E-devletten HGS Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

E-Devletten HGS Sorgulama

E-Devletten HGS Sorgulama

Çağımız gereklilikleri göz önünde bulundurulduğunda ulaşım önemli bir anlam ifade etmektedir. Çünkü gerek şehir içi olsun gerekse şehirler arası olsun tüm ulaşım imkanları ile ticaret ve sosyal yaşantımız yönlendirilmektedir. Günümüz şartlarına bakıldığında da bireylerin en önemli ihtiyaçlar listesinde yer alan araçlardan bir tanesi de şüphesiz ki motorlu taşıtlardır. Ülkemizde de ortalama olarak kişi başına bir adet motorlu taşıt düştüğünü düşünürsek bu ortamda oluşabilecek trafik yoğunluğu göz korkutucu haldedir. Gerekli makamlar bireylerin bu seyahatleri kolay ve hızlı şekilde yapabilmesi için otoyol ve köprüler gibi ek hizmetler yapmıştır. Bu otoyol ve köprülerden de geçiş işlemleri ücretli olarak yapılmaktadır. Geçiş işlemlerinden alınacak olan ücretler için gişeler kurulmuş ve gişe memurları yardımıyla bu ücretlerin temini sağlanmıştır. Ancak bir müddet sonra bu geçiş işlemleri için sağlanan hizmette oldukça yavaş ve trafiğe zarar verecek sıralar oluştuğu gözlemlenmiştir. Ardından KGS( Kartlı Geçiş Sistemi) ismi verilen yeni bir uygulama ile bu hizmetin kontrol edilmesi kararlaştırılmıştır. Ancak KGS’ye ait geçiş işlemleri de yeterince hızlı olmamakla birlikte KGS kart dolum işlemleri de sürücüler için problem haline gelmeye başlamıştır. Ardından OGS( Otomatik Geçiş Sistemi) adı verilen yeni bir uygulama bu alanlarda hizmet vermeye başlamıştır. Ancak bu sistemin sağladığı hizmetle birlikte hizmette kullanılan cihazların maliyetinin yüksek olması yetkilileri yeni bir sistem arayışına sokmuştur. Son olarak uygun görülen ve günümüzde de aktif olarak kullanılan sistem HGS( Hızlı Geçiş Sistemi)’dir. HGS ile vatandaşlar PTT’den temin ettikleri elektronik bant yardımıyla üyelik işlemini gerçekleştirirler ve aracın ön camına yapıştırılan bu bant sayesinde de HGS gişelerinden geçiş işlemlerini gerçekleştirirler. HGS gişelerinden yapılan hatalı geçişlerden dolayı da ceza alabilirsiniz. Eğer kısa sürede bu hatalı geçişlerin tespitini yapmazsanız bu cezalar faiz yiyerek size büyük dert oluşturabilir. E-devletten HGS sorgulama yaparak bu geçişleri kontrol edebilir gerekli tedbirleri alabilirsiniz.

E-Devletten HGS Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılıyor?

E-devlet sistemi bir çok kuruma ait hizmet sağladığı gibi PTT’ye ait olan HGS(Hızlı Geçiş Sistemi) hizmetine ait sorgulama işlemlerini de bünyesinde barındırmaktadır. E-devletten HGS sorgulama yaparak bu hizmete ait bir çok bilgiye erişim sağlamanız mümkündür. E-devletten HGS sorgulama işlemleri kapsamında bu yazımızda size HGS geçiş ihlali sorgulama işleminin E-devlet sistemi üzerinden nasıl yapıldığını ayrıntılı olarak anlatacağız. HGS gişelerinden yapılan geçiş ihlallerini E-devletten HGS sorgulama işlemleri ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ancak bu işlemi yapabilmeniz için öncelikle E-devlete giriş işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Eğer daha önceden E-devlet şifresi temin etmediyseniz PTT şubelerinden 2 TL karşılığında E-devlet şifresini almanız gerekmektedir. Ardından bu şifreyi dilediğiniz gibi güncellemeniz mümkündür. E-devletten HGS sorgulama işlemini yapabilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı linkli eklemiş bulunmaktayız. Bu link yardımıyla E-devletten HGS sorgulama yapabileceğiniz sayfaya yönlendirileceksiniz. Ancak bu sayfada sizden aşağıdaki resimde de gösterildiği gibi öncelikle sistem için kimlik doğrulaması yapmanız istenmektedir. Bu sayfada ok işareti ile gösterilen alana tıkladıktan sonra kimlik doğrulama sayfasına yönlendirileceksiniz.

hgs

Daha sonra yeni açılan sayfada sizden kimlik doğrulama bilgileri olarak TC kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz talep edilmektedir. Aşağıdaki görselde gösterilen alanlarda bu bilgileri eksiksiz şekilde yazarak Sisteme giriş yap butonunu kullanmanız gerekmektedir. Böylece E-devlet sistemine giriş yapmış olacaksınız. E-devletten HGS sorgulama işlemini bu açılan sayfadan yapmanız mümkündür. E-devletten HGS sorgulama işlemini bu resi sayfadan gerçekleştirerek HGS geçiş ihlallerinizi öğrenebilirsiniz.

GS

E-Devletten HGS Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz