E Kasko Değer | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

E Kasko Değer

E Kasko Değer

Ülkemizde artan nüfusa paralel artış gösteren araç sayısı son dönemlerde yüksek rakamlara ulaşmış bulunmakta. Artık hem sıfır araç hem de 2. el araç pazarları ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bu yüzden kişiler ayaklarını yerden kesecek bir araca sahip olmak amacı ile araç almadan önce araştırma yapmaktadırlar. Aracınızı araştırmalar sonucunda aldınız diyelim, bu defa da aracın kasko işlemlerini şayet araç kaskosu var ise devir işlemlerini ve kasko yenileme işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Bu amaçla araçların hızlı bir şekilde kasko işlemlerini yapmak amacıyla araç değer listesi adında bir liste bulunmaktadır. Bu listeye kasko değer listesi adı da verilmektedir.

Araç değer listesi, araçlar için kasko sigortası yaptırırken ya da motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri sırasında kullanılan, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) tarafından aylık olarak yayınlanan bir listedir. Bu oluşum sigorta işlemleri için motorlu kara taşıtlarının araç değerini belirlemesinde kolaylık sağlaması amacıyla piyasa fiyatlarını baz alarak kasko değer listesini belirlemektedir.  Araç kasko değer listesi ise on beş yaşına kadar olan araçlar için hazırlanmaktadır. 15 yaşından eski model ve tiplere ait araçların sigorta bedelleri sigortalı ile sigorta şirketi arasında mutabık kalınarak tespit edilmektedir.

Kasko değer listesi yani aylık olarak hazırlanan bu liste,  aracın değerine göre kasko poliçesinin belirlenmesine fayda sağlar. Kasko değer listesi aynı zamanda noterde olan araç devir işlemleri ve Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerinin hesaplanmasında da kullanılmaktadır. Bu listede yer alan fiyatlar aracın yaş, model ve motor hacmi gibi özelliklerinin yanı sıra piyasa şartlarına göre de değişiklik göstermektedir. Bir araç için kasko sigortası yapıldığında kasko değer listesinde yer alan bilgiler baz alınarak aylık prim tutarı ve hasar durumunda ödenecek tazminatın tutarı belirlenmektedir.

Tüm bu işlemleri ise internet üzerinden kolayca yapabiliyoruz. Bu yüzden kasko değer listesi internet üzerinden temin edilmek istenirse e kasko değer  listesi olarak da bulabilirsiniz.  Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği resmi internet sitesinden her ay güncellenen kasko değer listesi bulunmaktadır. Dilerseniz bu listeyi indirerek buradan aracınızın aracın yaş, model ve motor hacmi gibi özelliklerini inceleyerek bilgileye ulaşabilirsiniz. Ya da Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği resmi internet sitesinde otomatik sorgulama imkanı sağlanmıştır. Sizin hiç yorulmanıza gerek olmadan sadece istenen verileri girerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu amaçla aşağıdaki yazıda sizlere e kasko değer listesi sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı anlatacağız.

E Kasko Değer Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

E kasko değer hesaplamak için ilk olarak aşağıda paylaştığımız bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Ardından ekrana aşağıda gördüğünüz görüntü gelecektir.

E Kasko Değer

Bu resimde görüldüğü gibi e kasko değer hesaplama işlemi yapmak amacıyla boşluklu bulunan yerleri doldurmanız gerekmektedir. İlk olarak aracınızın model yılı seçiniz. Ardından araç değer hesaplama aracınızın markası ve aracınızın tipi belirlendikten sonra listeden bakılıp incelenerek aracınızın değeri hesaplanacaktır.

 

Online Olarak E Kasko Değer Hesaplama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz