E-Vergi Araç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

E-Vergi Araç Sorgulama

E-Vergi Araç Sorgulama

Teknolojik gelişmeler hayatımızın birçok alanında görülmektedir. Araçlarda bu gelişime ayak uydurmakta ve sürekli olarak yeni ve gelişmiş modelleri piyasaya çıkarmaktadır. Durum böyle olunca insanlarda araç alma ve hatta son model araçlara sahip olmak istemektedir. Böylelikle son model araçlar alınırken ikici el araçların da sayısı giderek artmaktadır. İkinci el araç almadan önce plaka sorgulaması yapılması tavsiye edilmektedir çünkü bu sorgulama ile birlikte aracın hasar geçmişi, kaza bilgileri, sigorta poliçeleri gibi bilgilere kolaylıkla ve doğru olarak ulaşabiliyorsunuz. Alım satım işlemlerinden önce plaka sorgulaması yaptırarak alacak olduğunuz aracı tanıyabilirsiniz. Eskiden bu bilgilere kurumlara direkt olarak gidip yoğun evrak işleri ile ulaşabiliyorduk ama artık günümüzde plaka sorgulama işlemini de birçok işlem gibi internet üzerinden oldukça kısa bir sürede yapabilmekteyiz. Gelir İdaresi Başkanlığı’ da birçok kurum gibi gelişen internet dünyasını yakından takip etmekte ve vatandaşa internet üzerinden bu hizmetleri sunmaktadır. E-Vergi Araç sorgulama işlemi de bunlardan sadece birisi olup Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi sitesi içerisinde ki yerini almıştır. Yapacak olduğunuz bu sorgulama işlemi ile araca ait olan plaka üzerinden aracın yapmış olduğu kazalara, hasar geçmişlerine, trafik poliçe bilgilerine kaza tespit tutanaklarına ulaşacaksınız. Böylelikle almak istediğiniz araç ile ilgili tüm bilgilere ulaşmış olacak ve alım işleminden sonra ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan önceden haber almış olacaksınız. Yazımızın bu bölümünde istediğiniz bilgilere ulaşmak için yapmanız gereken E-Vergi araç sorgulama sorgulama işlemi hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızı  takip ederek bu işlemi kısa bir sürede tamamlayabilirsiniz.

E-Vergi Araç Sorgulama İşlemi İnternetten Nasıl Yapılmaktadır ?

GİB İnternet Vergi Dairesi’ ne ait siteden E-Vergi araç sorgulama işlemini yapabilmek için öncelikli olarak sizler için yazının sonunda paylaştığımız bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Linke tıkladığınız zaman karşınıza yeni bir ekran açılacaktır. Açılan bu ekranda sizlerden birkaç bilgi istenmektedir. Bunlardan ilki plakadır ve plakanızı bitişik bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Plakayı yazdıktan sonra ise bu plakanın özel plaka olup olmadığını evet ya da hayır olarak belirtmeniz gerekmektedir. Özel plaka şirket veya kişi ismi gibi isimler içeren plakalardır. Daha sonra ise T.C. kimlik numarasını veya vergi kimlik numarası istenmektedir. T.C kimlik numarası yazacak olan gerçek kişilere kutucuğun sol tarafına, tüzel kişiler ve kimlik numarası olmayan yabancılar da vergi kimlik numarasını sağ tarafa yazmalıdır. Son olarak sizlerden aracınızın tescil tarihi istenmektedir. Vergi Dairesi kayıtlarında tescil tarihi, ikinci el araçlar için noter satış sözleşmesindeki satış tarihi veya araç ruhsatı üzerindeki tarihtir, yeni araçlar için ise aracın trafiğe çıkış tarihidir. Bu bilgileri tam ve doğru bir şekilde gerekli kutucuklara yazdıktan sonra ‘tamam’ yazılı kutucuk üzerine tıklanması gerekmektedir.

Adsız

Bu şekilde sistem girişinizi gerçekleştirdiğiniz zaman araç ile ilgili detaylı tüm bilgilere ulaşmış olacaksınız. Sizlerle paylaşmış olduğumuz bu bilgileri adım adım takip ettiğiniz zaman oldukça kısa bir sürede ve şifresiz olarak E-Vergi araç sorgulama işlemini tamamlıyorsunuz.

E-Vergi Araç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

 

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz