E Devlet İle HGS Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

E Devlet İle HGS Sorgulama

E Devlet İle HGS Sorgulama

HGS sistemi Kara Yollarının devreye aldığı bir sistemdir. Bu sistem otoban ve köprülerde hızlı geçişe imkan veren bir sistem olma özelliği taşır. HGS sistemi yollarda geçiş işlemlerini sahip olduğu özel sistemleri sayesinde otomatik olarak tahsil eder. Bunun için ise sürücülerin HGS kart veya HGS etiketine sahip olması gerekmektedir. HGS kart veya etiketine abonelik oluşturarak sahip olabilirsiniz. HGS abonelikleri ise PTT merkez ve şubelerinden yapılmaktadır. Bir alternatif olarak da HGS kartına sahip olmak için anlaşmalı bankalardan, bazı anlaşmalı akaryakıt istasyonlarından da sahip olabilirsiniz. HGS kart veya etiketlerine sürekli olarak kredi yükleyerek geçişlerini mümkün kılabilirsiniz. Çünkü HGS sistemi nakit para ile çalışmaz. Bunun yerine abonelik sonucu alınan HGS kart veya etiketine geçişe yeterli olacak kadar limitlerde bakiye doldurularak kullanılır. Eğer HGS kart veya etiketinde geçiş için yeterli bakiye bulunmaz ise, bu durumda HGS cihazı geçiş ücretini otomatik olarak tahsil edemez. Bu ücretin tahsil edilememesi sonucu araca ceza verilir. Geçiş ihlali kapsamında sürücüye geçiş ücretinin 10 katı fazlası şeklindeki ceza plakasından sürücüye yansıtılır. Bu cezayı size tebliğ edildikten sonra 15 iş günü içinde ödemeniz gerekmektedir. Eğer 15 gün içinde cezayı öder iseniz, bu durumda cezadan indirim alırsınız ve cezanın sadece geçiş ücretini ödersiniz. Fakat bu süreyi geçir iseniz de o zaman cezanın tamamını ödemek zorunda kalırsınız.

HGS sistemi ile ilgili birçok sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Geçiş ihlali sorgulama, kalan bakiye sorgulama, borç sorgulama ve daha fazla işlemi HGS’nin resmi sitesinden yapabilirsiniz. Ayrıca PTT’nin HGS için özelleştirmiş olduğu siteden de bu sorgulamaların tamamını yapabilirsiniz. Bu işlemlerin aynısını E devlet sistemi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda da sizlere E Devlet ile HGS sorgulama işlemini nasıl yapabileceğiniz adım adım aktaracağız.

E Devlet İle HGS Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

HGS sistemini kullanırken oluşabilecek sorunların çözümleri için Karayolları Genel Müdürlüğünün yada PTT’lerin kapısını aşındırmak zorunda değilsiniz. Artık her alanda olduğu gibi, HGS sistemi de online olarak birçok işlemin yapılabildiği bir sistemdir. Bu sistem üzerinden birçok işlemi olarak olarak yapabilir iken, ayrıca da sorunun çözümü için HGS’nin müşteri santralinden de yardım alabilirsiniz.  Şimdi E devlet sistemi üzerinden HGS sorgulama işleminin nasıl yapılacağından biraz bahsedelim

İlk olarak işleme başlamak için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için ise, aşağıda sizler için paylaştığımız linke tıklayarak sisteme hızlıca giriş yapınız. Karşınıza aşağıda bulunan ekran görüntüsü gelecektir.

E Devlet İle HGS Sorgulama 1

Yukarıdaki resimde ‘kimliği şimdi doğrula’ butonuna bastığınızda, sizi yönlendireceği sayfada kullanıcı adı ve şifreyi girerek sisteme girişinizi tamamlarsınız. Daha sonra aşağıdaki sayfaya gelirsiniz.

E Devlet İle HGS Sorgulama 2

Bu sayfada eğer herhangi bir geçiş ihlali yapmış iseniz ya da bir borç var ise bu gibi bilgiler ekrana yansıyacaktır.

E Devlet İle HGS Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz