E-devlet Plaka Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

E-Devlet Plaka Sorgulama

E-Devlet Plaka Sorgulama

Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de motorlu araç sayısında gözle görülebilir bir artış mevcuttur. Bu araç sayısındaki artışla beraber, trafik yoğunluğunda da aynı oranda bir artık ortaya çıkmıştır. Bu kargaşa ortamında trafik kazaları kaçınılmaz hale gelmiştir. Trafik kazalarına karışan araçların hasar kayıt bilgileri artık resmi belge yardımıyla kayıt altına alınmaktadır. Bu kayıt işlemleri sayesinde de araçların alım satım piyasasında daha güvenli bir ortam oluşmaktadır. Çünkü hasar kayıtlarını resmi olarak sorguladığımızda araçlara ait kaza geçmişine erişim sağlamak artık çok kolay bir işlemdir. Fakat, yaşanılan küçük kaza olaylarında da sürücülerin kendi aralarında yaptıkları anlaşmalar ile bu kaza bilgileri resmi belgelere dökülmeyebilir. Bu anlamda plaka yardımıyla araç sorgulama işlemleri yüzde yüz güvenle çalışan bir uygulama değildir. E-devlet plaka sorgulama işlemi, araçlar hakkında bilgi almamızı sağlayan online sorgulama işlemlerinden bir tanesiydi. Ancak son dönemde gerçekleştirilen düzeltmelerle bu uygulama da kullanılamaz hale gelmiştir. E-devlet plaka sorgulama işlemlerinin detaylarını yazımızın devamında bulmanız mümkün olacaktır.

E-Devlet Plaka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Plaka sorgulama işlemi araçlar hakkında bilgi almamızı sağlayan uygulamadır. Ancak E-devlet plaka sorgulama işlemi resmi sistem üzerinde araç sorgulama işlemidir. Araç sorgulama işlemi, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından vatandaşlara sağlanan uygulamalardan bir tanesiydi. Ancak son dönemde gidilen karar değişikliği ile araç sorgulama işlemlerinin E-devlet üzerinden yapılmasının güvenli olmadığı kanısına varıldı. E-devlet plaka sorgulama işlemleri bireylerin sadece kendi araçları ile ilgili bilgi alabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. E-devlet plaka sorgulama işlemleri, “adıma tescilli araç sorgulama” olarak güncellenmiştir. Siz de E-devlet plaka sorgulama işlemlerini yazımızdan yardım alarak kolaylıkla yapabileceksiniz.

E-devlet plaka sorgulama işlemlerinin, ilgili resmi sayfadan kolay şekilde yapılabilmesi için yazımızın sonuna bağlantı butonu eklemiş bulunuyoruz. E-devlet plaka sorgulama işlemlerinin artık adıma tescilli araç sorgulama başlığı olarak değiştiğini daha önce söylemiştik. Bu buton yardımıyla açılacak olan sayfa da adıma tescilli araç sorgulama sayfasıdır. Adıma tescilli araç sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeniz için kimlik doğrulama butonunu kullanarak ilgili güvenlik sayfasına yönlendirilmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki resimden yardım alarak E-devlet kimlik doğrulama sayfasına yönlendirilmeniz mümkündür.

jpg

Yeniden yönlendirileceğiniz kimlik doğrulama sayfasında sorgulama işlemini yapacak olan kişinin bilgileri sistem tarafından talep edilmektedir. Bu bilgiler TC kimlik numarası ve E-devlet giriş şifresidir. Bu iki ana bilgiyi sistemde aşağıdaki resimde de gösterilen alanlara eksiksiz biçimde yazdıktan sonra sisteme giriş yap butonunu kullanarak plaka sorgulama işleminin yapılacağı resmi sayfaya erişim sağlamış olursunuz. Bu alandan artık adınıza tescilli araçlara ait plaka sorgulama işlemini ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden bu hizmeti alabilmeniz için ise E-devlet giriş şifresine sahip olmanız gerekiyor. Eğer daha önceden bu giriş şifresini almadıysanız E-devlet plaka sorgulamasını yapamazsınız. E-devlet sisteme giriş şifresini ilk defa alacak olan vatandaşlar, herhangi bir PTT şubesine giderek kendilerine ait şifreyi temin edebilirler. E-devlet giriş şifresi size ait TC kimlik numarası ile size özel olarak tanımlanır. Bu işlemler için PTT şubesine ödeyeceğiniz tutar 2 TL’dir. Bu ödemenin dışında E-devlet sorgulamaları için herhangi bir bedel ödemezsiniz. İlk aldığınız giriş şifresini sistemden size özel olacak şekilde tasarlamanız mümkündür. Bu şifreyi unutmadığınız sürece her E-devlet sorgulama işlemi için sınırsız olarak kullanabilirsiniz. E-devlet şifresini unutan vatandaşlarımız yeni bir şifre alıyormuş gibi yine PTT kurumuna giderek yeni bir şifreyi kendilerine temin etmeleri gerekmektedir.

araç

E-Devlet Plaka Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz