenlenmiş olan kurslara katılım gösterip yapılacak olan yazılı  ve direksiyon sınavlarında başarılı olmak gerekmektedir. Geçerli notu aldıktan sonra gerekli prosedürleri tamamlayarak ehliyet belgenizi alabilirsiniz. Almış olduğunuz bu belgeyi trafiğe her çıkışınızda yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Sizin trafikteki nüfus cüzdanınız olan bu belge tüm bilgileri içermektedir ve almış olduğunuz cezalarda bu bilgiler arasında yer almaktadır. Trafiğin akışında düzen sağlayan trafik kurallarına tüm sürücülerin uyması gerekmektedir. Uyulmayan herhangi bir trafik kuralında sürücülere trafik polisi tarafından ceza yazılmaktadır. Bu cezalar kimi zaman araç plakasına yazıldığı gibi bazen de ehliyetlere yazılmaktadır. Ceza puanı olarak yazılan bu cezalar neticesinde ceza puanı 100 olan sürücülerin ehliyetlerine 2 boyunca el konulmaktadır. Sonrasında yeniden ehliyet almak içinse bazı şartları yerine getirmek gerekir. Ehliyetiniz ile ilgili birçok bilgiye ehliyet bilgileri sorgulama işlemi yaparak ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden yapacak olduğunuz bu işlemi sürücü belgesi ceza puanı sorgulama başlığı altında gerçekleştireceğiniz için ceza puanınızda dahil tüm detaylı bilgilere ulaşmış olacaksınız. Ehliyet bilgileri sorgulama işlemini kolay bir şekilde yapabilmeniz için sizler için bu yazıyı hazırladık. Yazımızın devamını adım adım takip ederek işleminizi kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Ehliyet Bilgileri Sorgulama İşlemi İnternet Üzerinden Nasıl Yapılmaktadır ?

Birçok kurumun işlemine ev sahipliği yapan E-Devlet sitesi üzerinden ehliyet bilgileri sorgulama işlemi de yapılmaktadır. Bu sitede sistem girişi yapabilmek için E-Devlet şifresine ihtiyaç vardır ve bu şifre herhangi bir PTT şubesinden alınmaktadır. Tüm işlemlerde bu şifre kullanılacağından dilerseniz şifrenizi değiştirerek de kullanabilirsiniz. Çünkü şifre unutulduğu zaman yeniden şifre almak için yeniden PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir ve ikinci kez şifre alım işleminde daha fazla ücret talep edilmektedir. Öncelikli olarak işlem sayfasına kolay bir şekilde gidebilmeniz için yazımızın sonunda sizlerle bir bağlantı adresi paylaştık. Paylaşılan bu linke tıkladığınız zaman yeni bir sürücü belgesi ceza puanı sorgulama ekranı açılacaktır. Ehliyet bilgilerine bu sayfasından ulaşabilmek için ilk olarak ekranda yazan ‘sisteme giriş yap’ yazılı kutucuk üzerine tıklanması gerekmektedir.

Adsız

Sonra yönlendirildiğiniz yeni ekranda da sizlerden T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi istenecektir. Bu bilgileri gerekli yerlere doğru olarak yazdıktan sonra sisteme giriş yap demeniz gerekir.

Adsız

Bu şekilde sistem girişinizi sağladığınız zaman ceza puanınızda dahil olmak üzere ehliyet bilgilerinize detaylı bir şekilde ulaşmış olacaksınız. Yani kısa bir süre içerisinde ve hızlı bir şekilde ehliyet bilgileri sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Ehliyet Bilgileri Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz