Düzeltme Beyannamesi Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Düzeltme Beyannamesi Cezası

Düzeltme Beyannamesi Cezası

Beyanname Nedir?

Beyanname, genellikle vatandaşın vergi borcunun ne kadar olduğunu hesaplamak için kanunda belirtilen tarihlerden yola çıkılarak vergi dairelerine yazılı yolla gönderilen bildirimlerdir diyebiliriz. Bu beyannamelerde vergi mükellefinin bilgileri yer almaktadır. (adı, adresi, ailevi durumu ile vergi hesabı ile ilgili bilgiler vb. ) Bu beyannameler hem somut şekilde yazılabilir hem de elektronik ortamdan oluşturulabilir.

Düzeltme Beyannamesi Nedir?

Düzeltme beyannamelerinin elektronik ortamdan gönderilmesi mümkündür. Ancak düzeltme beyannamelerinin elektronik şekilde yollanması sırasında yapılan yanlışlıklardan ötürü istenmeyen düzeltme beyannamesi cezaları yazılmaktadır. Yazımızda olası durumlar karşısında kişilerin  hatalı vergi cezası ödemelerini engellemek amacıyla farklı durumlar karşısında hangi yolların izlenmesi gerektiği konusunda yol gösterecek açıklamalar yapılmıştır. Kişilerin beyannameleri üzerinde düzeltme yapmaları için denetçilerden yardım almaları düzeltme beyannamesi cezası yazılmaması için önemlidir.

Düzeltme Beyannamesi Durumunda Yapılacaklar

Düzeltme Beyannamesinin Süresi Geçerse?

Yasal süre aşıldıktan sonra verilen düzeltme beyannameleri konusunda dikkat edilen en önemli husus düzeltme beyannamesinin matrah artırıcı olup olmamasıdır. Matrah artırıcı durumlarda farklı matrah artırıcı olmayan durumlarda farklı olacak şekilde onay işlemi gerçekleştirilir. Ayrıca düzeltme beyannameleri  online şekilde e-beyanname şeklinde de  yapılabilmektedir. Eğer matrah artırıcı ise düzeltme beyannamesi daha önceki beyannameyi de barındıracak şekilde yeniden düzenlenerek paket haline getirilerek belirtilen sisteme gönderilmektedir. Gönderilen beyanname paketi kontrol edildikten sonra onay aşamasına gelir bu aşamada üç farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlar özle, pişmanlık talepli (PIS) ve DZT şeklindedir. Kontrol edilen beyanname paketinden sonra bu kutucuklardan uygun olan işaretlenerek onaylanır. Sonrasında da dilekçe yazabileceğiniz bir alan ekranınıza geldikten sonra bu alanı da gerekli şekilde doldurarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Önemli olan konu yasal süresi geçmiş pişmanlık talepli beyannameler için vergi cezası kesilmez.

Diğer durum yasal süresinden sonra matrah arttırıcı olmayan beyannamelerde ise aynı işlemler online şekilde uygulanır. Paket sisteme gönderilir ve kontrol edilir ardından yine dilekçe yazılarak işlem tamamlanmış olur. Tek fark seçeneklerde PIS yerine KSS ( kanuni süresinden sonra) seçeneğinin bulunmasıdır. Bu seçeneğe dikkat ederek işleminize devam edebilirsiniz.

Son işlemlerden biri de beyan edilme süresi geçtikten sonra beyanname verilmesidir. Bu gibi durumlarda ise beyanname için herhangi bir ödeme olup olmadığı önemlidir. Bu beyannamelerde gönderilme aşamasında pişmanlık talepli mi ya da kanuni süresinden sonra seçeneklerinden bir tanesinin düzgün şekilde seçilmesi gereklidir.

Düzeltme Beyannamesi Cezaları Ne kadardır?

Kanuni süresinden sonra elektronik ortamda verilen beyannameler için özel usulsüzlük cezası uygulamaları 2017 için düzenlemelerinde düzeltme beyannamesi cezaları şu şekildedir; beyannamenin kanuni verilme süresinin sonundan başlayarak ilk otuz gün içerisinde verilen birinci sınıf tüccar ve serbest meslek erbabları için 140 TL ikinci 30 gün içinde verilmesi 280 TL ve sonrasında verilmesi durumunda 1.400 TL olarak belirtilmiştir. İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ve kazancı basit usulde tespit edilenler için ceza 30 gün içerisinde 70 TL ikinci 30 gün içerisinde 140 TL ve sonrasında ödenecek ceza 700 TL şeklinde belirlenmiştir. Bu kişiler dışındakiler için ise ilk 30 gün içerisinde ödenirse 35 TL sonraki 30 gün için 70 TL ve sonrası için 350 TL ödemeleri gerekmektedir.

Kanuni süresinden sonra verilen bildirim ve formlar için özel usulsüzlük cezası uygulaması 2017 yıl içerisinde şu şekilde belirlenmiştir; birinci sınıf tüccarlar ve serbest meslek erbabları için ilk on gün içinde verilmesi durumunda ceza ödemeleri gerekmez. Takip eden 15 gün içerisinde verilmesi durumunda düzeltme beyannamesi cezası 280 TL olarak belirtilmiş ve daha sonrasında ödenmenmesi durumunda ücret 1.400 TL’dir. İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ve kazancı basit usulde tespit edilenler için yine ilk on gün içinde ceza yazılmamaktadır. Takip eden 15 gün içerisinde ödeme yapmaları durumunda 140 TL olarak belirtilmiş ve daha sonra ödenecekse bu ceza 700 TL kadar artmaktadır. Bu kişiler dışında kalanlar için yine ilk 10 gün içinde yapılan ödemelerde ceza yazılmazken takip eden 15 gün içerisinde verilirse 70 TL daha sonra ödenmesi durumunda ise 350 TL olarak belirtilmiştir.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz