E-devlet Trafik Cezası Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

E-Devlet Trafik Cezası Sorgulama

E-Devlet Trafik Cezası Sorgulama

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda motorlu araç sayısında önemli bir artış gözlemlenmiştir. Bu araç sayısının artmasıyla birlikte aynı orantıda araçların seyahat halinde bulundukları yollar ve şehir merkezleri trafik durumlarında da yoğunluk gözlemlenmiştir. Motorlu taşıt piyasasının artmaya başlamasından sonra sürücülerin ve yayaların yaşam kalitelerini koruyarak aynı zamanda oluşabilecek hayati tehlikelerin de önüne geçebilmek adına bir takım kuralların yapılmasına karar verilmiştir. Araçların şehir merkezlerinde ve şehir dışında nasıl davranacaklarını gösteren kurallara trafik kuralları ismi verilmiştir. Trafik kuralları, şehir merkezinde gerek sürücüler gerekse yayaların korunmasını sağlayarak kaosu önleme açısında önemli bir yere sahiptir. Trafik kurallarının caydırıcı olabilmesi için her trafik kuralı ihlali için ayrı ayrı belirlenmiş olan trafik cezaları uygulanmaktadır. Bu cezalar para cezası olabileceği gibi hapis cezası da olabilmektedir. Trafik cezaları her araç için farklı farklı yazıldığı için ceza yiyen araçların tespiti için araç plakaları kullanılmaktadır. Her araç için farklı farklı belirlenmiş olan plakalar, araçların tanınmasında önemli bir rol oynamaktadır. Radar ve mobese gibi teknolojik cihazlar da trafikte yer alan araçların tespiti ve sahip olan kişinin belirlenmesi için araç plakalarını kullanmaktadır. Trafik cezalarına ait bu para değerleri aynı değildir. Hız sınırı ihlali ile park ihlaline ait ceza tutarları farklı olarak hesaplanır. Bu nedenle trafik cezaları hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Vatandaşların trafik cezaları hakkında kolayca bilgi sahibi olabilmesi için E-Devlet trafik cezası sorgulama işlemi geliştirilmiş ve kullanıma sunulmuştur. E-devlet trafik cezası sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını ve ne işe yaradığını yazımızın devamında sizlerle paylaşmış bulunmaktayız.

E-Devlet Trafik Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Devletimiz tarafından geliştirilen ve vatandaşların resmi sorgulama işlemlerini yapabildiği sistem E-devlet sistemidir. Bu sistem üzerinde 22 kuruma ait sorgulama işlemleri yer almaktadır. Bu kurumlardan bir tanesi de Emniyet Genel Müdürlüğü’dür. Bu kuruma ait olan trafik cezalarının belirlenmesi ve tebliğ edilmesi de E-devlet sistemi üzerine taşınmıştır. E-devlet trafik cezası sorgulama işlemini yapabilmeniz için E-devlet üyeliğiniz olmalıdır. Eğer daha önce E-devlet üyeliği almadıysanız herhangi bir PTT kurumundan adınıza ait E-devlet şifresini 2 TL gibi düşük bir bedelle elde edebiliyorsunuz. Bu şifreye sahip olduktan sonra E-devlet trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz artık çok daha kolaydır. Yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak E-devlet trafik cezası sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada sizden aşağıdaki görselde olduğu gibi kimlik doğrulamanızı isteyecektir. Siyah kutucuk içerisine aldığımız alana tıklayarak kimlik doğrulama sayfasına yönlendirilirsiniz.

111

 

Kimlik doğrulama sayfası, aşağıda da yer aldığı gibi kişisel bilgilerinizle birlikte E-devlet şifresinin sizden talep edildiği güvenlik sayfasıdır. E-devlet trafik cezası sorgulama işlemini yapabilmeniz için bu alanları doğru şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bu alanlar aşağıdaki görselde de ok işareti ile gösterilen alanlardır. Bu ok işareti ile gösterilen alanlardan birinci kısıma size ait TC kimlik numarası doğru şekilde girilmelidir. Ardından ikinci sırada yer alan ok işareti ile gösterilen boşluğa da sahip olduğunuz E-devlet giriş şifresi yazılmalıdır. Son olarak yuvarlak içerisinde yer alan “sisteme giriş yap” butonunu kullanarak sorgulama işlemini gerçekleştireceğiniz resmi sayfaya erişim sağlamış olursunuz. E-devlet trafik cezası sorgulama işlemi, araç plakasına yazılan ceza olarak bilinmektedir. Bu nedenle de giriş yaptığınız sayfa araç plakasına yazılan ceza sorgulamasını yapabildiğiniz ana sayfadır. Bu sayfada sizden trafik cezasını sorgulamak istediğiniz aracın plakası istenecektir. Bu bilgileri de doğru olarak girdiğiniz takdirde E-devlet trafik cezası sorgulama işlemlerini tamamlamış olursunuz.

edevlet

E-Devlet Trafik Cezası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz