E Devlet Ceza Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

E Devlet Ceza Sorgulama

E Devlet Ceza Sorgulama

İnternet teknolojisi hayatımızın içinde oldukça önemli bir yere sahip durumdadır. Bu teknolojinin yaygınlaşması ve erişebilirliğinin kolay olması insanların işlerini daha kolay ve kısa sürede yapmasına olanak sağladı. Bu nedenden dolayıdır ki devlet kurumları da dahil tüm alanlarda internet tabanlı bilgi alışverişi yapabileceğimiz ortamlar geliştirildi. İşte devletin tüm birimlerinin iç işleri bakanlığından tutun ÖSYM’ye kadar bütün birimleri bir çatı altında birleştirildi. Bu oluşum bizlerin ismini duymaya aşina olduğumuz E-Devlet kapısıdır. E devlet, devlete ait tüm birimlerden sorgulama, arama, bilgi alma yapabileceğiniz bir alandır. Örneğin Sağlık Bakanlığına erişip bir bilgi almak istiyorsunuz, o zaman E Devlet sitesine giriş yaparak menü bölümünden Sağlık Bakanlığına erişebilirsiniz. Yahut bu menüden çıkmadan ÖSYM’den işlem yapmak isterseniz de o zamanda site içinde aynı işlemi yürütebilirsiniz. E-devlet online sitesini kullanmak için bir şifreye sahip olmak gerekmektedir. E devlet kapısı tüm Türkiye deki vatandaşlara ücretsiz olmakla beraber, şifre alan bütün vatandaşlar 7 gün 24 saat kullanabilirler. E devlet şifreleri PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alınmaktadır. Daha sonra sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz.

E devlet sistemi üzerinden yapılan sorgulama alanlarından biri de ”ceza sorgulama”dır. Emniyet Genel Müdürlüğü ile birlikte ortak yürütülen bu sistemde E devlet sitesine girdikten sonra emniyet için ayrılmış kısma tıklayarak işlemlerinize başlayabilirsiniz. Bu yazımızda da sizlere E devlet ceza sorgulama işleminin nasıl yapılacağını aktarmaya çalışacağız.

E Devlet Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Daha önceki yazılarımızda farklı sistemler üzerinden ceza sorgulama işlemlerini nasıl yapacağınız anlatmıştık. Emniyet genel müdürlüğü bünyesinde geliştirilen sistemde  vatandaşlar cezalarını öğrenmek için artık emniyete kadar yorulmak zorunda kalmıyorlar. Tüm işlemlerini internet vasıtasıyla şip şak halledebiliyorlar. Bu sayede vatandaşlar vakit kaybetmekten kurtulurken, aynı zamanda da işlemlerini daha hızlı yürütüyorlar. Emniyet çalışanları ise işlerini daha rahat ve sakin bir ortamda yerine getirebiliyorlar. Bu amaçla kullanılan bir diğer sistem E devlet kapısıdır. E devlet ceza sorgulama işleminin nasıl yapılacağını şimdiki yazımızdan takip ediniz.

E devlet ceza sorgulama işlemi yapmak için ilk olarak aşağıda sizler için paylaştığımız bağlantı linkinden siteye giriş yapınız. Daha sonra aşağıdaki ekrana yönlendirileceksiniz.

E Devlet Ceza Sorgulama 1

Bu ekranda ” kimliğini şimdi doğrula” butonuna basınız. Ardından sırası ile kullanıcı adı ve şifreyi sisteme girmelisiniz. Bununla beraber onay aldıktan sonra aşağıdaki ekrana yönlendirilirsiniz.

screenshot_2

Bu ekranda ceza sorgulana işlemine başlamak için oklarla belirttiğimiz alanları doldurmanız gerekmektedir. İlk olarak aracın plaka numarası girilmelidir. Daha sonra sürücünün vergi kimlik numarası ya da T.C. kimlik numarası girilmelidir. En son olarak da sorgula butonuna basılır ve  E devlet ceza sorgulama işlemini tamamlamış olursunuz. Bu sorgulama ile adınıza verilmiş cezalar ile ilgili bütün dökümlere ulaşabilirsiniz.

E Devlet Ceza Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz