e-Devlet Araç Ceza Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

E-Devlet Araç Ceza Sorgulama

E-Devlet Araç Ceza Sorgulama

Artan araç sayısına bağlı olarak şehirlerde gerçekleşen kazalar ve yapılan ihlallerle birlikte sürücülere yazılan cezalar da artmaktadır. Çoğu sürücü yaptıkları ihlallere rağmen aldıkları cezanın farkında olmayabiliyor ya da kasti bir şekilde özellikle araç kiralama gibi durumlarda cezalar ödenmiyor. Araç plakasına kesilen cezaları ödemek araç kiralama şirketlerine kaldığı için bu durumdan en çok şikayetçi olan kesim araç kiralama şirketleridir. Ayrıca araç alım satımlarında araca ait ödenmemiş ceza olup olmadığının sorgulanabilmesi alıcı tarafından dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Devlet kendi oluşturduğu e-devlet sistemi aracılığıyla sürücülere online şekilde yapabilecekleri E-Devlet araç ceza sorgulama işlemini uygulamaya koymuştur. Siz de mevcut e-devlet şifrenizle eğer yoksa PTT’lerden kolaylıkla edinebileceğiniz şifre ile E-Devlet araç ceza sorgulama işleminden ayrıcalıktan yararlanabilirsiniz. Eskiden olduğu gibi uzun sıralar beklemeden oturduğunuz yerden internet aracılığıyla kolaylıkla E-Devlet araç ceza sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Araç Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç ceza sorgulama işleminizi iki farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İlk seçenek Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesine giriş yaparak sitede belirtilen “Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama” kutucuğuna tıklayarak karşınıza gelen ekrana kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinizden emin olarak gerçekleştirebilirsiniz. Böylece aracınıza yazılan herhangi bir ceza işlemini site üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz.

İkinci ve asıl konumuz olan E-Devlet araç ceza sorgulaması yapabilmek için öncelikle www.türkiye.gov.tr adresinden sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sağ üst köşede bulunan sisteme giriş yazısına tıklayarak karşınıza gelecek olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi adlı kutucuğa TC kimlik no ile e-Devlet şifrenizi girerek ve bilgilerden emin olduktan sonra Sisteme Giriş Yap butonunu tıklayınız.Böylece sitenin sistemine erişiminiz sağlanacaktır. Sol kısımda en üstte belirtilen e-Hizmetler kısmına girerek elinizde bulunan e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E-Hizmetler kısmına tıkladıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hizmet sistemine erişebilmeniz için kolaylık sağlamak amaçlı sol kısımda bulunan A’dan Y’ye kadar kutucuklar içinde verilmiş harflerden E’ye tıkladığınızda karşınıza Emniyet Genel Müdürlüğü hizmetleri gelecektir.
Ekran Alıntısı

Trafik başlığı altında araç ceza sorgulaması için iki seçenek sunulmuştur. İhtiyacınıza ya da elinizde bulunan bilgilere göre Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama ya da Sürücü Belgesi ve Şahısa Yazılan Ceza Sorgulama seçeneklerinden birini tıklayabilirsiniz.Tüm bu işlemleri doğru ve eksiksiz şekilde gerçekleştirdiğinizde 1 yıl içinde aracınız plakasına yazılmış cezaların dökümünü görebileceksiniz.

araçç
Eğer sorgulama sonucu aracınıza yazılan herhangi bir ceza bulunmuyorsa  “Son 1 yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunamadı.” ifadesi ekranda görünecektir. Diğer durumda ise ceza ile ilgili şu bilgilere erişebilirsiniz. TC kimlik no, cezanın yazıldığı il, ilçe, yazıldığı tarih , saat ve toplam yazılan ceza tutarı erişeceğiniz bilgilerdir. Fakat daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız “Detay” kısmına tıklayarak istediğiniz bilgilere erişebilirsiniz. Bu işlemle birlikte yukarıda verilen bilgilere ek olarak ceza maddelerine ve ceza tutanağı seri no gibi bilgilere ayrıntılı bilgilere erişebilirsiniz. Aşağıdaki linki tıklayarak siteye erişim sağlayabilirsiniz.

Eğer sorgulatmanız sonucunda aracınız plakasına yazılan  herhangi bir ceza varsa yine aynı site üzerinden borcunuzu ödeme imkanı da bulabilirsiniz. Herhangi bir sorun dahilinde devlet, 10 iş günü içerisinde tebliğ edilmediği takdirde itiraz etme hakkını sürücülere tanımıştır. Ayrıca yazılan cezaya itiraz etme hakkı cezanın tebliğ tarihinden itibaren 15 iş günü olarak belirlenmiştir.

E-Devlet Araç Ceza Sorgulama için TIKLAYINIZ!

 

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz