e-devlet Araç Borç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

e-Devlet Araç Borç Sorgulama

e-Devlet Araç Borç Sorgulama

e- Devlet, devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. e- Devlet Kapısı ise elektronik ortamdan hizmet veren tüm kamu ve kuruluşlarına tek bir adres üzerinden erişim sağlar. Bu sistemle birlikte devlet hizmetlerinin vatandaşa daha kolay ve daha etkin bir şekilde ulaştırılması hedeflenmiştir. e- Devlet Kapısı’ ndan vergi, harç vs. gibi ödemeleri güvenli bir şekilde yapabilir, birçok sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. e- Devlet sisteminden faydalanmak için öncelikle e- devlet şifresi temin etmelisiniz. TC kimliğinizle birlikte bir PTT şubesine giderek 2 TL bir ücret karşılığında e- devlet şifresi alabilirsiniz. e- Devlet Kapısı üzerinden, e- devlet araç borç sorgulama da yapabilirsiniz.

e- Devlet Araç Borç Sorgulama

Araç borç sorgulaması, Motorlu Taşıtlar Vergisi’ nin ödenip ödenmediğinin kontrol edilmesi demektir. Motorlu Taşıtlar Vergisi yılda 2 kez ödenmesi gereken bir vergidir. Bu yazımızda e- devlet araç borç sorgulamasının nasıl yapılacağını anlatacağız.

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle e- devlet sistemine giriş yapmalısınız.

1

e- devlet internet sayfasına girdiğinizde yukarıdaki pencereyle karşılaşacaksınız. ” Kimliğimi şimdi doğrula ” butonuna tıklayın, daha sonra açılan sayfada sizden TC kimlik no ve e- devlet şifresi isteyecektir, bu bilgileri girdiğinizde sisteme giriş yapmış olacaksınız.

Vergi borcu sorgulama işlemleri için e- devlet Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasını kullanacaksınız.

E-devlet Araç Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

vergi borcu sorgu

Yukarıdaki görsel, e- devlet Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasından bir parçadır. Burada da görüldüğü üzere e- devlet üzerinden yapabileceğiniz işlemlerden biri ” Vergi Borcu Sorgulama ” dır. Bu yazıya tıklayarak vergi borcunuz olup olmadığını dolayısıyla Motorlu Taşıtlar Vergi’ nizin ödenip ödenmediğini görüntüleyebilirsiniz.

Bunun dışında Motorlu Taşıt Sorgulama ve Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama işlemleri için e- devlet sizi Gelir İdaresi Başkanlığı kurum web sayfasına yönlendirir. Bu açılan sayfadan vergi sorgulamanızı yapabilir, ödeme bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı ile Araç Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Yukarıdaki bağlantıyı kullanarak motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme, kredi kartı ile ödeme bilgisi sorgulama, motorlu taşıtlar vergisi hesaplama gibi işlemleri kolayca yapabilirsiniz.

Araç borç sorgulaması için ” Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme ” bağlantısı kullanılacaktır.

2

Yukarıda görmüş olduğunuz sayfa açılacaktır. Yapmanız gerekenler plaka, varsa özel plaka bilgilerini, TC kimlik numaranızı ya da vergi kimlik numaranızı girmek, daha sonra tescil tarihini de girip ” Tamam” butonuna tıklamak olacaktır. Bütün bilgilerin eksiksiz ve doğru girildiğine dikkat ediniz.

Açılacak olan sayfada borcunuz olup olmadığı yazacaktır. Eğer borcunuz varsa anlaşmalı kredi kartları ile ödeme yapabilirsiniz. Yazımızın devamında ödemeyi gerçekleştirebileceğiniz anlaşmalı kredi kartlarının listesini bulabilirsiniz.

5

Ödemeyi bu kartlar dışında başka bir kart ile yapamayacağınızı unutmayın.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz