E Sınıfı Ehliyet | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

E Sınıfı Ehliyet

E Sınıfı Ehliyet

Ülkemiz genelinde uygulanan bir motorlu taşıt sistemi bulunmaktadır ve bu sistem ile vatandaşlar yasal olarak motorlu taşıt kullanabilme imkânı bulmaktadır. Bu sistem ülkemiz genelinde vatandaşların motorlu taşıtları nasıl kullanabileceğini ve yasal olarak ehliyet adı verilen belgeler ile sürücülerin trafik içerisinde motorlu taşıtları kullanma hakkına sahip olduğunu düzenlemektedir. Bu sistem öncelikli olarak sürücü olmak isteyen adaylara bir takım sınavları geçme mecburiyetini dayamaktadır. Böylelikle bu sınavları geçemeyen adayların herhangi bir şekilde trafiğe açık bir şekilde motorlu taşıt kullanamamaktadır. Trafiğe çıkmak isteyen sürücü adaylarının yapması gereken 2 aşamadan oluşmuş bu sürücü sınavını geçmektir. İlk aşamadaki sınav yazılı bir sınav olup 50 sorudan oluşmaktadır. Sürücünün burada yapması gereken en az 35 soruyu doğru cevaplamaktadır. 35 sorunun altında doğru işaretleyen bir sürücü bu sınavdan başarısız kalmış sayılmaktadır. İlk aşama sınavın geçilmesi durumunda sürücü 2. Aşama sınava geçmektedir. Bu aşamada sürücünün direksiyon başındaki hâkimiyeti ölçülmektedir ve trafik kurallarına ne ölçüde uyup uyulmadı belirlenmektedir. Bu sınavda bunları belirleyecek olan 2 gözetmen bulunmaktadır. Bu 2 gözetmenin belirleyeceği bir karar sonucunda sürücünün trafiğe çıkıp çıkamayacağı belirlenmektedir. Buradan başarılı bir şekilde çıkan sürücü adayı için artık son işlem ehliyetini almak olacaktır. Ancak bu alınacak ehliyet ile her türlü araç kullanılamamaktadır. Bilindiği gibi 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yapılan bir gelişme ile 8 adet ehliyet sınıfı 18 adet ehliyet sınıfına bölünmüştür. Buradaki amaç ehliyet sahiplerinin aldıkları ehliyetlerin bir çeşit araç sınıfı üzerindeki hâkimiyetini arttırmasıdır. Aşağıdaki görsel yeni sistemde ehliyet sınıflarının nasıl bölündüğünü ve gerekli minimum yaşın ne olduğunu göstermektedir.

Vatandaşların merakla beklediği birçok çeşit ehliyet sınıfı bulunmaktadır. Bunlardan birisi ise eski sistemde E sınıfı ehliyetidir. Bu ehliyet sınıfı ile eski sistemde otobüs kullanımı mümkün olmaktaydı. Ancak değişen sistem ile E sınıfı ehliyetinin yeni adı D sınıfı ehliyet olmuştur.

2016 yılı sonrasında gelen değişiklik ile beraber yeni D sınıfı ehliyeti kullanıcılarının kullanıp kullanamayacakları araç türleri bulunmaktadır. Yeni D sınıfı ehliyet sahiplerinin kullanabilecekleri araç türlerinin listesi aşağıdaki gibidir.

 • Otobüs (D)
 • Otomobil (B)
 • Kamyonet (B)
 • Minibüs (D1)
 • Traktör (F)
 • Motosiklet (M)
 • ATV (B1)

Ayrıca bu taşıtların yanında bu araçları kullanabilmeniz için gerekli olan ehliyet sınıfı da bulunmaktadır. Bunların dışındaki herhangi bir aracı D sınıfı ehliyet sürücüleri ne yazık ki kullanamamaktadır. Ancak yeni sistem ile beraber D sınıfı ehliyeti kendi alt sınıflarına da ayrılmıştır. Bu alt sınıfların tablosunu aşağıdaki görselde verilmektedir.

D sınıfı ehliyet başvurularında gerekli olan belgeler nelerdir?

D sınıfı ehliyet sahibi olmak isteyen bireylerin başvuruları sırasında birtakım evraklar istenmektedir. Bu evraklar tamamlanması dâhilinde ehliyet kursuna başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca çok daha detaylı bilgi almak için herhangi bir sürücü kursuna müracaat edilmesinde büyük fayda bulunmaktadır.

 • Öğrenim durumunuzu gösteren bir belge veya bir diploma
 • Sağlık raporu
 • Fotoğraf(Adedi için sürücü kursuna başvurunuz)
 • Varsa eski sürücü belgeniz ve beraberinde belgenizin fotokopisi
 • Nüfus cüzdanının fotokopisi
 • Kan grubunuzun belirten bir belge
 • Adli sicil kayıt belgesi( Bu belge sürücü kursunda doldurulmaktadır)
 • Sürücü kursu sözleşmesi
 • İkametgâh

D sınıfı ehliyet almak için ne yapılması gerekmektedir?

2016 yılında gelen değişikle beraber direk olarak D sınıfı ehliyetine başvuramamaktasınız. Bunun için öncelikli olarak B sınıfı ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. Bu yüzden B sınıfı ehliyet sahibi değilseniz kursunuza öncelikli olarak B sınıfı ehliyeti almak için başvurmanız gerekmektedir. B sınıfı ehliyeti almanız durumunda daha öncesinde bir teorik sınava tabi tutulduğunuz için sizin herhangi bir şekilde D sınıfı ehliyeti için bir teorik sınava girmeniz gerek bulunmamaktadır. Bu yüzden sizin geçmeniz gereken tek bir sınav kalmaktadır. O sınavda D sınıfı ehliyeti için direksiyon sınavıdır. Bu sınavın eğitimlerinizi B sınıfı ehliyeti geçtikten sonra kursunuzdan alabilirsiniz. Bu sınavda başarılı olmanız durumunda sizin adınıza ehliyet dosyası hazırlanmaktadır. Bu dosya içerisinde başarılı bitirdiğinize dair bir sertifika bulunmaktadır. Dosyanın hazırlanmasından sonra harç ve kart ücretlerini yatırarak ehliyet yükseltme başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bundan sonra D sınıfı ehliyetiniz hazırlanacaktır. Size belirtilen bir zamanda ehliyetinizi almaya rahatlıkla gidebilirsiniz ve başarılı olduktan sonra ehliyet alma işleminiz yaklaşık olarak 2 ay bir süre olacaktır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz