Dur İhtarına Uymama Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Dur İhtarına Uymama Cezası

Dur İhtarına Uymama Cezası

Her sürücünün, trafiğe çıktığı andan itibaren trafik kanununda belirtilen bütün maddelere uyma yükümlülüğü bulunmaktadır. Aynı zamanda sürücülerin trafikte görevli olan tüm görevlilerin uyarı ve işaretlerini dikkate almaları gerekmektedir. Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’na göre belirtilen düzenlemeye ile, trafik polisleri şüpheli gördüğü herhangi bir araç sahibini, olası tehlikeyi önlemek amacıyla ortada somut bir tehlike olmasa dahi durdurup kimlik sorabilir. Sürücülerin polisin dur ihtarına uyması ve yapılmasını istediği tüm direktifleri uygulamaları önemlidir. Sağlıklı bir trafik için tüm sürücülerin gerekenleri yapması ve kontroller sırasında polise yardımcı olması gerekmektedir. Aksi durumlarda kanunda belirtilen maddeye göre polisin dur ihtarına uymayan sürücüleri yakalama yetkisi bulunurken tehlike arz eden durumlarda ateş etme yetkisi bile vardır. Polis dur ihtarına uymayan ve kaçan araçlar, bildirildiği takdirde araç plakası radar uygulaması sayesinde de kolayca tespit edilebilir. Yazımızın devamında dur ihtarına uymama cezasının Karayolları Trafik Müdürlüğünce belirlenen Kanun maddelerindeki yerini incelemeye çalışacağız.

Polisin Dur İhtarına Uymamanın Cezası Nedir?

Yazının başında da belirtildiği gibi Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’na göre belirtilen düzenlemeye ile, trafik polisleri şüpheli gördüğü herhangi bir araç sahibini, olası tehlikeyi önlemek amacıyla ortada somut bir tehlike olmasa dahi durdurup kontrol yapması olasıdır. Peki bu gibi durumlarda polisin dur ihtarına uymayan sürücülere ne olur? Dur ihtarına uymayan sürücülere trafik polisi trafiği tehlikeye atmak sebebiyle pek çok konuda ceza yazabilir. Fakat kanunda dur ihtarına uymama cezası ile ilgili iki belirgin madde bulunmaktadır. Bu maddelere göre dur ihtarına uymama cezası Karayolları Trafik Kanununun Trafik Cezası Madde 47/1-a ve Trafik Cezası Madde 47/1-d  maddesince yasaklanmıştır. İlk maddeyi ayrıntılı şekilde inceleyecek olursak; Trafik Cezası Madde 47/1-a’ya göre dur ihtarına uymama cezası “Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafetli ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine uymamak” şeklinde belirtilmiştir. Maddeye aykırı durumlarda sürücülere idari para cezası uygulanmaktadır. Bu idari para cezası 199 TL olup sürücülerin cezayı peşin ödemek istediğinde %25’lik bir indirimle ceza 149,25 TL’ye indirilmektedir. Ayrıca yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine uymayan sürücülere yani dur ihtarına uymama cezasının belirtilen ceza puanı 20’dir. Bilindiği gibi sürücülerin 100 ceza puanını doldurmaları halinde 2 aylık bir süre ile sürücü belgelerine el konulmaktadır.

Dur ihtarına uymama cezası olabilecek diğer madde ise Trafik Cezası Madde 47/1-d’dir. 47/1 Maddesine göre dur ihtarına uyumamak “Trafik güvenliği ve düzeni ile ilgili olan ve yönetmelikte gösterilen diğer kural, yasak, zorunluluk veya yükümlülüklere uymamak” olarak belirtilmiş ve yasaklanmıştır.Dur ihtarına uymama cezası idari para cezası şeklinde olup, kanunda belirtilen maddeye uymayan sürücülere uygulanmaktadır. Bu idari para cezası 2016 Trafik Ceza Kanununda 92 TL olarak belirtilmiş olup  peşin ödeme yapacak sürücüler için %25’lik indirimle 69 TL’ye düşürülmüştür. 47/1-d maddesinde de dur ihtarına uymama cezası sürücülere uygulanacak olan 20 ceza puanı ile cezalandırılmıştır.

Yazının başında da belirtildiği gibi sürücülerin polis tarafından verilen tüm talimatlara uyması zorunludur. Herhangi bir riskin ortaya çıkmaması ve polisin gerekli kontrolleri yapabilmesi adına tüm sürücülerin sorumlu davranması gerekmektedir. Trafik kontrollerinin doğru ve güvenli şekilde yapılabilmesi için sürücülerin polisin dur ihtarına uyması gerekmektedir. Tehlike arz eden durumlarda yani seyir halindeki bir araç polisin dur ihtarına uymamış ve kaçmaya çalışıyorsa polisin ateş etme yetkisi bile bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda tüm trafiği tehlikeye atan sürücüler için polisin yakalama yetkisi de vardır. Sizler de trafik akışının sağlıklı devam edebilmesi için polisin dur ihtarına uyunuz ve yapılmasını istediği tüm direktifleri uygulamanız son derece önemlidir.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz