Egzoz Muayene Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Egzoz Muayene Cezası

Egzoz Muayene Cezası

Egzoz gazı emisyon ölçümü trafiğe çıkan tüm motorlu kara taşıtları için yapılması gerekir. Egzoz gazı emisyon ölçümlerini Tüvtür araç muayene istasyonlarında, motosiklet muayene istasyonlarında ya da gezici istasyonlarda yapmanız mümkündür. Egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmak isteyen kişilerin tescil ve trafik belgesine, motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatına ve T. C. kimlik numarasını gösteren pasaport, nüfus cüzdanı ya da ehliyete ihtiyacı olacaktır. İlk defa egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak olan kişilere ise bu işlemin yapılacağı anda motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatı verilir. Egzoz muayenesini yaptırmayan kişilere ise Egzoz Muayene Cezası verilir. Şimdi bu konunun detaylarına bir göz atalım.

Egzoz Muayene Ölçüm Aralıkları

Binek araçlar ile resmi otomobillerde araçların üç yaşına kadar egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmasına gerek yoktur. Üç yaşının dolduğu anda ve daha sonra ise her iki yılda bir yapılması gerekir. Ayrıca trafikte seyreden tüm motorlu taşıtların 10 yaşına geldiği anda ve bu andan itibaren yılda bir kez egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırması gerekir. Diğer motorlu taşıtların ise bir yaşına dek ölçüm egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmasına gerek olmayan hem bir yaşının sonunda hem de bu andan itibaren yılda bir kez egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırması gerekir. Tarım ve Orman Trakfötrleri, mopedler, motosikletler ve 1979 model yılı ya da öncesinde üretilen dizel motorlu araçlar, elektrikli ya da hibrit araçlar ya da hidrojen yakıtı kullanan araçların egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırması gerek yoktur.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Egzoz gazı emisyon ölçümü öncesinde egzoz sistemi dahilinde çatlak ya da delik varsa onarılması ve bağlantı noktalarının sağlamlaştırılması gerekir. Ayrıca katalitik konvertöre sahip olan araçların bu konvertörleri de sağlam olmalıdır.

Egzoz sisteminde bu tür sorunların ortaya çıkabilmesine karşılık mutlak surette kontrol edilmesi ve kusura sahip olan araçların egzoz gazı emisyon ölçümüne kabul edilmemesi gerekir.

Araçların periyodik bir şekilde egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırması aracın ölçüm sonuçlarını da olumlu bir şekilde etkiler.

Egzoz sisteminde meydana gelebilecek olan yukarıda da bahsi geçen sorunların var olması egzoz gazı emisyon ölçüm değerlerini belirlenmiş olan sınırların dışında gösterecek ve ölçüm sonuçlarını olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

Egzoz gazı emisyon ölçümü için belirlenmiş olan geçerli son ölçüm tarihi motorlu taşıt egzoz gazı emisyon ruhsatı üzerinde yer alır.

Egzoz gazı emisyon ölçümü sırasında tüm araçlar için egzoz emisyon ölçüm aralıkları, uygunluk belgesi üzerinde yer alan üretim tarihi üzerine ilgili araca ait muayene aralıkları ilave edilerek belirtilir.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Ücreti ve Yaptırmama Cezası

Egzoz gazı emisyon ölçümü için 2017 yılında belirlenmiş olan ücret katma değeri vergisi de dahil olmak üzere 50 TL’dir. Bu işlemi ilk defa yaptıracak kişilere verilecek olan motorlu taşıt egzoz gazı emisyon ruhsatı için 8,5 TL alınacaktır.

Egzoz emisyon ölçümünü belirlenmiş olan aralıklarda yaptırmayan kişiler 2017 yılında 1.054 TL para cezası ödeyecektir. Bununla birlikte egzoz gazı emisyon ölçümü sırasında standartlara aykırı bir emisyona sahip olduğu tespit edilen bir aracın 2017 yılında ödemesi gereken para cezası 2.117 TL olarak belirlenmiştir.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Nasıl Yaptırılır?

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmak isteyen kişilerin Tüvtürk sabit ya da gezici mobil istasyonlarına giderek bu ölçümü yaptırması gerekir. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmakta olan istasyonları görmek için yazımızın sonunda yer alan linke tıklamanız yeterli olacaktır. 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren Egzoz gazı emisyon ölçümü tüm araçlar için ağır kusur olarak kabul edilmiş olup bu ölçümü yaptırmamış olan araçlara araç muayenesi yaptırılmaz. Bu sebepten dolayı da bu ölçümü yaptırmamanız yalnızca egzoz muayene cezasına değil beraberinde diğer cezalar ile karşılaşmanız anlamına gelecektir.

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmak isteyen kişilerin Tüvtürk üzerinden randevu alması gerekir. Randevu almak isteyen kişilerin Tüvtürk resmi internet sayfasında yer alan randevu sistemini kullanması yeterli olacaktır. Tüvtürk resmi internet sayfası haricinde aşağıda yer alan linke tıklayarak da Tüvtürk üzerinden randevu almanız mümkündür. Her iki yöntemde de ihtiyacınız olan şeyler plaka numarası, ruhsat seri numarası ve randevu alacağınız şehri seçmek ve Devam butonuna basmak olacaktır. Daha sonra kendiniz için uygun istasyon ve saati seçebilir ve randevu aldığınız saatten en geç 15 dakika önce Tüvtürk istasyonlarına giderek işlemleriniz kolay ve herhangi bir aksama olmayacak bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’de uygulanmakta olan egzoz gazı emisyon ölçümü aracınızda var olan bir aksaklığın bulunmasını sağlayacak ve daha sonra ortaya çıkabilecek bir trafik kazasının da önüne geçecektir. Böylelikle yalnızca siz ve ailenizin değil aynı zamanda diğer araçlarda yer alan insanların, yayaların ve diğer canlıların da can ve mal sağlığını koruma altına alacaktır. Ayrıca araçlarınız düzenli bir şekilde muayene ettirmeyi unutmayınız.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yapan Tüvtürk İstasyon Listesi İçin TIKLAYINIZ!

Tüvtürk Randevu Almak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz