E Devlet Ehliyet Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

E Devlet Ehliyet Sorgulama

E Devlet Ehliyet Sorgulama

Gelişen teknoloji beraberinde gelişen uygulamaları getirmektedir. Bu uygulamalar insanların işlerini daha da kolay ve pratik bir şekilde yapmasına olanak sağlamaktadır. İşte bu gelişmiş uygulamalardan birisi olan sorgulama sistemleri sayesinde artık bir konu ile ilgili bilgi almak için saatlerce beklemeye, ücret ödemeye veya farklı yerlere giderek sonuca ulaşmaya çalışmaktan kurtuluyoruz. Özellikle ceza sorgulama sistemleri bizler için en faydalı uygulamalardan biri olma özelliği taşımaktadır. Hemen hemen her vatandaş sıkça trafik cezası ile ilgili problemler yaşamaktadır. Bu durum da trafik birimlerde kalabalığın artmasına ve bir cezayı öğrenmek yada ödemek için uzun saatler beklemek anlamına gelmektedir. Haliyle bu durum o birimlerdeki personelin de işini sekteye uğratmaktadır. Bu durumun önüne geçmek amacı ile oluşturulan sorgulama uygulamaları ile vatandaşlar da trafikteki personellerde biraz rahat nefes aldılar.

Bildiğiniz gibi trafik cezaları farklı farklı olmakla beraber, cezalar da farklı sistemler üzerinden yansıtılmaktadır. Örneğin aşırı hızlı iken radara yakalanırsanız, bu durumda radar cezası plakadan yazılır. Yada HGS gişesinden geçerken yapacağınız kural ihlalleri de plakadan yazılmaktadır. Bazı cezalar ise ruhsata bakıldıktan sonra kesilmektedir. Aşırı alkollü araç sürerken yakalanmak ya da trafikte diğer sürücü ve yayaları tehlikeye düşürecek şekilde sürürken çevirmeye denk gelmesi durumunda cezalar trafik memurları tarafından yazılmaktadır. Bununla beraber bazı cezalar ise sürücünün ehliyetine ceza puanı olarak işlenmektedir. Bazı trafik cezaları 5 ten başlayarak ceza puanı olarak sürücü belgesine yazılır. 100 puanı aşan sürücülerin ehliyetine geçici olarak el konur. İşte bu tür durumlarda aldığınız cezaları öğrenmeniz için, cezanın miktarını, kapsamını bilmek için yada nasıl veya ne kadar ceza ödeyeceğinizi bilmek için ceza sorgulama işlemleri yapmanız önem arz etmektedir. Ceza sorgulama işlemlerini birçok farklı sistem üzerinden yapabiliyorsunuz. Trafik cezası sorgulama işlemleri deyince ilk olarak akla Emniyet genel müdürlüğünün resmi sitesi ve Gelir idaresi başkanlığının resmi siteleri gelmektedir. Bu siteler trafik cezası sorgulamaları için en çok kullanılan online sorgulama siteleridir. E devlet ise birçok sorgulamaya imkan veren aynı zamanda da trafik ve sürücü ile ilgili sorgulama yapabileceğiniz bir sistemdir. Bu yazımızda da sizlere E devlet ehliyet sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız.

E Devlet Ehliyet Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E devlet sistemi üzerinden ehliyet sorgulama işlemi ile bizler ehliyetimiz yansımış olan ceza bilgilerini elde edebiliyoruz. Şimdi ehliyet sorgulama işlemine başlamak için aşağıda sizlerin kolayca erişebilmesi için bir bağlantı linki paylaştık. O bağlantı linkine tıklayarak sisteme hızlı bir giriş yapabilirsiniz. Ardından aşağıdaki sayfaya yönlendirileceksiniz.

E Devlet ile Ehliyet Sorgulama

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzre kimliği şimdi doğrula kısmında size ait E devlet kullanıcı adı ve şifreyi sisteme girmelisiniz. Ardından aşağıdaki sayfaya yönlendirileceksiniz.

E Devlet Ehliyet Sorgulama 2

Burada belge numarası, il ve ilçe sırasıyla seçilmelidir. İl ve ilçe seçimleri ile ilgili kriterler resimde belirtilmiştir. Daha sonra da sorgula butonuna basılır. Eğer size ait cezalar var ise bunlar ekrana yansıyacaktır. Eğer cezanız yok ise de aşağıdaki gibi bir görüntü ekrana gelecektir.

E Devlet Ehliyet Sorgulama 3

 

E Devlet Ehliyet Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz