EGM Plaka Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

EGM Plaka Sorgulama

EGM Plaka Sorgulama

Ülkemizin güvenliğini ve refahını korumakla görevli emniyet teşkilatı, kişilere sağladığı birçok hizmetin yanı sıra araç ve trafik ile ilgili konularda da hizmet vermektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü kendi bünyesinde görevlendirdiği trafik polisleri aracılığıyla ulaşımın daha doğru bir şekilde yapılması için sürekli denetimler yapmaktadır. Özellikle kalabalık şehirlerde trafik büyük bir problem olarak bireyleri etkilemektedir. İşe gidiş veya çıkış saatlerinde yahut öğrencilerin okula giriş-çıkış saatlerinde sıkışan trafik insanlar için büyük bir vakit kaybına neden olmakla beraber birçok trafik kazasına da davetiye çıkarmaktadır.

Trafik ışıkları, trafik levhaları, radar, trafik polisleri tarafından çevirmeler de bu sıkıntıların giderilmesinde yeterli olmamaktadır. Bu durumlarda denetimler ile uygulanan cezai işlemler ile araç sahiplerinin veya yayaların dikkatsiz ve tehlike yaratan davranışları kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Trafik polisi tarafından yapılan bu denetimlerde araç sahiplerine gerekli cezalar verilirken, aynı hatayı tekrarlandığı zaman ehliyete el koyma hatta bunu 5 kez daha tekrarlandığı takdirde trafikten men cezaları uygulanmaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafik denetimlerinde uyguladığı cezai işlemleri araç plakaları üzerinden yazmaktadır. Trafik cezası alındığı zaman bu ceza posta yolu ile ikamet edilen adrese gönderilir. Fakat posta yoluyla cezanın iletilmesi biraz zaman almaktadır. Bu durumda cezalı kişiler Emniyet Genel Müdürlüğü’nün erken ödeme koşuluyla sağladığı indirimlerden de yararlanamamaktadırlar. Son yıllarda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sağladığı hizmetlerden biri de resmi web adresinden online olarak bir cezanın olup olmadığını yahut cezanın içeriğini ve miktarını öğrenebilmektir. Adınıza veya aracınıza kesilmiş bir ceza bulunup bulunmadığını veya cezanın ayrıntılarını EGM plaka sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

EGM Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Denetimlerde adınıza kesilmiş bir cezanız varsa bunu posta yoluyla almayı beklemeden EGM’nin online internet sitesinden çok hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu sayede EGM’nin sağladığı bazı fırsatlardan da yararlanabilirsiniz. Ceza kesildiği zaman 15 gün içerisinde ödenmesi için gerekli kurumlara müracaat edildiğinde ceza miktarı üzerinde % 25’lik bir indirim uygulanmaktadır. Bu durumda ceza sahipleri indirimin uygulanıp kalan miktarı ödemekle yükümlü sayılacaklarından bu cezai işlemden avantaj sağlamış olurlar.

EGM’nin online sitesinden EGM plaka sorgulama yapmak için öncelikle siteye giriş yapılır. Daha sonra EGM plaka sorgulama için anasayfada yer alan ‘ trafik cezası ve otopark sorgulama ‘ butonuna basılır.

egm plaka sorgulama 1

Sonrasında EGM plaka sorgulama için ‘sorgulama yapan kişinin kimlik bilgileri’ sırasıyla girilerek ‘doğrula’ butonuna tıklanır.

egm plaka sorgulama 2

Doğrulama işleminden sonra karşınıza dört farklı seçenek gelecektir. Bu seçeneklerden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama seçilmelidir. Karşınıza bir alt pencerede ‘araç plakasına yazılan trafik ceza sorgulama’ ekranı gelecektir. Açılan ekranda sizden istenen Plaka ve Tescil Belge Seri ve Numarası bilgilerini girdikten sonra ‘sorgula’ butonuna basılır. EGM plaka sorgulama ile aracınızın plakasına kesilen trafik ceza veya cezalarının ayrıntılı çıktısına ulaşabilirsiniz.

EGM Plaka Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

EGM Plaka Randevusu Nasıl Alınır?

Emniyet Genel Müdürlükleri tarafından sağlanmakta olan hizmetlerden bir tanesi de plaka randevusu almaktır. Peki plaka randevusu almaya hangi durumlarda ihtiyaç duyulur? Plaka randevusu plaka değiştirme işlemlerinde veya sıfır araç alımlarında plaka belirlemede gerçekleştirilen bir işlemdir. Bildiğimiz üzere araç plakaları birtakım harfler ve sayılardan meydana gelmektedir. Kişiler bazı durumlar da bu sayı ve harflerin kendileri için anlam ifade eden özel şeylerden oluşmasını isteyebilir. Belirlenen bu plaka anne baba isimlerinin baş harfleri, kişinin eşi veya sevgilisinin isminin baş harfinden, çocuklarının isimlerindeki harflerden kısaca kişi için özel olan anlam ifade eden her şey olabilir. Plakanızı belirlemek için sıfır araç satın almanıza gerek yoktur.

Sahip olduğunuz araç üzerinde ki plaka için de plaka değişikliği işlemi yapılabilir. Plakanın başlangıç kısmında bulunan 2 haneli il sıralaması plakanın kayıtlı olduğu ili temsil etmektedir. Aracın plaka sıralanmasının da belirlenmesi mümkündür. Bunun için yapmanız gereken plakanızı istediğiniz ilin Emniyet Genel Müdürlüğünden almaktır. Aynı zamanda plaka ücretleri de il sıralamasına göre değişiklik gösterebilir.

Araç plakanızı belirledikten sonra plakanın başka bir araç tarafından kullanılıp kullanılmadığının kontrolünü yaptırmalısınız. Eğer almak istediğiniz plaka bir başkası tarafından kullanılıyor ise plakayı satın alma isteğinizi kullanıcıya bildirmelisiniz. Kullanıcı eğer plakayı size satmak isterse plakayı alabilirsiniz. Ancak almak istediğiniz plakanın bir kullanıcısı yok ise bu işlemi çok daha rahat gerçekleştirebilirsiniz. Bu durum da plakanın hangi İl Emniyet Genel Müdürlüğünde bulunduğunu öğrenmelisiniz. Daha sonra plakayı satın almak için plakanın bulunduğu İl Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi üzerinden 24 saat süre için EGM plaka ayırtma yapıp satın almalısınız. Plaka randevusunu da plakanın bulunduğu İl Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi üzerinden yapmalısınız. Plakanıza karar verip plakanın bulunduğu İl Emniyet Genel Müdürlüğünü tespit ettikten sonra plaka randevusu alma işlemi kolayca gerçekleştirilebilir.

EGM Plakadan Ceza Sorgulama

Plaka üzerinden ceza sorgulamasının nasıl yapıldığını anlatmadan önce plaka tescil işleminin ne olduğundan bahsedilmesi gerekmektedir. Tescil kelime anlamı olarak bir şeyin resmi olarak kayıt edilmesi yani kütüğe geçirilmesi anlamına gelmektedir. Plaka tescil işlemine ise kısaca plakanın kişi üzerine kayıt edilmesidir. Plakalar araçlar üzerine değil kişiler üzerine kayıtlıdır. Trafikte kural ihlalleri yapıldığında da plaka tanıma sistemleri veya trafik polisleri tarafından araç plakasından ceza yazılmaktadır. Ceza sorgulama işleminizi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne giderek öğrenebileceğiniz gibi kuruma gitmenize gerek kalmadan Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi üzerinden de yapabilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden plakanıza yazılmış olan cezaları görebilirsiniz. Aynı şekilde bu işlemi e-Devlet üzerinden de yapabilirsiniz. Yazımızda EGM Plakadan Ceza Sorgulama işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız. Plakadan ceza sorgulama işlemini gerçekleştirmek için ilk olarak yazı bitiminde vermiş olduğumuz bağlantıyı açınız.

1

Bağlantıyı açtığınız da karşınıza yukarıdaki sayfa açılacaktır açılan bu sayfada ilk olarak daire içinde ki bilgileri yani isim ve T.C kimlik numarası bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Ardından soy isim ve doğum yıl bilgilerinizi giriniz. Doğrula butonuna tıklamanız halinde EGM Plakadan Ceza Sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

EGM Plakadan Ceza Sorgulama İşlemini Yapmak için Lütfen TIKLAYINIZ!

E Devlet Üzerinden Plakadan Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Diğer bir çok işlem gibi plakadan ceza sorgulama işlemi de e-Devlet üzerinden yapılabilen bir işlemdir. E-Devlet üzerinden plakadan ceza sorgulaması yapmak için e-Devlet kapısına giriş yapmak gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra hizmetler bölümünden Emniyet Genel Müdürlüğünü seçmeniz ardından ise Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama hizmetini seçmelisiniz. Bunun için yazı bitiminde verdiğimiz linki de kullanabilirsiniz. Bağlantıyı açtığınızda kimliğimi doğrula butonuna tıklamalısınız. Ardından sizden T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girmeniz istenecektir. E devlet şifrenizin olmaması halinde sisteme giriş yapmak için farklı yöntemleri de kullanabilirsiniz. Bu yöntemler; e-imza, mobil imza, internet bankacılığı ve T.C. kimlik kartıdır. Bu işlemlerin e-Devlet üzerinden herhangi bir ücretlendirmesi yoktur. Ancak mobil imza kullanarak sisteme giriş yapacak olursanız kullanmakta olduğunuz operatör ücret talebinde bulunabilir.Ücret miktarının ne kadar olduğunu operatörünüz belirlemektedir.

E Devlet Üzerinden Plakadan Ceza Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. sabrali dedi ki:

    cok cok…………………………………………………………………………..iyiolduteşeeeeeeekürler bubir iş ve zaman icin kolaylıktır birde oto alım satım esnafı icin örnek bazı arabalar bir yıllı aşansatılmayan arabalar icin siğorta ve bandurol kolaylığı olsacok iyi olllur esnaf icin

  2. ismet çelik dedi ki:

    arac sorgulama

Yorum Yaz