EGM Araç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

EGM Araç Sorgulama

EGM Araç Sorgulama

EGM araç sorgulama işlemi, Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden yapılan ve araca ait herhangi bir borcun bulunup bulunmadığını gösteren bir hizmettir. Sürücü ve araç sayısının artmasından sonra araçlara dair kural ihlalleri de aynı oranda artmıştır. Bu işlemlerin denetimi sonucunda kişilerin cezalandırılması ve cezaların tebliğ edilme süreçleri uzamaktaydı. Bu soruna bir çözüm olarak Emniyet Genel Müdürlüğü, kuruma ait resmi internet sitesi üzerinden bir sorgulama paneli oluşturmuş, sürücülerin kişisel bilgilerini kullanarak sorgulama gerçekleştirmesini sağlamıştır. Bu sorgulama kapsamında bireyler araç plakasına yazılan ceza, sürücü belgesine yazılan ceza, tüzel kişilere yazılan ceza ve otopark çekilen araç sorgulama işlemlerinden ayrıntılı olarak ve istedikleri her an yararlanabiliyorlar.

Bu hizmetin yanında son zamanda yaşanılan bir durum olan araçların rehin olma durumu da sürücülerin ya da araç alıcı ve satıcılarının en büyük sorunlarından birisidir. Bu durum bankalar tarafından araca ek koyulması sonucunda oluşur. Bu durum Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamında araç rehin olma durumu olarak kabul edilir. Ayrıca aracın çalıntı olup olmadığı da merak konusudur. Bu iki sorgulamayı da Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamında ve iş birliği ile E-Devlet üzerinden ayrı olarak sorgulanabilmektedir. Bu yazımızda EGM araç sorgulama işleminin kurum internet sitesi üzerinden cezalara yönelik olan kısmıyla birlikte aracın durumu hakkında bilgi alabildiğimiz E-Devlet araç sorgulamaları hizmetini de anlatacağız.

EGM Araç Sorgulama İşlemi Kurum Üzerinden Nasıl Yapılır?

Daha önce de bahsettiğimiz üzere kurumun resmi internet sitesi üzerinden araca dair trafik cezası durumları sorgulanabilmektedir. EGM araç sorgulama menüsüne erişim sağlamak için yazımızın sonunda yer alan bağlantı linkini kullanınız. Bu link yardımıyla yönlendirileceğiniz sorgu sayfası trafik sorgulamaları sayfasıdır. Bu sayfada adınız, soyadınız, TC kimlik numaranız ve doğum yılınız sisteme giriş için gerekli bilgilerinizdir. Aşağıdaki görselde ok işareti ile gösterilen kısımlara bu bilgileri doldurduktan sonra EGM araç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

egm

EGM Araç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

EGM Araç Sorgulamaları E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

E-Devlet ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bir arada yürüttüğü hizmet kapsamında E-Devlet üyesi olan tüm vatandaşlar EGM aracılığı ile araç sorgulamalarını yapabilirler. Bu sorgulama sonucunda aracın çalıntı olup olmadığı ve rehin durumu hakkında bilgi almış olursunuz. E-Devlet araç sorgulamaları için bağlantı linkimiz aşağıdadır. Bu link sizi E-Devlet kimlik doğrulama sayfasına götürür. İlgili sayfada aşağıda da gösterildiği gibi ilk boşluğa TC kimlik numaranızı, ikinci boşluğa da E-Devlet şifrenizi yazmanız gerekir. Sisteme giriş yaptıktan sonra araç sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak E-Devlet üyeliğiniz mevcut değilse araç sorgulama hizmetini kullanamazsınız. Sistemi kullanabilmeniz için öncelikle yapmanız gereken herhangi bir PTT şubesine giderek adınıza ait şifreyi 2 TL karşılığında temin etmenizdir.

araçsorgu

E-Devlet Üzerinden EGM Araç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz