E-Devlet Araç Kazası Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

E-Devlet Araç Kazası Sorgulama

E-Devlet Araç Kazası Sorgulama

Ülkemizde vatandaşlar toplu taşımaya teşvik edilmeye çalışılsa da bireysel taşıtlanma hızla artmaya devam etmektedir. Buna bağlı oluşan trafik sorunu beraberinde kazaları da getirmektedir. Her gün ülkenin her yerinden küçük büyük birçok kaza haberi gelmektedir. Bu araç yoğunluğuna bağlı olarak yükselen araç fiyatları alıcılar için zorluk çıkarmaktadır. Araç satın almak isteyen sürücüler çareyi ikinci el araç almakta bulmuştur. Sürücüler araç alıp satarken dikkat etmesi gereken en önemli durumlardan biri aracın daha önceden kazaya karışıp karışmadığını öğrenmektir. Çoğu araçta kaza sonrası gözle görülemeyen hasar meydana gelmektedir ve bu hasarı anlamak için yetkili bir kişi olmak gerekir. Aksi takdirde sürücüler hasar görmüş araç satın alabilir. Emniyet Genel Müdürlüğü bu durumu engellemek için araç kazası sorgulama yapabileceğiniz E-Devlet araç kazası sorgulama uygulamasını sunmuştur. Siz de online bir şekilde banka şubelerinde uzun sıralar beklemeden E-Devlet araç kazası sorgulama işlemini kolay ve güvenilir bilgilerle yapabilirsiniz.

E-Devlet Araç Kazası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet kaza sorgulama işlemi hem araç alırken hem de satarken  taşıt hakkında güvenilir bilgi alabilme şansını yakalayabilirsiniz. Araç kaza sorgulama işlemini hem GSM operatörlerinden hemde e-Devlet şifrenizle internet üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Eğer GSM operatörleri aracığılığıyla Araç kaza sorgulama yapacaksanız hangi operatörü kullandığınız farketmeksizin Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi  5664 uygulaması  sayesinde sorgulamak istediğiniz aracın plakasını yazarak 5664 numarasına mesaj atmanız yeterli olacaktır. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin oluşturduğu bu sistem  Turkcell, Avea ve Vodafone gibi GSM operatörleri ile anlaşmalı olup ve tüm operatörlerde SMS  5 TL  olarak ücretlendirilmiştir. Siz de mesaj attıktan hemen sonra alacağınız cevapta araç kaza sorgulaması yapmak istediğiniz plaka ile değişen parça olup olmadığı, kazaya karışıp karışmadığı, trafik poliçelerinin olup olmadığı gibi ayrıntılı tüm bilgileri elde edebilirsiniz.

İkinci seçenek ise E-Devlet araç kazası sorgulama işlemidir. Eğer elinizde halihazırda e-devlet şifreniz bulunmuyorsa en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında e-devlet şifresi edinebilir ve E-Devlet araç kaza sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sürücüler E-devlet sistemi ile 4 farklı bilgi kullanarak araç kaza sorgulama işlemini gerçekleştirebilir. Bu sisteme girebilmek için  ‘e-Devlet şifresi ile giriş’,‘elektronik imza ile giriş’ ‘mobil imza ile giriş’, ve ‘T.C. kimlik kartı ile giriş’ gibi farklı bilgiler dahilinde giriş yapabilme imkanı sağlanmıştır. E-Devlet araç kazası sorgulama işlemi için öncelikle yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklamanız gerekmektedir. Ardından aşağıda görmüş olduğunuz ekran çıkacaktır.

araçç

Karşınıza çıkan bu ekranda Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu butona tıklamanız durumunda sizden bazı bilgiler istenecektir.

araççç

Karşınıza çıkan bu ekranda ilk olarak T.C. kimlik numaranızı ardından da almış olduğunuz E-Devlet şifresini girmeniz gerekmektedir. Sizden istenen bu bilgileri girdikten sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayınız. Bu işlemleri tamamladığınızda E-Devlet araç kazası sorgulama işlemini başarılı bir şekilde tamamlamış olursunuz.

E-Devlet Araç Kazası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz