E-DEVLET ARAÇ SORGULAMA | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

E-DEVLET ARAÇ SORGULAMA

E-DEVLET ARAÇ SORGULAMA

E-Devlet sistemi ile artık pek çok işlem online olarak yapılabilir hale gelmiştir. Bünyesinde çoğu işlemi barındırarak vatandaşlarımıza herhangi bir kuruma gitmeden işlem yapabilme olanağını sağlanmıştır. Bünyesinde bulundurduğu işlemlerden bir tanesi de E-Devlet araç sorgulama işlemidir. Bu sorgulama işlemi en çok araç alım satım durumlarında ihtiyaç duyulmaktadır. Araç alım satım işlemlerinde sorgulama yapılacak araç ile ilgili aracın hasar kaydı, kaza bilgisi sigorta poliçeleri gibi detaylı bilgilere erişebilirsiniz. E Devlet araç sorgulama işleminizi Turkiye.gov.tr üzerinden sadece E-Devlet şifresi ile rahatlıkla birkaç adımda gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında araç sorgulama işleminizi nasıl yapacağınız konusunda detaylı bilgileri siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

E-Devlet Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamında araçlara ait bilgilerin kaydedilmesi ile birlikte araçların geçmişte hangi kazaya karıştıkları yada cezalarının olup olmadığı kolayca öğrenilebilmektedir. E-devlet kapısının aktif hale getirilmesinden sonra da Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı iş birliği kapsamında E-devlet araç sorgulama hizmeti adı altında güvenli olarak araçlar hakkında bilgi sahibi olmak mümkün hale getirilmişti. Ancak son olarak getirilen yeni uygulama ile bu işlem artık mümkün değildir. E-devlet sisteminde yer alan araç sorgulama işlemlerine tıkladığımız zaman ekranımızda şu uyarı yazısı belirmektedir: ” İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliği ile sunulmakta olan bu hizmet, Emniyet Genel Müdürlüğü talimatı ile; Anayasa ve diğer mevzuatta düzenlenen kişisel verilerin korunması kapsamında e-Devlet Kapısı’na giriş yapan gerçek kişinin yalnızca kendisine ait araç ve sürücü belge bilgisi sorgulama işlemleri yapabileceği şekilde yeniden düzenlenmiştir. Lütfen kendinize ait araç bilgisini sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-adima-tescilli-arac-sorgulama bağlantısını kullanınız. ” Bu uyarı kapsamında da son dönemde bu sorgulama işleminin güvenli olmadığına karar verilmiştir. Bu işlem yerine vatandaşların sadece kendi araçlarına ait sorgulama işlemlerini yapabilmeleri mümkündür. Bu araç tescil durumu sorgulama işlemi sayesinde E-devlet araç sorgulama işlemini kısmen gerçekleştirebiliyorsunuz. Yazımızın devamında da E-devlet araç sorgulama hizmeti olarak araç tescil durumunu öğrenmenizi sağlayan hizmetten bahsedeceğiz. E-devlet araç sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmeniz için yazımızın sonunda yer alan linki kullanmanız gerekmektedir. Bu linki kullandığınız takdirde E-devlet platformuna giriş işlemini yapabilmeniz için kimlik doğrulama sayfası sizi karşılayacaktır. Bu sayfada aşağıda da çerçeve içerisine alınmış alana tıklayarak ilgili güvenlik sayfasına geçiş işlemini gerçekleştirebileceksiniz.

araç sorgulama

E-devlet araç sorgulama işlemi kapsamında yer alan adıma tescilli araç sorgulama hizmetinden yararlanabilmeniz için son bir adım gereklidir. Bu da kimlik doğrulama sayfası olarak bilinen güvenlik sayfasındaki boşlukları eksiksiz olarak doldurmaktadır. Kimlik doğrulama sayfasında TC kimlik numaranız ve E-devlet giriş şifreniz sizden talep edilmektedir. Bu bilgileri aşağıdaki resimde ok işareti ile gösterilen alanlara doğru şekilde doldurduktan sonra sisteme giriş yap butonu yardımıyla E-devlet araç sorgulama işlemlerine ait sayfaya erişim sağlamış olacaksınız. Bu sayfa üzerinden de adınıza tescilli araçlara ait E-devlet araç sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız. Son olarak eklemek gerekirse, eğer daha önceden E-devlet giriş şifresi almadıysanız sistemden yararlanmanız mümkün değildir. Bu nedenle ilk defa şifre alacak olan vatandaşların PTT kurumuna ait herhangi bir şubeyi ziyaret ederek TC kimlik numaraları ile birlikte 2 TL bedeli ödemeleri gerekmektedir. Buradan almış olduğunuz şifreyi kendinize göre güncelleyerek diğer sorgulama işlemleriniz için istediğiniz kadar kullanmanız da mümkündür.

araççç

E-devlet Araç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

 

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz