E Devlet Kasko Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

E Devlet Kasko Sorgulama

E Devlet Kasko Sorgulama

Araçlarımızı güvence altına almak için yaptırmış olduğumuz Kasko güvencesi ne diye soracak olan kişiler için kaskonun anlamı şu şekildedir. Herhangi bir otomobilin çalınması, yanması, kaza geçirmesi veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucunda aracınızda oluşabilecek maddi zararları güvence altına almak için yapılan bir sigorta sözleşmesidir. Kasko, yaptırmış olduğunuz Trafik sigortasından farklı olarak poliçe sahibinin şahsi aracının oluşabilecek hasarını tamamen veya kısmen karşılamasıdır. Trafik sigortası zorunlu iken kasko zorunlu değildir. Her aracın kasko sigortası ve kasko bedeli birbirinden farklıdır. Hatta aynı araçların kasko bedelleri akabinde de kasko sigortaları da yıllar içinde değişiklik göstermektedir. Araçların kasko değerleri Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından her ay güncellenerek yayınlanan listeden bakılarak tespit edilir. Bu liste 15 yıllık araçların bilgilerinin bulunduğu bir listedir. Aynı zamanda araçta buluna şeylerin dışında ilave ses ve görüntü cihazları ve aksesuarlar sigortası kapsamı içine dahil edilir. Bunlar için ayrıca sigorta bedeli saptanmaktadır. Kasko sigortası 3 önemli kıstası teminat altına almaktadır. Bunlar;

  • Çarpma-çarpılma
  • Yanma
  • Çalınma dır.

Zorunlu trafik sigortasının aksine kasko sigortaları ise zorunlu değildir. Fakat araçlara yapılması fayda sağlamaktadır. Küçük küçük ödeyeceğiniz primler ilerde büyük maddi hasar meydana gelen kazalarda kasko sigortası sizlere anında yardımcı olacaktır. Tabi kasko sigortası poliçeleri süreli olmaktadır. Süresi geçen poliçeleri yeninden yaptırılması gerekmektedir. Bu yenileme işini de sigorta şirketleri şayet sigortalı kişiler ilk 1 yıl 2 veya 3 yıllarda farklı olmak üzere kasko sigortasından faydalanmamış ise bu durumda poliçeler indirimli olarak yenilenecektir.

Kasko sigortası işlemlerini birçok farklı sorgulama sitelerinden yapabiliyoruz. Araç sorgulamalarında en çok kullanılan portallardan biri olan Tramer üzerinden kasko sigorta sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Aynı zamanda kasko sigortası sorgulama işlemleri E-devlet online sitesinden yapılmaktadır. Bu yazımızda da sizlere E – Devlet kasko sorgulama işleminin nasıl yapılacağını adım adım anlatmaya çalışacağız.

E Devlet Kasko Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E- devlet üzerinden neredeyse tüm işlemleri yapabilmekteyiz. Bu sistemin sayesinde birkaç işlemi tek siteden yapabiliyoruz. Şimdi ise E – Devlet kasko sorgulama işlemini yapacağız. Bunun için ilk olarak aşağıda verilen bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Ardından aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.

E Devlet Kasko Sorgulama 0

Bu resimde gördüğünüz gibi, Kimliğimi şimdi doğrula butonuna basmalısınız. Daha sonra aşağıdaki resmi göreceksiniz.

E Devlet Kasko Sorgulama 1

Bu sayfada T C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri doğru bir şekilde girmelisiniz. Ardından sisteme giriş yap butonuna tıklayarak E devlet kasko sorgulama işleminizi gerçekleştireceğiniz ekrana yönlendirileceksiniz.

E devlet kasko sorgulama 2

Bu ekranda  da görüldüğü gibi aracın ” plaka numara” girilmelidir. Daha sonra ise ” sorgula” butonuna basılmalıdır. Bu sayede ekrana aracın kasko sigortası ile ilgili tüm bilgiler gelecektir.

E Devlet Kasko Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz